Babiš odmítl jednat o vyšším zdanění bank. Podle ČSSD by přineslo až 14 miliard

Premiér Andrej Babiš (ANO) nebude jednat se sociálními demokraty o zdanění bank. Po jednání vlády řekl, že o návrhu státního rozpočtu na příští rok má předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček debatovat s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). ČSSD navrhuje zvýšit daň pro banky z 19 na 25 procent, odvody z bankovních aktiv by podle strany vynesly až 14 miliard korun ročně.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Jakub Dospiva

„Dohodli jsme se již před nějakým časem, že budeme vyjednávat s paní ministryní Schillerovou tak, abychom rozpočet dohodli komplexně. Je logické, že nebudeme o jednotlivých věcech vyjednávat na koaliční radě,“ řekl Hamáček.

Debatu o zavedení daně na koaliční radě ANO a ČSSD plánované na pondělní podvečer avizovala před schůzí kabinetu ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová. Stranické špičky se ale nesešly, podle Babiše kvůli jednání o českém předsednictví Evropské unii. Maláčová ČTK napsala, že koalice se nesešla kvůli časovému skluzu jednání kabinetu. „Vláda měla trvat hodinu a trvala tři a půl hodiny,“ uvedla.

Babiš také řekl, že se na odkladu koaliční rady domluvil s Hamáčkem. Kdy se sejde, neupřesnil. Počátkem dubna se zástupci ANO a ČSSD domluvili na pravidelných schůzkách jednou za dva týdny. Program plánované koaliční rady se podle ministerského předsedy přes den měnil, řešily jej sekretariáty. Bod ohledně daní v programu podle premiéra nebyl.

„Nemůžeme řešit rozpočet salámovou metodou, jasně jsme řekli, že ho musíme kompletně projednat celý, nejen výnosy a příjmy, ale i náklady,“ řekl k debatám o návrhu rozpočtu premiér. Hamáček podotkl, že se sejde se Schillerovou tento týden a dodá jí návrhy sociální demokracie. „Jedním z nich jsou odvody z bankovních aktiv, které jsou postaveny progresivně. Více by to zatížilo větší banky, méně menší banky,“ uvedl předseda ČSSD.

Sociální demokraté už dříve představili plán, podle kterého by banky odváděly daň 25 procent místo nynějších 19 procent. Podle nich by odvody z bankovních aktiv ročně vynesly až 14 miliard korun.