CVVM: Důvěra v prezidenta od listopadu vzrostla. Zastupitelstva setrvale kralují

Prezidentovi Miloši Zemanovi nyní důvěřuje 55 procent lidí, což je o pět procentních bodů víc než v listopadu. Polepšila si i obecní zastupitelstva, která jsou dlouhodobě nejdůvěryhodnější ústavní institucí. Věří jim 67 procent Čechů, starostům 66 procent, vyplývá z prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Na opačném konci žebříčku je Poslanecká sněmovna, která je důvěryhodná pro 32 procent oslovených, Senátu věří 34 procent lidí. Vláda má momentálně důvěru 42 procent respondentů, krajským zastupitelům důvěřuje 47 procent občanů a hejtmanům 46 procent oslovených.

Téměř všechny instituce zaznamenaly v prosinci lepší výsledek než předchozí měsíc, pouze vláda a sněmovna klesly o jeden procentní bod. U všech institucí na obecní a krajské úrovni je nynější důvěra podle autorů průzkumu relativně nejlepším výsledkem v tomto roce, v případě prezidenta jde o návrat k hodnotám, které CVVM zaznamenalo naposledy na začátku letošního roku.

Se současnou politickou situací je nespokojeno 45 procent Čechů, o pět procentních bodů víc než v listopadu. Spokojenost naopak vyjádřila pětina lidí. Necelá třetina se pohybuje někde mezi, zvolila odpověď „ani spokojen, ani nespokojen“.

I přes nárůst podílu nespokojených je aktuální výsledek podle sociologů relativně příznivější v porovnání s hodnocením politické situace v první polovině tohoto roku. Tehdy nespokojenost projevovala zhruba polovina respondentů, v dubnu dokonce 57 procent.

  • Průzkum se uskutečnil od 1. do 13. prosince a zúčastnilo se ho 1078 lidí starších 15 let.