Podpis finálních smluv o výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech mezi společnostmi ČEZ a KHNP se oproti původním plánům zřejmě zpozdí, řekl generální ředitel ČEZu Daniel Beneš. Důvodem je dle něj čekání na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kromě toho zbývá také vyřešit zapojení českého průmyslu do projektu. Dohody měly být původně uzavřeny do konce března.
Podpis smluv na jaderné bloky v Dukovanech se asi zpozdí, řekl Beneš
Korejská společnost KHNP loni uspěla v tuzemském jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před EDF a Westinghousem. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Skupina ČEZ, která má tendr na starosti, nyní s KHNP jedná o finálních smlouvách k projektu.
Uzavření finálních smluv se nyní podle Beneše očekává v první polovině letošního roku. Podle něj jsou přitom smlouvy téměř hotové a technicky by je bylo možné podepsat v původně plánovaném termínu. Jedna se má týkat stavby elektrárny, druhá dodávek jaderného paliva.
Uzavření dohod však zatím blokuje opatření ÚOHS, který zakázal podepsání smluv do doby, než rozhodne o námitkách neúspěšných uchazečů z tendru. V současnosti řeší námitky EDF. „Námitky EDF řeší po podání rozkladu předseda ÚOHS Petr Mlsna. Rozhodnutí zatím nebylo vydáno,“ řekl mluvčí úřadu Martin Švanda.
Rozum velí počkat, říká Beneš
Kromě toho je podle Beneše ještě při jednáních s KHNP potřeba doladit některé detaily, o kterých s Korejci jedná i česká vláda. Jde například o zapojení českého průmyslu. KHNP v minulosti přislíbila, že české firmy se budou účastnit až na šedesáti procentech projektu.
„Je to podepsatelné na konci března, ale rozum velí počkat na duben nebo květen,“ podotkl Beneš.
Stejný názor má i ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Odklad smluv k Dukovanům podle něj otevře prostor pro další jednání o účasti českého průmyslu na stavbě, zpoždění tak prý není na škodu. Zopakoval, že po KHNP vláda požaduje transparentní plán, jak firma plánuje naplnit proklamovanou šedesátiprocentní účast českých firem na projektu, a také záruky alespoň prvních třiceti procent už před uzavřením finální smlouvy o stavbě.
Posun termínu uvítali i zástupci českých firem. „V rámci dosavadních jednání s preferovaným uchazečem by bylo téměř nemožné splnit do konce března požadavek vlády dohodnout smlouvy o smlouvách budoucích ve výši třiceti procent objemu projektu, které by tuzemským firmám garantovaly zapojení v dostavbě Dukovan, a zároveň připravit transparentní popis, jak se v budoucnu naplní zbylých třicet procent. Tato jednání se s KHNP v současné době rozbíhají,“ nastínil výkonný ředitel Aliance české energetiky Josef Perlík.
Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. V příštích třech až pěti letech by ovšem ČEZ měl podle rozhodnutí vlády s Korejci jednat také o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně.