Databáze problémových fanoušků by se mohla začít testovat už příští sezonu

Ministerstvo vnitra chce s kluby a Ligovou fotbalovou asociací (LFA) probrat, jestli lze postavení a pravomoci bezpečnostních agentur na stadionech upravit zákonem. Pracovní skupina k diváckému násilí se také dohodla, že urychlí vznik databáze problémových fotbalových fanoušků, o které se mluví už pět let. LFA chce na některých stadionech spustit pilotní projekt databází v testovacím režimu už od příští sezony.

Video Události
video

Události: Neukáznění fanoušci na fotbalových stadionech

Ministerstvo vnitra v současnosti dokončuje text zákona o soukromých bezpečnostních službách. Ještě než jej resort předloží vládě a Poslanecké sněmovně, chce ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s kluby a asociací probrat, zda je možné do legislativy zahrnout úpravu pravomocí agentur.

„Bavili jsme se i o variantě určité certifikace bezpečnostních služeb, že by tam byly nějaké kvalitativní a kvalifikační požadavky na pořadatelské služby, které mohou na stadionech fungovat. A aby i oprávnění pro pořadatele, třeba v rámci konání jednotlivého utkání, byla větší. Aby mohli dělat osobní prohlídky, legitimovat problémové fanoušky a tak dále,“ řekl po jednání předseda LFA Dušan Svoboda. 

O databázi problémových fanoušků se mluví od roku 2014. Skupina se nyní dohodla, že urychlí její vznik. „Vydáme v rámci ministerstva vnitra pokyn, aby v případě, že budou ukládány v rámci přestupkového řízení zákazy vstupu na sportovní utkání, tyto informace byly neprodleně přenášeny do databáze, což se dnes neděje,“ uvedl Hamáček. Z centrální databáze bude možné data exportovat do databáze klubových zákazů vstupů.

Kostra databáze do několika měsíců 

„Myslím, že jsme schopni kostru databáze mít v řádu měsíců. Potom přijde druhá fáze – vymahatelnost, a to už jsou investice ze strany klubů. Bavíme se o kamerových systémech, které jsou schopny rozeznávat tváře,“ poznamenal ministr. Podle něj to bude vyžadovat i klubové výdaje, o čemž je připraven s vedením týmů jednat. Hamáček zatím neuvažuje o finanční výpomoci klubům z veřejných prostředků.

Na stadionech Sparty, Slavie, v Plzni a v Ostravě chce LFA spustit pilotní projekt databází v testovacím režimu už od příští sezony, uvedl Svoboda. Tyto stadiony mají podle něj připravenou dobrou infrastrukturu a kamerové systémy.

Pokud je problémové osobě zakázán vstup na stadion v rámci přestupku či trestního řízení, lze podle ministra postupovat velmi rychle. V případě, že se jedná o klubový zákaz, jde o porušení návštěvního řádu. Hamáček uvedl, že se připravuje úprava přestupkového zákona, porušování návštěvního řádu by se pak mohlo řešit jako přestupek s příslušnými sankcemi.

V rámci přestupků chce také výrazněji řešit pyrotechniku na stadionech. „Jednáme o tom, že podstatně zpřísníme sankce za používání pyrotechniky a budeme je tvrdě vymáhat. Říkám otevřeně, že v tomto potřebujeme také součinnost klubů, protože ne všechny naprosto jednoznačně sdělují fanouškům, že používání pyrotechniky na fotbalových utkáních je nebezpečné a zakázané. Plánujeme docela zásadní zpřísnění,“ konstatoval Hamáček, podle kterého je potřeba stanovit konkrétní minimální hodnotu sankcí.

Jednání Hamáček svolal v reakci na incident z utkání 24. kola fotbalové ligy mezi Spartou a Plzní na Letné, na němž pyrotechnika hozená ze sektoru pro hostující příznivce zranila několik diváků. Disciplinární komise LFA následně udělila Plzni půlmilionovou pokutu, pořádající Sparta musí za výtržnosti diváků zaplatit 350 tisíc korun. Expertní skupina se má znovu sejít za dva týdny.