Víru zachoval i v pražských kanálech. Zemřel teolog, básník a chartista Milan Balabán

V nedožitých devadesáti letech zemřel teolog, evangelický farář a básník Milan Balabán. Zprávu potvrdila Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy. Balabán patřil mezi nejvýznamnější české křesťanské myslitele, od padesátých let byl členem skupiny Nová orientace, která usilovala o reformu poměrů v Československu, později podepsal Chartu 77.

Milan Balabán se narodil 3. září 1929 v Boratíně, na území dnešní Ukrajiny, kde jeho otec působil jako duchovní Českobratrské církve evangelické mezi volyňskými Čechy. Od mládí psal básně a rozhodl se také pro povolání duchovního. V letech 1948 až 52 studoval na Komenského bohoslovecké fakultě, dnes Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy.

V letech 1952 až 74 působil nejprve jako vikář a později jako farář v českobratrských sborech v Čechách i na Moravě. V roce 1969 postgraduálně studoval ve Švýcarsku. Byl členem starozákonní překladatelské skupiny připravující český ekumenický překlad Bible.

Práce v podzemí a hospodská univerzita

Od padesátých let patřil ke skupině Nová orientace, sdružení teologů Českobratrské církve evangelické, která kritizovala poměry nejen v církvi, ale obecně ve společnosti tehdejšího Československa. Sám Balabán nazval Novou orientaci Chartou před Chartou 77. Na podzim 1976 se pak zařadil mezi první signatáře Charty.

Už v roce 1974 byl pro svoje aktivity v církevním disentu zbaven státního souhlasu k výkonu duchovenské služby a do roku 1990 pracoval v dělnických povoláních, včetně práce pro Pražské kanalizace.

„Pracovali jsme sice pod povrchem Prahy, ale na to se dalo zvyknout. Poněvadž jsme končili dost brzo, za čtyři hodiny byly práce vykonány, ale museli jsme čekat do doby, kdy je oficiální konec, tak jsme sedali v hospodách a tam jsem se musel, jako puritán, naučit pít pivo. Po tom druhém pivu jsem začal vykládat o Masarykovi, Havlíčkovi, Dobrovském, Rádlovi. Pozornost byla zcela mimořádná,“ vzpomínal později.

Řada jeho odborných prací i jeho básnické sbírky, které byly posléze v době po skončení komunistického režimu vydány v renomovaných nakladatelstvích, se v té době šířily ve formě samizdatu.

Jako farář bez souhlasu založil starozákonní seminář na pražské Hanspaulce a účastnil se dalších podzemních seminářů ve spolupráci s filozofy Milanem Machovcem, Egonem Bondym, Radimem Paloušem a jinými významnými postavami disentu.

Vztah teologie a poezie

V roce 1990 mu byl za práci o starozákonní teologii, předloženou roku 1972, udělen doktorát teologie. Roku 1993 se pak habilitoval prací nazvanou Víra – nebo osud? a v roce 1995 byl jmenován profesorem Univerzity Karlovy.

V říjnu 2002 byl prezidentem Václavem Havlem oceněn státním vyznamenáním za zásluhy o Českou republiku. V roce 2013 pak obdržel osvědčení o třetím odboji. Česká televize v roce 2009 natočila o jeho osudech téměř půlhodinový díl z cyklu Neznámí hrdinové.

27 minut
Neznámí hrdinové / Milan Balabán
Zdroj: ČT24

Po celý život se zabýval hebrejským myšlením, různými podobami křesťanské víry a vztahem teologie a poezie. Je mimo jiné autorem odborných a básnických knih Víra (u) Václava Havla, Jímavé portréty biblických žen, Hebrejské člověkosloví, Cestami kulhavého Jákoba, Putování k čirému nebo Hudba pro pozůstalé.

„Studenti i kolegové z Evangelické teologické fakulty jej znají jako laskavého a vtipného pedagoga, moudrého přítele, originálního myslitele a velkého básníka,“ napsal o něm teolog Pavel Hošek.

Milan Balabán zemřel v Libici nad Cidlinou na počátku roku 2019. Pohřeb se bude konat v pátek 11. ledna od 14 hodin v evangelickém kostele v Přelouči, informovala Evangelická teologická fakulta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

iDNES.cz: Zítko dostal kvůli incidentu na soudu s Peterkovou podmínku

Obvodní soud pro Prahu 2 uložil Pavlu Zítkovi roční podmíněný trest kvůli předloňskému incidentu na pražském městském soudu při jednání s bývalou novinářkou Janou Peterkovou. Muž spojovaný s českou dezinformační scénou dostal také dvouletý zákaz pobytu na území Prahy, informoval web iDNES.cz. Verdikt je nepravomocný. Podmíněnými tresty potrestaly soudy za stejný čin už loni tři další muže. Jejich rozhodnutí už soudní moci nabylo.
před 2 hhodinami

Svaz: Závazné dohody k dostavbě Dukovan zatím nejsou, jde jen o sliby

Žádné závazné dohody mezi českými firmami a korejskou společností KHNP, preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků v Dukovanech, dosud uzavřeny nebyly. Uvedl to prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Varoval, že účast českých firem na projektu může být velmi omezená. Šéf KHNP Whang Joo-ho v rozhovoru pro ČT na začátku roku uvedl, že předpokládá zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan ve „značné míře“. Deklarovaných šedesát procent dle něj platí, nebude to však hned od začátku.
14:14Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Češi dosud vybrali na Ukrajinu sedm miliard

Češi poslali za tři roky plnohodnotné ruské invaze na pomoc Ukrajině nejméně 6,9 miliardy korun. ČT to potvrdila Milada Mašková Váchová z Člověka v tísni. Významná část humanitární pomoci se aktuálně týká velkých infrastrukturních projektů a oprav. Peníze na pomoc napadené zemi vybírá také iniciativa Dárek pro Putina, která ve spolupráci s ukrajinskou armádou posílá především vojenskou pomoc. Od začátku plnohodnotné ruské války už od lidí vybrala další téměř miliardu.
před 7 hhodinami

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 11 hhodinami

Šéfka sněmovny Pekarová Adamová nebude obhajovat poslanecký mandát

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebude v letošních sněmovních volbách obhajovat poslanecký mandát. Své rozhodnutí zdůvodnila zdravotními problémy. Svou funkci šéfky TOP 09 dala v úterý k dispozici. Předsednictvo ji jednomyslně podpořilo, aby zůstala do listopadového sněmu. V čele dolní komory Pekarová Adamová zůstává.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Loni Češi vrátili skoro polovinu prodaných baterií. Naopak si nechávají staré mobily

Češi stále více odevzdávají použité baterie. Úroveň sběru se podle největší sítě za poslední dekádu zvedla téměř o pětinu. Loni lidé vrátili skoro polovinu prodaných baterií – nejčastěji tužkových. Naopak doma si poměrně často nechávají staré mobily a notebooky. Podle statistiků má starý mobilní telefon doma téměř polovina Čechů. U notebooků je to patnáct procent. „Ta baterie je lithium-iontová a časem může začít pracovat a může způsobit i požár. Pořád dost baterií končí ve směsném odpadu, což je pak problém na skládkách, ve spalovnách,“ uvedla specialistka sběrné sítě Ecobat Michaela Helclová.
před 19 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...