Čaputová se v Praze setkala se Schwarzenbergem, večer navštívila koncert Boba Dylana

Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dva týdny po svém volebním vítězství soukromě navštívila Prahu. V úterý ji poslanec TOP 09 a někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pozval na večeři. Na neformálním setkání byl i ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, filozof a kněz Tomáš Halík či hudebník Michael Kocáb, kteří ji podpořili v kampani. Večer pak Čaputová navštívila koncert legendárního amerického zpěváka Boba Dylana v Lucerně.

Zuzana Čaputová
Zdroj: REUTERS Autor: David W Cerny

„Bylo to milé, neformální setkání paní Čaputové a jejích přátel s lidmi v Praze, kteří podpořili její kandidaturu,“ řekl Žantovský. Bavili se prý o situaci v Evropě před volbami do Evropského parlamentu. „Ale také o hudbě či o společných kamarádech,“ dodal. Do Prahy Čaputová podle médií přicestovala se svým přítelem Peterem Konečným.

„Zuzana Čaputová přijela do Prahy soukromě na koncert Boba Dylana, čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ji společně s několika přáteli před koncertem pozval na večeři,“ uvedl Miroslav Hlaváč z tiskového oddělení TOP 09.

Mluvčí Čaputové Martin Burgr doplnil, že až do konce týdne nemá budoucí slovenská prezidentka žádný veřejný program, potom ji čeká dovolená. Její program v Praze nekomentoval.

Čaputová nahradí Andreje Kisku v polovině června. Její první zahraniční cesta v čele státu podle tradice povede do Česka, kde ji čeká setkání s prezidentem Milošem Zemanem. Ten ovšem před druhým kolem slovenských prezidentských voleb podpořil jejího soupeře, místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče. Ještě předtím zavítá do Prahy na závěr svého mandátu i současný prezident Andrej Kiska.