Krieglovu cenu za statečnost dostanou dva aktivisté za práva Romů

Nadace Charty 77 udělila letošní Cenu Františka Kriegla Karlu Karikovi a Davidu Tišerovi. Oba podle nadace bojují za lidská práva a rovnoprávnost a za práva Romů, bezdomovců a sociálně vyloučených. Cenu pojmenovanou po československém komunistickém politikovi, který v roce 1968 jako jediný nepodepsal Moskevský protokol, uděluje nadace za projevy občanské statečnosti.

David Tišer
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Jeden z nových laureátů Krieglovy ceny za občanskou statečnost je David Tišer. Podílel se na vzniku organizace Ara Art, která podporuje romské umění a šíří povědomí o romské LGBT komunitě.

„Jako první Rom u nás a první Rom vůbec se stal představitelem a obhájcem práv LGBT minorit. Bojuje proti stereotypům jak na straně majority, tak uvnitř romských komunit, kde je odlišná sexuální orientace vnímána výrazně konzervativněji a vyhroceněji než v majoritě,“ uvedla Nadace Charty 77 při vyhlášení letošních laureátů. 

Druhý oceněný Karel Karika je zastupitelem v Ústí nad Labem, kde pomáhal při rušení ubytoven pro chudé jejich obyvatelům, aby se z nich nestali bezdomovci. Čelí proto nenávistným útokům.

Karel Karika
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Zavoral

Podle nadace oba ocenění pomáhají lidem, kteří jsou na okraji zájmu veřejnosti. „Jejich příběhy spojuje výrazná občanská angažovanost a osobní dávka hrdinství, kterou zapojují do svých snah za zlepšení vzájemného soužití a budování vyspělejší občanské společnosti,“ uvedla nadace. Ceny ještě nepředala, stane se tak až v květnu při tradiční slavnostni v pražské Trmalově vile.

Mezi oceněnými je Kryl, Pithart i Banga 

Cenu Františka Kriegla vyhlašuje Nadace Charty 77 vždy 10. dubna, tedy v den výročí Krieglova narození. Uděluje ji od roku 1987, od roku 1990 je udělována za občanskou statečnost projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika. Oceňováni jsou jedinci i organizace.

Krieglovu cenu v minulosti obdržel například disident Jaroslav Šabata, někdejší předseda Senátu Petr Pithart, zpěvák Karel Kryl, starosta Kašperských Hor František Stíbal, kameraman Stanislav Milota, novinářka Petra Procházková či odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Loni ocenění převzal zakladatel neziskové organizace Naděje Ilja Hradecký, o rok dříve zpěvák Radek Banga.

Pojmenování ceny za občanskou statečnost upomíná na lékaře a komunistického politika Františka Kriegla. V roce 1948 se podílel na převzetí moci komunistickou stranu, o dvacet let později patřil k významným tvářím pražského jara. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy byl jako předseda Národní fronty jedním z československých politiků unesených do Moskvy, kde jako jediný nepodepsal Moskevský protokol. Ten mimo jiné uznal invazi jako „bratrskou pomoc“.