Od počátku jsme upozorňovali, že trestně stíhaný premiér je riziko pro Česko, říká Fiala

Andrej Babiš (ANO) má takové problémy, které znemožňují, aby funkci premiéra vykonával plnohodnotně, domnívá se předseda ODS Petr Fiala. Ten byl v úterý spolu s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem hostem pořadu Události, komentáře. Podle Filipa je naopak současné dění kolem Babiše uměle vytvořenou kauzou. 

Video Události, komentáře
video

Čapí hnízdo očima ODS a KSČM

Širší vedení KSČM v úterý doporučilo poslaneckému klubu strany, aby v pátek hlasoval proti vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše. Blížící se mimořádnou schůzi poslanecké sněmovny, na které chtějí vyslovit vládě nedůvěru, vyvolaly opoziční strany kvůli reportáži serveru Seznam Zprávy.

„My jsme od počátku upozorňovali na to, že trestně stíhaný premiér je riziko pro Českou republiku, že ta kauza bude zatěžovat výkon vlády, a to se teď děje,“ řekl Fiala v Událostech, komentářích.

V té souvislosti konstatoval, že premiér má řešit problémy státu. „Tady řeší celá země osobní problémy Andreje Babiše, a tak to prostě nemá být,“ zdůraznil Fiala. 

Nových věcí a otázek se kolem premiérovy kauzy přitom podle Fialy v posledních dnech objevilo mnoho. „Vždyť těch otazníků, těch podivných věcí je tam celá řada. Dávno by to  stačilo na to, aby pan premiér přijal odpovědnost a do vyřešení kauzy odstoupil,“ míní. 

Fiala: Není jasné, jestli policie může postupovat důsledně

Babiš má přitom podle něj takové problémy, které znemožňují, aby funkci premiéra České republiky plnohodnotně vykonával.

„Ani není jasné, jestli policie skutečně může postupovat důsledně a dělá všechny úkony, které dělat má,“ dodal v té souvislosti Fiala.

Filip: Babiš nemůže mít na průběh vyšetřování vliv

Vojtěch Filip se naopak domnívá, že vyšetřovatel je v současnosti pod tlakem. „Jsem přesvědčen o tom, že Policie České republiky tady postupuje systematicky. Na druhou stranu musím říct, že jsem ještě nezažil, že by byl pod takovým tlakem vyšetřovatel – Policie České republiky,“ uvedl a v té souvislosti jmenoval úterní tiskovou konferenci opozičních stran.

Podle Filipa je také nesmysl, že by Babiš mohl mít na průběh vyšetřování vliv. Jeho syn je totiž švýcarským občanem.

„Policie České republiky může pouze na základě mezinárodní smlouvy požádat orgány činné v trestním řízení ve Švýcarsku, kterým je určitě lhostejné, kdo je tady premiér, a ty budou vyslýchat občana Švýcarské konfederace,“ uvedl Filip. 

Současné dění kolem Andreje Babiše je přitom podle Filipa uměle vytvořenou kauzou a zmiňovanou reportáž serveru Seznam Zprávy v té souvislosti odsoudil. „Ten hyenismus vůči osobě, která je v určitém zdravotním stavu, je fakt nechutný,“ řekl Filip.