Začaly zápisy do prvních tříd. Jak rodiče zjistí, že jejich dítě potřebuje odklad?

Základní školy začaly v pondělí zapisovat děti, které v září nastoupí do prvních tříd. K zápisům by podle odhadů ministerstva školství mělo přijít kolem 137 tisíc dětí. Počet zapisovaných by se tak oproti loňsku mohl snížit o více než osm tisíc. Nejpozdější termín zápisů je 30. dubna. O přesném datu na jednotlivých školách rozhodují jejich ředitelé.

Video Události
video

Události: Začaly zápisy do prvních tříd, rodiče tisíců dětí ale požádají o odklad

K zápisu musí letos přijít všechny děti narozené od 1. září 2012 do 31. srpna 2013. Podobně jako v minulých letech jich pravděpodobně kolem pětiny přinese žádost o odklad povinné školní docházky. Obdobné množství dětí se k zápisu chystá znovu, protože dostaly odklad loni. Ve výjimečných případech mohou rodiče zapsat i potomka, který by do školy nastoupil v pěti letech.

Podle odhadů ministerstva by tak k zápisům mohlo přijít přibližně 110 500 šestiletých, tisíc pětiletých a asi 25 500 sedmiletých a starších dětí.

O odklad žádá čím dál víc rodičů

Právě kvůli odkladům se před třemi lety rozhodlo o pozdějším termínu zápisů do prvních tříd: dnes je to duben, dříve to byl přelom ledna a února. Pár měsíců navíc mělo rodičům i pedagogům pomoci rozhodnout, zda je dítě na nástup do školy dost zralé. Podle ministerstva školství je zatím brzy posoudit, jak se posunutí termínu podepsalo na počtu odkladů.

Podle dětských psychologů ale jejich počet roste – před pěti lety to bylo 13 procent dětí, dnes už 19 procent – i proto, že se rodiče dětem málo věnují. „Málo s nimi mluví, málo jim čtou, málo s nimi dělají různé aktivity, málo si s nimi hrají,“ tvrdí dětský psycholog Václav Mertin.

Video Studio 6
video

Studio 6: Začaly zápisy do prvních tříd

Rodiče dětí, které chtějí požádat o odsunutí školní docházky o rok, musí k žádosti přiložit posudek z pedagogicko-psychologické poradny a potvrzení od lékaře či psychologa. Měli by to stihnout už v době zápisu, nechat vyšetřit dítě v poradně ale mohou až do konce května. V takovém případě by u zápisu měli alespoň říct, že o odkladu uvažují.

Rodiče mohou pro svou ratolest vybrat kteroukoli školu. Povinnost přijmout dítě má ale pouze spádová škola, která se nachází v místě trvalého bydliště žáka. Pokud by se stalo, že škola nebude mít dost míst ani pro děti ze spádové oblasti, rozhodne o přijatých v losování. 

Na většině škol funguje elektronický registrační systém, který umožňuje vybrat si čas příchodu k zápisu. Přítomnost dítěte u zápisu školský zákon výslovně nevyžaduje, ale ministerstvo školství ho doporučuje. Zápis je jinak možné provést i prostřednictvím datové schránky nebo e-mailu s ověřeným elektronickým podpisem.