„Jste svědomím národa.“ Stát ocenil třicet členů třetího odboje proti totalitě

Za přípravu ozbrojeného povstání, šíření samizdatové literatury či za podíl na založení Společnosti přátel USA obdrželi státní ocenění účastníci třetího odboje. Osvědčení, pamětní dekret a odznak dostaly téměř tři desítky protikomunistických odbojářů, pět z nich posmrtně.

Video Události
video

Události: Odškodnění za třetí odboj

Účastníky odboje ocenila náměstkyně ministra obrany Alena Netolická. Přítomným řekla, že podoba komunistické represe se v průběhu desetiletí měnila, ale stále v ní zůstala její zločinná podstata.

Netolická rovněž poznamenala, že odbojáři svými činy odmítli kompromis se špatností a zbabělostí. „Třetí odboj je svědomím národa,“ podotkla. Předávání vyznamenání se zúčastnil i například kardinál Dominik Duka.

Cena pro matku dvou disidentů

Za odbojářskou činnost byl oceněn například in memoriam plukovník Květoslav Prokeš, který zemřel na komunistickém popravišti. Společně s desítkami dalších spolupracovníků se v roce 1949 pokusil o vojenský puč s cílem obnovit demokracii v Československu, byl ale prozrazen a hlavní účastníci pozatýkáni a následně odsouzeni k trestu smrti. Prokeš se zapojil do odboje i za druhé světové války. Několikrát byl navržen na udělení státního vyznamenání.

Posmrtného ocenění se dočkala také Gertruda Wonková, matka již dříve oceněných odbojářů Pavla a Jiřího Wonkových. Pavel Wonka bývá označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení. Komunistická moc věznila i jeho bratra Jiřího. Jejich matka byla in memoriam oceněna za podporu protirežimních aktivit svých synů, v přepisování textů a jejich překladu do cizích jazyků.

Dalším oceněným in memoriam je Karel Bednář, a to za spolupráci s americkou zpravodajskou službu CIC. Převáděl lidi přes hranice, získával zpravodajské informace a obsluhoval tzv. mrtvé schránky.

Další odbojáři ocenění získali za šíření samizdatových materiálů, činnost v rámci Charty 77, za podíl na založení Společnosti přátel USA či za získávání podpisů pod petice.

Ministerstvo obrany k dnešnímu dni eviduje 5103 žádostí o vydání osvědčení o účasti v odboji a odporu proti komunismu. Přiznáno bylo 1657 lidem, z toho 88 získalo status válečného veterána. Rozhodnuto bylo 95 procent žádostí. Ministerstvu zbývá vyřídit 255 žádostí.