Praha se dohodla se Zdenou Mašínovou. Ostatky její matky vyzvedne z hromadného hrobu

Praha se domluvila se Zdenou Mašínovou mladší na vyzvednutí ostatků její matky z hromadného hrobu politických vězňů na Ďáblickém hřbitově. Nyní město začne dohledávat nutné dokumenty a poté vyřídí povolení k exhumaci. Kdy přesně by se mohla uskutečnit, zatím není jasné. 

Video Události
video

Reportáž: Praha vyšla vstříc Mašínové, chce exhumovat ostatky její matky

„Slovy nemohu vyjádřit vděk všem, co se o to zajímají a chtějí se o to zasloužit. Je to pro mě ohromný den a zážitek a jsem ráda, že v mém věku jsem se tohoto dočkala,“ řekla Mašínová. Poté, co budou ostatky její matky vyzvednuty, bude Zdena Mašínová starší pohřbena v rodinné hrobce v Lošanech na Kolínsku.

„Paní Mašínová by si přála vědět, kde leží ostatky její maminky, a přála by si je vyzvednout. My jsme se dohodli, že se o to pokusíme, a dohodli jsme se na prvních krocích, které je potřeba udělat,“ řekla pražská radní Milena Johnová (Praha sobě).

Profil

Zdena Mašínová

Zdena Mašínová (1907–1956) byla ženou legendárního protinacistického odbojáře Josefa Mašína, který spolu Václavem Morávkem a Josefem Balabánem vytvořil zpravodajsko-sabotážní skupinu přezdívanou Tři králové. Nacisté ho dopadli v roce 1941 a popravili v červnu 1942 na střelnici v Kobylisích.

Synové manželů Mašínových, Ctirad a Josef, se pak se zbraní postavili komunistickému režimu a při útěku na Západ v roce 1953 zabili šest lidí. Režim se následně pomstil právě jejich matce; komunistická justice ji odsoudila za spoluúčast na zločinném spiknutí proti republice k pětadvaceti letům vězení. Těžce nemocná zemřela v pardubickém táboře nucených prací v roce 1956.

Město původně exhumaci odmítlo

Město původně vyzvednutí ostatků odmítlo s odůvodněním, že není možné bez prověření možností, jak by se postupovalo. Nyní začne shromažďovat všechny dostupné dokumenty a informace. Následně požádá o povolení k exhumaci, a to například i proto, že Ďáblický hřbitov je kulturní památkou. Postup bude řešit magistrátní pracovní skupina.

Podle předsedy zastupitelů Prahy sobě a starosty Prahy 7 Jana Čižinského budou po celou dobu přítomni odborníci z řad historiků a archeologů. Dokumenty chce mít město shromážděny v řádu týdnů. „V řádu měsíců potom požádáme o exhumaci,“ dodal Čižinský.

Praha bude chtít prozkoumat i další hromadné hroby v Ďáblicích. Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil řekl, že na hřbitově může být v masových hrobech dalších až dvě stě obětí.

Ďáblický hřbitov vznikl před první světovou válkou. Nachází se na něm čestná pohřebiště obětí první světové války a rovněž obětí nacistické a komunistické diktatury. Už v listopadu 2014 se podařilo z hromadného hrobu v Ďáblicích vyzvednout kosterní ostatky pátera Josefa Toufara, kterého komunisté umučili. Forenzní genetici na základě analýzy DNA a genetických profilů potvrdili jejich totožnost.

V následujícím roce byly ostatky uloženy na hřbitově v Číhošti, kde Toufar působil. Z hlediska archeologie to byl první průzkum hromadného hrobu politických vězňů komunistického režimu.