Čtrnáct hodin. Rath dokončil výpověď, odmítl, že by někdy bral peníze za zakázky

David Rath řekl před soudem, že od manželů Kottových nikdy nepřevzal peníze, o kterých by věděl, že souvisejí s jakoukoli veřejnou zakázkou. Bývalý středočeský hejtman je spolu s Kottovými obžalován z přijímání úplatků a již třetím dnem vypovídá u soudu. Zatímco první dva dny mluvil sám, v pátek odpovídal na otázky státního zástupce a obhájců. Poté jeho výpověď skončila, v součtu zabrala čtrnáct hodin.

Rath odmítl obžalobu, prohlásil, že svoji kauzu považuje za politicky motivovanou, a také kritizoval soudy i státní zastupitelství – mimo jiné proto, že na soud čekal sedm let.

Páteční dotazy státního zástupce Jiřího Pražáka se týkaly například ovládací smlouvy mezi Krajskou nemocnicí Středočeského kraje a dalšími oblastními nemocnicemi nebo fungování Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy, kterému Rath předsedal.

Na otázky, zda někdy převzal od tehdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Kottové (tehdy Pancové) a jejího nynějšího manžela Petra Kotta peníze na financování politické strany nebo jakékoli peníze v řádu milionů korun, Rath odpověděl, že od nich nikdy nepřevzal peníze, o kterých by věděl, že souvisejí s jakoukoli veřejnou zakázkou. Po skončení jednání bývalý hejtman poznamenal, že ho otázka na financování ČSSD, jejímž členem byl, překvapila. „Toto mě překvapilo, protože doposud státní zastupitelství tato fakta ignorovalo,“ uvedl.

Rath před soudem hovořil také o tom, jak probíhalo přidělování zakázek. Uvedl, že Kateřina Kottová měla na starosti kontrolu zakázek po faktické stránce. Na dotaz svého obhájce Adama Černého pak řekl, že neví o tom, že by se zakázkami Středočeského kraje v době, kdy byl hejtmanem, zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Úřad se podle Černého vším zabýval ex post s výsledkem, že je všechno v pořádku. „Byly z pohledu zákona o zadávání veřejných zakázek naprosto v pořádku, ani úřad nezjistil žádné pochybení,“ shrnul pak advokát.

Obžaloba klade bývalému politikovi za vinu, že si na přelomu let 2011 a 2012 spolu s Kottovými domlouvali úplatky za zmanipulování výběrových řízení na stamilionové veřejné zakázky středočeských nemocnic a záchranné služby. Spolu s Rathem a Kottovými stojí před soudem dalších šest lidí a obžaloba se týká také osmi firem.

Rath již kritizoval žalobce i prezidenta

V předchozích dnech kritizoval David Rath v souvislosti se svými kauzami soudy, státní zástupce i politiky. Žalobce obvinil jednak z toho, že se případ vleče již sedm let, jednak hovořil o údajném politickém pozadí případu. Kauzu podle něj vykonstruovali vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a vyšetřovatel Petr Vincenz. „Nejspíš to celé iniciovali na popud tehdejšího ministra spravedlnosti Pospíšila,“ prohlásil.

Chce také, aby soud vyslechl dalšího exministra Roberta Pelikána a také prezidenta republiky Miloše Zemana. Ten podle Ratha „vyvíjel nátlak na soudce v mé kauze“. Obžalobu označil za nekonkrétní, podle něj žádné důkazy o ovlivňování zakázek nepředložila.

Rathovi hrozí ve druhé větvi korupční kauzy až dvanáctileté vězení. Nepravomocně navíc již dostal osm a půl roku v první části kauzy, manželé Kottovi mají jít za mříže na 7,5 roku. Odvoláním v tomto případu se bude zabývat pražský vrchní soud, jednání však zatím nenařídil.