V Česku používají internet čtyři z pěti domácností, za EU ale stále zaostáváme

Připojení k internetu má v současnosti 80 procent českých domácností. Za posledních pět let jejich počet narostl o 13 procent. Česko ale stále zaostává za evropským průměrem, který byl loni o sedm procentních bodů vyšší. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Počítače a internet se staly během posledních deseti let běžnou součástí života. Zatímco v roce 2008 měla počítač pouze každá druhá domácnost a připojení na internet čtyři domácnosti z deseti, v roce 2018 mají počítač už téměř čtyři pětiny českých domácností.

Podobné je to i s přístupem na internet. Aktuálně ho má 7,1 milionu Čechů starších 16 let, což je o 400 tisíc více než v roce 2016. Z rodin s dětmi a mladých rodin bez dětí jsou to téměř všechny (98 procent). Horší je situace u důchodců, kde má přístup na internet pouze o něco více než třetina lidí.

„Vybavenost domácností počítači a internetem přispívá k digitální gramotnosti obyvatelstva a je také důležitým ukazatelem toho, nakolik jsou lidé ochotní se do digitální společnosti zapojovat a jestli k tomu mají dostatečné finanční prostředky,“ uvedl statistický úřad.

Boom tabletů a rychlého internetu

V průběhu let došlo i k dramatickému rozšíření vysokorychlostního připojení k internetu. V případě počítačů se pak stává trendem přechod od stolních počítačů k těm přenosným. Největší boom zažívá v tomto ohledu používání tabletů, které oproti roku 2017 narostlo o třetinu.

Kromě počítačů navíc existuje celá řada jiných zařízení, které domácnosti používají k přístupu na internet. Vedle chytrého mobilního telefonu je to například chytrá televize, chytré hodinky nebo čtečky knih. 

Mobilní telefon obecně používá 96 procent Čechů nad 16 let, chytrý telefon má 63 procent lidí. Hranici padesáti procent letos překročil i počet uživatelů sociálních sítí. Aktuálně je používá 4,5 milionu lidí, což je o 1,5 milionu více než v roce 2013. V posledních několika letech roste především podíl uživatelů z řad starších ročníků. Mladí už z velké části na sítích jsou.

Na internetu lidé nejvíc nakupují oblečení

Každý druhý Čech na internetu sleduje videa. Oblíbené jsou také internetové televize s podílem 26 procent. Sledování placených filmů, seriálů a jiných pořadů naopak zatím není v Česku příliš rozšířené. Službu v roce 2018 využívaly jen čtyři procenta obyvatel. Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie je to vůbec nejnižší hodnota. Průměr EU je 17 procent.

Více než polovina lidí ale ráda nakupuje v internetových obchodech, nejvíce oblečení a obuv.„Oblečení a obuv nakupuje v e-shopech 19 procent mužů a 37 procent žen; 15 procent mužů dále nakupuje elektroniku, 14 procent sportovní potřeby a 13 procent jiné vybavení domácnosti. Dvacet čtyři procent žen nakupuje kosmetiku, 11 procent hračky a devět procent potraviny,“ uvedla Lenka Wichetová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. 

eGovernment lidé příliš nevyužívají

Nedílnou součástí digitální společnosti je i elektronizace veřejné správy. Vybavenost webovými stránkami je už na úřadech samozřejmostí. Častá je i možnost stáhnout si formuláře, z nichž některé nabízejí i možnost on-line vyplnění a odeslání. Už nyní umožňuje on-line podání z domova například Finanční správa nebo Česká správa sociálního zabezpečení. Drtivá většina populace (87 procent) ale zatím tuto možnost nevyužila.

19 procent lidí proto, že internet nepoužívají, další tři procenta lidí se domnívají, že k zaslání formuláře nemají dostatečné znalosti. Za 5 procent lidí vyřídil záležitost někdo jiný. Tři procenta osob neodeslala formulář, protože neměly elektronický podpis. Dvě procenta lidí pak chtěla formulář vyplnit, ale zjistili, že není on-line k dispozici. Pouze procento osob se obávalo o ochranu osobních údajů. 42 procent lidí žádný formulář vyplnit nepotřebovalo, 13 procent osob preferuje osobní kontakt s úřady.

Domácnosti nejčastěji nemají doma internet proto, že o něj nemají zájem nebo nemají dostatečné znalosti pro jeho používání. Většinou se jedná o domácnosti důchodců. Finanční náročnost hraje podle statistiků v pořízení internetu stále menší roli. Zatímco v roce 2011 tento důvod uvádělo třicet procent domácností bez internetu, postupem času klesl jejich podíl o třetinu.

V rámci České republiky je nejvyšší podíl domácností připojených k internetu v Praze (83 procent), nejnižší naopak v Olomouckém (72 procent), Libereckém a Ústeckém kraji (shodně 73 procent).

V mezinárodním srovnání je Česko pod průměrem EU. Více než 95 procent připojených domácností mají v Dánsku, Lucembursku a Nizozemsku. Naopak nejméně takových domácností je v Bulharsku (67 procent).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vědci na Vysočině zkoumají dopady změny klimatu

V rámci mezinárodního projektu přijeli vědci na Vysočinu zkoumat dopady změny klimatu. Experti budou čtyři roky monitorovat zadržování vláhy v tamní půdě v souvislosti s teplotními extrémy a podle toho pak třeba vybírat stromy pro sázení. „Tento region je velice specifický kvůli klimatickým podmínkám a byly tady velké zásahy kvůli kůrovci,“ vysvětluje výběr lokace Michal Kepka z katedry geomatiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Kromě Vysočiny bude výzkum probíhat například i v Rakousku, Finsku a Arktidě.
před 2 hhodinami

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 3 hhodinami

Jednací řád sněmovny se upravit nedaří. Ani přes výzvy Ústavního soudu

Změnu jednacího řádu ve sněmovně se stále nepodařilo prosadit. Často tak dochází k dlouhým obstrukcím a k zablokování dolní komory. Naopak se někdy stává i to, že se někteří poslanci nedostanou ke slovu, protože veškerý čas vyčerpají politici s přednostními právy. Podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy by přitom možná právě změna přednostních práv pomohla. Ústavní soud v poslední době ve svých nálezech několikrát označil současný jednací řád dolní komory za neudržitelný. „Mít právo přednosti neznamená, že můžu mluvit, o čem chci a jak dlouho chci,“ upřesňuje Baxa pro ČT.
před 3 hhodinami

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 11 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 12 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 12 hhodinami
Načítání...