Studentský tlak na rychlé změny může v případě klimatu vést k nepromyšleným řešením, soudí klimatolog Tolasz

120 minut
Fokus Václava Moravce: Recyklace světa
Zdroj: ČT24

Nedávné studentské stávky proti změnám klimatu a jejich tlak na globální politiky s sebou nesou i nebezpečí rychlých a nepromyšlených řešení, uvedl v pořadu Fokus Václava Moravce nazvaném Recyklace světa klimatolog Radim Tolasz. Jako konkrétní příklad z minulosti uvedl solární byznys v Česku, kdy šlo o dobrou myšlenku, ale špatně pojatou.

Právě změna klimatu nemůže být podle Tolasze řešena rychle a nepromyšleně. Pokud tedy studenti budou příliš tlačit na změnu, „můžeme se dočkat nepromyšlených řešení a nepříjemných důsledků“. Uvítal by spíše, pokud by hnutí vedlo k lepšímu chápání problému, které by si studenti přenesli na vysoké školy a do praxe – pak by to podle něj splnilo svůj účel. Ocenil také motto hnutí: Politici poslouchejte vědce.

Jako další příklad nepromyšleného řešení zmínil i německou reakci na havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě a překotný odklon od jaderné energie. 

Ekolog Bedřich Moldan pozoruje, že v posledních měsících začala velmi významná změna. Tu loni spustili vědci, když vydali zprávu, podle níž lze růst oteplování udržet na úrovni 1,5 stupně Celsia, ale vyžadovalo by to rychlé a bezprecedentní změny v lidském chování.

Novináři však pak podle něho příliš zdůrazňovali, že na zásadní změnu zbývá jen 12 let. „Myslím, že o těch 12 letech tam nic moc konkrétně není,“ řekl Moldan. Dodal však, že pochopení toho, že věc je vážná a je potřeba nějaké akce, opravdu prosáklo do široké veřejnosti. A jedním z důsledků jsou studentské stávky. 

Architektka Eva Jiřičná v pořadu mj. hovořila o tom, že když se snaží něco udělat, dívá se, jak „příroda tvoří,“ aby ten proces pochopila  a snažila se o to sama. Domnívá se také, že jen málo lidí, kteří opravdu mají finanční prostředky, jsou schopni tyto prostředky zpátky investovat do společného blaha. 

Uvedla také, že jak se všichni musíme zabývat ekologií, tak se musíme zabývat naším společným soužitím a naší společnou minulostí.

Filozof Lukáš Likavčan řekl, že návrat k minulosti vede někdy také k falešnému pocitu bezpečí, k nějakému druhu konzervativního přemýšlení. Podle něho je důležité se vymanit z touhy dívat se hlavně do minulosti.  

Zmínil také příklad jednoho filipínského delegáta na konferenci o životním prostředí. Ten řekl, že na některé katastrofy (v konkrétním případně šlo o tajfun) se máme přestat dívat jako na přírodní katastrofy. Podle něho se na ně musíme začít dívat jako na politické, ekonomické a společenské problémy. Likavčan k tomu dodal, že rozdělení na přírodu a společnost přestává platit. 

Celou diskusi najdete ve videu

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 3 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 3 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 9 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...