Schůzka, ze které musel odejít zástupce Tchaj-wanu. Podle poslanců se to už nesmí opakovat

Setkání investorů v sídle resortu průmyslu z minulého týdne, které musel na žádost čínského velvyslance opustit zástupce Tchaj-wanu, označil za nešťastnou událost zahraniční výbor sněmovny. Kvůli zmíněné schůzce čelí výzvám k rezignaci ministryně Marta Nováková (za ANO). Poslanci apelovali na lepší spolupráci ministerstev – aby se podobná situace neopakovala.

Video Události
video

S ministryní průmyslu chce věc probrat šéf resortu zahraničí Tomáš Petříček

Náměstek ministryně průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl dostal kvůli incidentu se zástupci Tchaj-wanu vytýkací dopis. Neočekává ale, že by musel své místo opustit.

Bärtl před poslanci uvedl, že on byl tím, kdo řešil situaci po požadavku čínského velvyslance na odchod tchajwanského zástupce z akce. Řekl, že využil svých nadstandardních vztahů s představiteli Tchaj-wanu. Ti podle něj vyjádřili pochopení pro český postup a ujistili, že incident neohrozí budoucí vztahy mezi oběma zeměmi.

Nováková kvůli záležitosti čelila kritice a uvedla, že vyvodí personální důsledky vůči svým podřízeným. Bärtl ve čtvrtek novinářům řekl, že ministryně mínila jeho. „Bylo postupováno v souladu se zákonem o státní službě. Obdržel jsem vytýkací dopis,“ řekl. Konec ve funkci náměstka ale neočekává. 

Incidentem se ve čtvrtek zabýval i sněmovní zahraniční výbor. Poslanci přijali usnesení, ve kterém označili řešení situace za nešťastné a vyzvali ministerstva, aby propříště více konzultovala pořádané mezinárodní akce s resortem zahraničí, aby se předešlo podobným událostem. 

Poslanec Mikuláš Peksa (Piráti) neprosadil do usnesení výzvu, aby vláda zacházela s představiteli Tchaj-wanu s respektem. 

Peksa poté také kritizoval vysvětlení, které Bärtl na výboru přednesl. „Jsem poměrně nespokojený, přijde mi, že se to snaží zamést pod stůl,“ řekl. Incident vnímá jako velkou chybu, kterou se české straně nedaří napravit. Podle něj by dávalo smysl, kdyby kvůli záležitosti odstoupila Nováková.

„Bylo to nešťastné, to všichni vidí, ale to vysvětlení je dostačující. Nemyslím, že by to nějak zhoršilo naše vztahy s Tchaj-wanem,“ řekl místopředseda výboru Jaroslav Bžoch (ANO). Podle něj není odchod Novákové na místě.

Kritizoval naopak chování čínského velvyslance a připomněl, že ambasador už koncem loňského roku postupoval nestandardně, když informoval o obsahu neformálního jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) kvůli technologické firmě Huawei. Ten následně výroky diplomata označil za lži.

Zaorálek: Je to špatně a málo profesionální

Podle předsedy výboru Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ministerstvo průmyslu situaci dobře nezvládlo. „Tohle jsou nebezpečné věci, které mohou znamenat precedenty, které budou znamenat, že Česká republika bude ustupovat ve věcech, ve kterých je třeba držet dohodnutou pozici,“ řekl.

„Pořád si nejsem jistý, že všichni úplně jasně chápou, co je smysl toho pojmu, že máme svou vlastní evropskou nebo českou politiku jedné Číny, jejíž součástí je i to, že máme obchodní a kulturní vztahy s Tchaj-wanem,“ vysvětlil Zaorálek.

Podle něj není možné se utěšovat tím, že to tchajwanská strana pochopila. „To je prostě špatně. Je to malá profesionalita,“ dodal Zaorálek. K možnému odchodu Novákové kvůli záležitosti se exministr zahraničí nechtěl vyjadřovat.