Na Kvildě bylo v noci 30 stupňů pod nulou, mrznout bude i v dalších dnech

Sněžení v Česku vystřídaly mrazy. Na stanici Kvilda-Perla, Jezerní Slať bylo v osm ráno minus 32,4 stupně. Zimní počasí má podle meteorologů vydržet celý víkend. Lavinové nebezpečí v Krkonoších kleslo na třetí stupeň, lidé by ale stále neměli vyrážet na hřebenové túry. Kromě lavin hrozí třeba pád stromů zatížených sněhem. V některých oblastech Česka navíc může dopravu komplikovat zledovatělý sníh. 

Video Studio 6 Víkend
video

Studio 6 Víkend: Česko se probudilo do mrazivého rána

Sobotní ráno bylo podle meteorologa ČT Michala Žáka pro většinu území České republiky nejchladnějším ránem současné sezony. 

Velký mráz naměřila vedle Kvildy-Perly i stanice Rokytská slať, kde bylo minimum minus 29,2 stupně Celsia. Stanice Březník hlásila minus 28 stupňů, Volary, Luční potok minus 25,5 stupně a Rolava minus 25,3 stupně. Pod minus 20 stupňů teploty spadly ještě na stanicích Horská Kvilda, Hliniště, Pohoří na Šumavě, Borová Lada a Kořenov, Jizerka. 

Při projasněné obloze se během noci a sobotního rána teploty na většině území Česka pohybovaly mezi minus šesti až deseti stupni. V místech se sněhovou pokrývkou kolem minus 13 stupňů Celsia.

V průběhu dne by se měly teploty vyšplhat na minus tři až jeden stupeň. Na horách by mělo být chladněji – okolo minus šesti stupňů. Podobné teploty by měly vydržet po celý víkend.

Na horách je přitom stále velké množství sněhu. Například v Krkonoších a Beskydech leží v některých oblastech až dva metry, uvedl Žák. Přes metr a půl mají podle něj i hřebeny Jeseníků, Jizerské hory a některá další pohoří.

 V Krkonoších kleslo lavinové nebezpečí

Lavinový stupeň v Krkonoších klesl v sobotu ráno ze čtvrtého na třetí. Platit by měl i v neděli, uvedli horští záchranáři na webu. Čtvrtý stupeň platil od úterý a v Krkonoších se vyhlašuje pouze výjimečně. Riziko lavin je ale stále značné  – mezinárodní stupnice má celkem pět bodů.

Turisté by neměli vstupovat na svahy se sklonem nad 35 stupňů a měli by se vyhnout lavinovým katastrům. Túry vyžadují velkou opatrnost a výbornou znalost lavinové problematiky.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Obecně stále platí, že lidé by v těchto dnech neměli vyrážet na hřebenové túry. Stromy jsou totiž mnohdy obalené vrstvou těžkého sněhu a může hrozit, že spadnou. Popadané stromy a větve můžou navíc komplikovat záchranářům práci v terénu.

Stalo se tak například v pátek pozdě večer, kdy členové horské služby v Jizerských horách v obtížném terénu zachraňovali vyčerpaného jednadvacetiletého turistu. Mladý muž pěšky vyrazil bivakovat pod vrchol Smrku. Kvůli popadaným větvím se záchranáři na místo nedostali sněžným skútrem a při hledání museli použít skialpinistické lyže.

Zledovatělý sníh se objevuje především na silnicích v horských oblastech

Sníh zůstává také na některých silnicích, kde může komplikovat dopravu. Zvýšenou opatrnost musí řidiči stále dodržovat například na horách v  Moravskoslezském kraji, upozornilo v sobotu ráno Ředitelství silnic a dálnic. V Beskydech podle něj leží ujetá posypaná vrstva sněhu, ve vyšších polohách na Opavsku jsou místy zbytky zledovatělého sněhu.

Silnice I/56 mezi Ostravicí na Frýdecko-Místecku a Horní Bečvou na Vsetínsku, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, zůstává i nadále pro kamiony uzavřená. 

Na východě Čech jsou silnice ve výše položených oblastech sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Podle silničářů jsou totiž pokryty ujetou a zledovatělou vrstvou sněhu. Místy se můžou tvořit i námrazy.

Podobná situace panuje i na vozovkách ve vyšších polohách Jesenicka a Šumperska v Olomouckém kraji. Výše položené silnice na Vsetínsku udržované inertním posypem pokrývala v sobotu ráno uježděná vrstva sněhu o tloušťce pěti až deseti centimetrů. Na Kroměřížsku musí být řidiči opatrní ve vyšších polohách Hostýnských vrchů, silnice tam mohou namrzat. 

Na Vysočině leží ujetá a zledovatělá vrstva sněhu pouze na některých vedlejších tazích. Obdobná situace je podle silničářů také v na jihu Čech.  

Mezi  Bartošovicemi v Orlických horách a Neratovem se v sobotu dopoledne střetl sypač s autobusem, ve kterém cestovalo asi 13 lidí. Oba řidiči a jedna pasažérka utrpěli lehká zranění. 

Zimní počasí by  mělo v Česku zůstat i v následujících dnech. „Je tedy vysoce pravděpodobné, že minimální noční a ranní teploty budou klesat k obdobným hodnotám jako dnešní (sobotní) ráno,“ uvedli meteorologové.