Jak se změnila věhlasná kolonáda? Sochy bohyně Niké nahradil kosmonaut Gagarin

Technologie na úpravu vody pod Vřídelní kolonádou je podle karlovarských radních téměř v havarijním stavu. Vedení města navrhuje opravu přímo v podzemních prostorách, které nechá předtím zpevnit. Vývěr vřídla je nyní svedený do náhradní mísy před kolonádu, v současné době má ale pravidelnou dvoutýdenní zimní odstávku. Areál pochází ze 70. let 20. století – srovnejte na snímcích, jak vypadal kdysi a teď.

Vřídelní kolonáda v Karlových Varech
Zdroj: Státní okresní archiv Karlovy Vary (vlevo) / ČT24 (vpravo)

 

Vřídelní kolonáda v Karlových Varech - srovnávací dvojice Vřídelní kolonáda v Karlových Varech - srovnávací dvojice
Vřídelní kolonáda v Karlových Varech - srovnávací dvojice Vřídelní kolonáda v Karlových Varech - srovnávací dvojice
Klon z Litinová Vřídelní kolonáda v pseudorenesančním stylu od vídeňských architektů F. Fellnera a H. Helmera z roku 1878 a železobetonová Vřídelní kolonáda v brutalistickém slohu od architekta J. Otruby z roku 1975. Klon z Litinová Vřídelní kolonáda v pseudorenesančním stylu od vídeňských architektů F. Fellnera a H. Helmera z roku 1878 a železobetonová Vřídelní kolonáda v brutalistickém slohu od architekta J. Otruby z roku 1975.
Klon z Prosklená konstrukce kolonády byla smontovaná z prefabrikátů v podobě obdélné bazilikální lodi s měděnou sedlovou střechou. Kupole současné kolonády ze skleněných hranolů od sochaře Jana Fišera má představovat symbol tepajícího srdce města. Klon z Prosklená konstrukce kolonády byla smontovaná z prefabrikátů v podobě obdélné bazilikální lodi s měděnou sedlovou střechou. Kupole současné kolonády ze skleněných hranolů od sochaře Jana Fišera má představovat symbol tepajícího srdce města.
Klon z Interiér Fellner-Helmerovy kolonády byl zdoben desítkami plastik z bronzu, zelenými rostlinami a řadami laviček. Otrubova kolonáda je uvnitř prosta zdobných prvků i zeleně. Zastřešuje obchody se suvenýry, restauraci a veřejné záchody. Klon z Interiér Fellner-Helmerovy kolonády byl zdoben desítkami plastik z bronzu, zelenými rostlinami a řadami laviček. Otrubova kolonáda je uvnitř prosta zdobných prvků i zeleně. Zastřešuje obchody se suvenýry, restauraci a veřejné záchody.