IKEM poprvé nepovede lékař. Novým ředitelem bude dosavadní ekonomický náměstek Stiborek

Novým ředitelem pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) bude od 1. ledna příštího roku dosavadní náměstek ředitele pro ekonomiku a provoz nemocnice Michal Stiborek. Jmenoval ho ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). IKEM je v počtu transplantací orgánů s 500 operacemi největším centrem v zemi. Dosud ho vedl Aleš Herman, který na vlastní žádost odešel do vedení zdravotnické skupiny Agel.

Pan Stiborek jako dlouholetý náměstek IKEMu velmi dobře zná fungování institutu. V tom vidím nesmírnou výhodu, neboť tím odpadne několikaměsíční seznamování s agendou, a bude se tak moci ihned po nástupu naplno chopit funkce.
Adam Vojtěch
ministr zdravotnictví

Nový ředitel Stiborek (50) v IKEMu pracuje od listopadu 2010, kdy nastoupil jako ekonomický náměstek. Před rokem 2000 působil ve společnosti Ernst & Young, kde se věnoval podnikovému poradenství, poté deset let pracoval ve vedení několika obchodních společností, mimo jiné Svit Zlín nebo Marila Balírny v Příbrami. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a MBA na Nottingham Trent University ve Velké Británii.

V čele IKEMu dosud vždy stáli přední medicínští odborníci, jako první akademik Prokop Málek (1971 až 1983) a poté Vladimír Kočandrle (1983 až 1990). Třináct let pak byl šéfem Karel Filip, odvolaný v roce 2004, poté se na místě ředitele vystřídali Rudolf Poledne, kterého v březnu 2006 odvolal ministr David Rath (ČSSD), a Štefan Vítko.

Od července 2007 vedl IKEM Jan Malý. V roce 2011 zvítězil ve výběrovém řízení na šéfa IKEMu kardiolog Aleš Herman. Ten ohlásil v polovině listopadu rezignaci, protože přijal nabídku ze soukromého sektoru.

Komise ocenila Stiborkův plán rozvoje

Do výběrového řízení na ředitele se přihlásilo pět zájemců, jednoho komise vyřadila kvůli nesplnění kvalifikačních předpokladů. Ministerstvo požadovalo mimo jiné návrh koncepce řízení a rozvoje IKEMu, vysokoškolské vzdělání minimálně v magisterském studijním programu a zkušenosti v řízení a ekonomice zdravotnictví.

O doporučení Stiborka výběrovou komisí informoval ve středu Zdravotnický deník. Výběrová komise složená z 22 představitelů odborných společností, profesních komor, vzdělávacích institucí, odborů a nemocnic Stiborka podle ministerstva podpořila většinou hlasů.

Výběrová komise podle Vojtěcha ocenila dobře připravený plán rozvoje IKEMu. „Myslím si, že nový ředitel by se měl mezi svými prioritami zaměřit na hladký přechod na DRG restart a soustředit se v této souvislosti na jednání se zdravotními pojišťovnami. Kromě toho zde bude v příštím roce zahájena strategická investice výstavby nových kapacit. Jeho klíčovým úkolem tak bude dohlédnout na její zdárnou přípravu a průběh,“ dodal ministr.

DRG restart je nový systém proplácení nemocniční péče, který chce ministerstvo začít zavádět od roku 2020. V příštím roce už budou nemocnice vykazovat náklady na jednotlivé pacienty stínově spolu se současným systémem, kdy jsou placeny paušálem.

Lékaři v konkurzu neuspěli

Dalšími zájemci o post ředitele byli podle Lidových novin další dva zaměstnanci IKEMu – přednosta Kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk, přednosta Kliniky hepatogastroenterologie a poslanec za ANO Julius Špičák – a také Marek Šetina, ředitel Komplexního kardiovaskulárního centra Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty UK, který předtím působil ve Fakultní nemocnici v Motole.

IKEM sídlící v pražské Krči se věnuje zejména léčbě srdečních onemocnění, diabetologii nebo experimentální medicíně. Jeho kardiocentrum ročně provádí přes 1300 operací včetně 40 transplantací srdce a jako jediné v republice transplantovalo pacientovi i umělé srdce.

Herman bude řídit Chrenkovu zdravotnickou síť

Dosavadní ředitel Aleš Herman institut vedl sedm let. Nemocnice za jeho působení postavila nový pavilon experimentální medicíny, chystá také stavbu dvou dalších pavilonů s akutním příjmem a 56 lůžky. Mají stát asi 750 milionů korun, hotovy by mohly být v roce 2020.

Zdravotnická skupina Agel, kam Herman odešel, je největším poskytovatelem zdravotní péče ve střední Evropě. Provozuje 22 nemocnic v ČR a na Slovensku, síť poliklinik, lékáren a laboratoří, distribuční společnosti a další specializovaná zdravotnická zařízení. Skupina, vlastněná podnikatelem Tomášem Chrenkem, zaměstnává přes 12 tisíc pracovníků. Vloni měla konsolidovaný zisk 782 milionů korun, meziročně stoupl o čtvrtinu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé huti Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku ve výši tří miliard korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
11:06Aktualizovánopřed 6 mminutami

Policisté zadrželi v Dnipru muže v kauze výhrůžek českým a slovenským školám

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a s největší pravděpodobností byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS).
09:30Aktualizovánopřed 22 mminutami

Jihozápad Česka mohou zasáhnout silné bouřky

Jihozápadní část Česka mohou ve středu odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu. Varování platí od středečních 16:00 pro Karlovarský a Plzeňský kraj a pro část Středočeského a Jihočeského kraje. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Praha se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci, včetně vlastní muniční iniciativy. Tu by zase nejraději v Česku úplně zrušil šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru pro agenturu Reuters navrhl, aby její financování převzalo NATO.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Délka soudních řízení se zkracuje, digitalizace má tempo ještě navýšit

České soudy rozhodují nejrychleji v historii. Průměrná délka civilních řízení byla loni o jedenáct dní kratší než v roce 2023, verdikt padá v průměru za necelých šest měsíců. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) očekává další zrychlení díky digitalizaci, zejména elektronickému soudnímu spisu. Evropská komise hodnotí i zlepšení v odměňování a nezávislém vyšetřování. Problémem zůstává roztříštěnost systémů a nízké platy administrativních pracovníků.
před 5 hhodinami

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 6 hhodinami

V Dachau věznili nacisté i české duchovní

V koncentračním táboře Dachau nedaleko Mnichova věznili nacisté i české duchovní, mimo jiné třeba pozdějšího kardinála Josefa Berana. Na 2800 mužů sužoval hlad a vyčerpání, epidemie tyfu, ale i následky lékařských experimentů. Tragickou historii tam dnes připomínají evangelická, katolická i pravoslavná kaple, stejně jako památník židovským obětem. Symbolický kilogram hlíny na místě v úterý převzala delegace v čele s jedním z Beranových nástupců Dominikem Dukou. Hlínu převeze do vlasti a v září ji slavnostně uloží ve Staré Boleslavi.
před 7 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...