Armádní nábory zabírají: Vojáků je nejvíc od zrušení povinné vojenské služby

3 minuty
Události ČT: Vojáků je nejvíc od vzniku profesionální armády
Zdroj: ČT24

V českých ozbrojených silách slouží nejvíc vojáků od vzniku profesionální armády – aktuálně je to přes 25 tisíc mužů a žen. Armáda chce ale ještě letos nabrat dalších 2200 nováčků. Nábor zatím probíhá podle plánu: v lednu obléklo uniformu přes tři sta lidí, další stovky pak přibudou od dubna. A nábory nováčků plánuje také policie.

„Přírůstek v roce 2018 činil 1997 vojáků z povolání, 626 občanských zaměstnanců a 77 státních zaměstnanců. V témže roce ubylo 995 vojáků z povolání, 515 občanských zaměstnanců a 67 státních zaměstnanců,“ uvedl Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. Počet vojáků a zaměstnanců obrany tak každoročně roste už od roku 2014.

„Armáda má co nabídnout, to je ten důvod, proč se k nám lidé hlásí. Je to atraktivní prostředí, doma i v zahraničí, jak výcvik , tak i různé odborné kurzy i jazyková příprava,“ uvedla poradkyně náčelníka Generálního štábu AČR pro lidské zdroje Lenka Šmerdová.

Třeba u protiletadlového pluku ve Strakonicích a dělostřeleckého pluku v Jincích ale stále chybí stovky mužů a žen, hlavně v základních funkcích. U konkrétních armádních jednotek jsou ale velké rozdíly – třeba čtvrtá brigáda rychlého nasazení nebo sedmá mechanizovaná brigáda mají skoro všechna tabulková místa plná.

Více zatraktivnit i nezaplněná místa může pomoci i modernizace armády. U zmíněných dělostřelců v Jincích je to nákup nových samohybných děl. Armáda jich chce koupit 52 za zhruba 5 miliard korun.  

„V posledních dvou letech třeba zrovna Jince byla jednotka, kam jsme poslali nejvíc nováčků,“ dodala poradkyně náčelníka Generálního štábu AČR pro lidské zdroje Lenka Šmerdová. Podle velitele dělostřeleckého pluku by se měla tabulková místa i v Jincích zaplnit během tří let. 

Kromě náboru nováčků armáda plánuje a připravuje také vznik úplně nových jednotek, a to třeba výsadkového pluku v Chrudimi nebo záchranného praporu v Rakovníku.

V Česku chybí i necelé tři tisíce policistů

S nedostatkem lidí se už několik let potýká také policie, tam aktuálně chybí asi 2700 lidí. Loni v říjnu totiž vláda rozhodla o navýšení počtu policistů o další tisícovku, čímž se ještě zvýraznil aktuální podstav.

Policistům se od ledna zvýšily platové tarify o dvě procenta a vzrostly také odměny a příplatky. Průměrný měsíční příjem policistů se tak zvýšil na 45 566 korun. Nastupující policisté navíc mohou v některých regionech dostávat i náborové příspěvky, třeba v Praze a středních Čechách to může být až 150 tisíc.  

Navíc se od loňského roku mohou nově k policii hlásit i lidé bez maturity – ovšem jen na méně kvalifikované posty a v nejnižší hodnosti referenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 1 hhodinou

Zemřel bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina

Ve věku 82 let zemřel ve čtvrtek po dlouhé nemoci na zástavu srdce bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina. Agentuře ČTK to sdělil jeho syn. Štětina patřil také k zakladatelům humanitární organizace Člověk v tísni.
15:07Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
12:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Chyboval Bartoš a před ním i Dostálová, tvrdí audit digitalizace

Pracovní verze auditu digitalizace stavebního řízení potvrdila, že projekt měl zpoždění ještě před nástupem současné vlády, řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) také na začátku nezaměstnalo dostatek lidí, kteří by na projektu pracovali. A to ještě když úřad vedla bývala ministryně Klára Dostálová (ANO). Dostálová se závěrem nesouhlasí. Konečná verze auditu by mohla být hotová v rámci dnů.
11:32Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, řekl Fiala

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové, řekl ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS). Tuzemsko je tak po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky suroviny jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
09:27Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
08:45Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Výborný s Balaštíkovou se přeli o příčiny zdražování vajec

V Česku podražila vejce nejvýrazněji z celé EU, oproti loňsku o více než čtyřicet procent. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) za tím stojí nákazová situace v Evropě, členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) považuje za hlavní faktor náklady na energie. Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by cena vajec mohla po Velikonocích klesnout, uvedla v pořadu 90' ČT24 moderovaném Klárou Radilovou.
před 8 hhodinami

Některé lesní školky likvidují přerostlé sazenice. Není o ně zájem

Lesní školky začaly likvidovat přerostlé sazenice, které se nepodařilo prodat. Nepomohlo ani jednání s ministerstvem zemědělství. Po kůrovcové kalamitě stát i lesníci volali po vyšší produkci, aby se holiny mohly co nejdřív osázet. Nyní scházejí peníze a zájem o stromky tak opadl.
před 11 hhodinami
Načítání...