Podnikatel Horáček byl propuštěn z vazby. Je obviněný v kauze korupce v pražských nemocnicích

Dozorující státní zástupce Zdeněk Matula propustil z vazby podnikatele Tomáše Horáčka. České televizi to potvrdilo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Muž byl obviněn z korupce a ovlivňování zakázek v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku. Policisté v kauze prověřovali mimo jiné veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut.

Horáček byl z věznice v Litoměřicích propuštěn 16. ledna. Vazbu tam trávil od loňského června, protože policie měla obavy, že by mohl působit na nevyslechnuté svědky, či jinak mařit vyšetřování a že by mohl pokračovat v trestné činnosti. Letos v lednu ho také obvinila z toho, že svědky ovlivňoval z vazby prostřednictvím telefonů a dopisů. 

„Mohu potvrdit, že v kauze týkající se Nemocnice Na Bulovce a Nemocnice Na Františku jsem dospěl k závěru, že trestní stíhání jednoho z obviněných není nadále nutné vést vazebně, a proto jsem v jeho případě rozhodl o nahrazení vazby několika opatřeními,“ uvedl Matula.

Severočeský podnikatel Horáček je ústřední postavou kauzy korupce v pražských nemocnicích. Podle médií v nich ovlivňoval přidělování zakázek, za což žádal podle vyšetřovatelů úplatky.

Vedle něj policie obvinila například bývalou ředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou, bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli obvinění rezignoval, a bývalého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka, jehož odvolal ministr zdravotnictví na začátku července

Server iROZHLAS.cz v prosinci uvedl, že se Horáček z vazby zbavil části svého majetku. Pozemky v Ústí nad Labem podle serveru vrátil otci, podíly na dalších parcelách prý prodal.