I přes podezřelý obchod s pozemky se Petr Nedvědický zřejmě stane ústeckým primátorem

12 minut
Reportéři ČT: Milionáři z Krupky
Zdroj: ČT24

Příští týden bude zasedat nové zastupitelstvo ústeckého magistrátu, na kterém se bude volit primátor. Hlavním a zatím jediným kandidátem je Petr Nedvědický z hnutí ANO. Ten přitom před dvanácti lety udělal se starostou Krupky „obchod snů“. Kvůli němu přišla podle kritiků obec o desítky milionů korun, které naopak skončily v soukromých kapsách. Kauze se věnoval pořad Reportéři ČT.

Na konci října byl starostou severočeské Krupky znovu zvolen sociální demokrat Zdeněk Matouš. Do primátorského křesla v Ústí nad Labem by měl zase příští týden usednout jeho dlouholetý kamarád Petr Nedvědický z ANO. 

Oba muže nepojí jenom dlouholeté přátelství, ale také podezřelý obchod s pozemky poblíž Krupky. Město kvůli němu podle kritiků přišlo o desítky milionů korun. Před devíti lety na tuto transakci jako první upozornil pořad Reportéři ČT

V roce 2009 oslovil pozemkový fond v Teplicích městský úřad v Krupce dotazem, jestli město bude nějakým způsobem využívat pozemky v přilehlé lokalitě Brkoslav. Pozemky byly v této době vedeny jako zemědělská půda. Město tehdy odpovědělo, že o pozemky zájem nemá.

„Ovšem během pár měsíců o tyto pozemky projevil zájem sám ten, kdo říkal, že je obec nechce. To znamená pan Matouš se svými kolegy,“ uvedl dříve bývalý zastupitel městského úřadu v Krupce Petr Maleček.

Těmito kolegy byli Jan Kandl a již zmíněný budoucí primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický. Za pozemky ve Vrchoslavi zaplatili pozemkovému fondu 338 tisíc korun. Zastupitelstvo v Krupce vzápětí začalo schvalovat změny v územním plánu a z luk se staly lukrativní pozemky.

Ty následně prodali firmě Investorsko inženýrská za téměř 43 milionů korun, tedy za 127násobek původní ceny. Postupné vyplácení peněz za pozemky podle kupní smlouvy firma podmínila tím, jak budou probíhat změny územního plánu. Ve smlouvě byly dokonce uvedeny konkrétní termíny.

 Starosta Krupky Zdeněk Matouš a vedení tamní radnice reagovali podle tvůrců pořadu Reportéři ČT na jejich otázky týkající se této kauzy „nevrle, někdy až agresivně“. Podobně dopadl také čerstvě zvolený zastupitel města Jan Kuzma, který se chtěl zeptat, jestli byl tento obchod v souladu se zákonem.

Mnoha lidem tento obchod s pozemky ale zřejmě nevadí. Matouš byl totiž v barvách ČSSD letos již potřetí zvolen starostou Krupky, v roce 2016 se navíc stal ústeckým krajským radním. Další aktér této kauzy Petr Nedvědický (ANO) zase bude v příštích dnech s největší pravděpodobností zvolen ústeckým primátorem.

Někteří ústečtí členové hnutí ANO kvůli kauze s pozemky nesouhlasili s Nedvědického působením ve straně. „Vzhledem k tomu, že jsem nějakým způsobem viděl, že to nebylo košer, tak jsem navrhnul, abychom pana Nedvědického odvolali z funkce předsedy,“ uvedl bývalý 1. místopředseda ANO v Ústí nad Labem Leo Dittrich.

„Krajské předsednictvo ANO se ale postavilo za něj a mě donutili k rezignaci z funkce,“ dodal Dittrich. Ve funkci i ve straně skončil také bývalý místopředseda ANO v Ústí nad Labem Bohumil Ježek, který rezignoval.

Ostrý spor z počátku letošního roku uvnitř ústeckého ANO potvrzují také interní dokumenty hnutí. Nakonec ale Nedvědický v čele ústeckého ANO zůstal a po letošních komunálních volbách zahájil rozhovory se zástupci hnutí  Pro! Ústí, které obsadilo druhé místo.

Nedvědický: Šlo o normální byznys

Z koaliční spolupráce s Pro! Ústí nakonec sešlo. ANO dalo přednost koalici s Ústeckým fórem občanů, ODS a Sdružením pro sport. Zástupci koaličních stran se k pozemkům v Krupce nechtěli vyjadřovat. Sám Nedvědický uvedl, že šlo o „normální byznys“. Opoziční Pro! Ústí naopak nešetří kritikou.

„Jsme v situaci, kdy město Krupka mohlo získat 40 milionů korun pro svůj rozvoj a tady se prostě skupina lidí domluvila zneužít informace, zneužít postavení jednoho z nich, tedy vedení města. A tyhle peníze, které měly jít do veřejného sektoru, které měly jít do zušlechtění města Krupky, si vzali pro sebe a pan Nedvědický byl jeden ze tří aktérů této machinace,“ řekl ústecký zastupitel Martin Krsek (Pro! Ústí).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 6 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 7 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 7 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 10 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 11 hhodinami
Načítání...