Šéfem ČSSD na jihu Čech bude dál Zimola. Porazil poslance Veselého

Jihočeským krajským předsedou ČSSD zůstává její dosavadní předseda a bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola. Na sobotní krajské konferenci strany v Táboře získal 98 hlasů, jeho soupeř Ondřej Veselý 66 hlasů.

Jiří Zimola
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Nominaci na předsedu získali před konferencí vedle Zimoly i poslanec Ondřej Veselý a starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka. Zimola loni v listopadu rezignoval na funkci prvního místopředsedy ČSSD.

Řekl tehdy, že považuje za nemožné, aby vedení ČSSD v současné podobě změnilo politiku strany. Ve sněmovních volbách v roce 2017 získala v Jihočeském kraji ČSSD 7,3 procenta hlasů.

V sobotu Zimola zdůraznil, že chce dovést sociální demokraty k vítězství v krajských volbách. Ale přiznal, že si také vyslechl kritiku od delegátů. „Například za to, že odstoupil jako statutární místopředseda strany. Ale on si za tím krokem stále stojí, připomněl, že neměl pocit, že by mohl dosáhnout nějakých změn v sociální demokracii,“ uvedl z místa redaktor ČT Martin Donát.

„Jsem rád, že s kolegy necloumaly emoce a že jsme se dokázali sjednotit na dalším postupu. Pokud se nebudeme vnitřně hádat, tak jak to bohužel někdy předvádíme na centrální úrovni, tak tu šanci (na vítězství v krajských volbách) máme. Naším cílem nesmí být štěpení sociální demokracie,“ uvedl Zimola. Dodal, že není rebelem bez příčiny, že jde spíše o politicky nekorektní pojmenovávání skutečností, v čemž bude pokračovat dál.

Do celostátního vedení strany Zimola znovu nechce

Zimola v sobotu rovněž řekl, že nebude znovu usilovat o pozici v celostátním vedení strany, protože by to mohlo vyvolávat další třenice. „Nehodlám vstupovat dvakrát do stejné řeky. A vidím-li, že dnes v sociální demokracii není atmosféra pro razantní změnu, pak by má kandidatura mohla opět vyvolávat třenice a já nechci, jako bytostný sociální demokrat, straně ubližovat,“ řekl Zimola.

Připomněl dále, že krajské jihočeské zastupitelstvo dalo v roce 2016 návrh, aby stát zdanil církevní restituce, což tento týden schválila sněmovna. Mandát krajského předsedy má Zimola na dva roky.

„Tři pětiny (hlasů) proti dvěma pětinám mého protikandidáta, necelých šedesát procent, není málo, pravda, není to těch babišovských sto procent, ale na to my v sociální demokracii úplně nehrajeme. Delegátům jsem slíbil, že s nimi vyhraju krajské volby. V jižních Čechách jsou za sociálními demokraty, ať už jsem kraj vedl já, nebo v současné době Ivana Stráská (hejtmanka), hmatatelné a dobré výsledky,“ poukázal Zimola.

Šéf ČSSD a první místopředseda vlády Jan Hamáček v sobotu řekl, že necelých 60 procent hlasů pro Zimolu jako předsedu připisuje tomu, že se objevil druhý silný kandidát, Ondřej Veselý. „Výsledek respektuji, Jirkovi jsem poblahopřál, a pokud bude mít zájem, bude mít možnost se účastnit diskusí o celostátní politice, protože předseda kraje je v našem novém návrhu stanov automaticky členem nového předsednictva,“ řekl Hamáček, který byl v sobotu též v Táboře.

Video Zimola obhájil post šéfa jihočeské ČSSD
video

Zimola obhájil post šéfa jihočeské ČSSD

Zimola je předsedou jihočeské ČSSD deset let. Mezi lety 2008 až 2017 byl jihočeským hejtmanem. Je místostarostou v Nové Bystřici na Jindřichohradecku a také krajským zastupitelem. Ve sněmovních volbách v roce 2017 získala v Jihočeském kraji ČSSD 7,3 procenta hlasů.

Sociální demokraté také v sobotu nominují předsedu strany před sjezdem ČSSD. „Hamáček připustil, že s jihočeskou nominací příliš nepočítá, že by to byl doslova zázrak. Nominací už má osm, chybí mu Ústecký kraj, Jihomoravský a Praha,“ informoval redaktor ČT Martin Donát.

ČSSD se ale v Jihočeském kraji skutečně rozhodla Hamáčka nominovat, získal 91 hlasů. Také v Karlovarském kraji ČSSD do čela strany nominovala Hamáčka, staronovým krajským předsedou zvolila Tomáše Svobodu. Zúžila krajské předsednictvo.

Volební sjezd ČSSD, na kterém strana rozhodne, kdo ji dál povede, bude začátkem března v Hradci Králové. Hamáček zatím získává podporu většiny krajů. Podpořili ho v Liberci, Olomouci, na Vysočině, v Pardubickém, Královéhradeckém, Středočeském, Plzeňském, Zlínském, Moravskoslezském kraji, v Karlovarském kraji a teď i v Jihočeském.