Češi se hodnotí hůř, než jak je vidí sousedé. Mylných stereotypů je dost

Lidé v Česku si váží především Tomáše Garrigua Masaryka a Václava Havla. Mnozí také berou současnost jako návrat k tomu dobrému z období první republiky. Zároveň v zemi panuje negativní a často mylné hodnocení sebe sama. Ukázal to průzkum společnosti Median pro Českou televizi.

První republika je většinou Čechů hodnocena jako dobré období dějin. „Když hodnotí dobře první republiku, tak často hodnotí dobře i současnost,“ upozornil sociolog Daniel Prokop. Z průzkumu vyčetl existenci mýtu o návratu k pozitivní historii. Ten sdílejí hlavně vzdělanější a bohatší respondenti.

První republika je podle Prokopa dobře hodnocena politicky, ovšem jen 55 % lidí si myslí, že se tehdy dobře žilo lidem, jako jsou oni. To ukazuje, že se meziválečná doba stala spíše přijímaným symbolem dobrého vývoje, při podrobnějším pohledu se však pohled stává kritičtějším.

Naopak v hodnocení období druhé světové války panuje všeobecné přesvědčení, že to byla doba zlá. „V 50. letech už tolik ne. Tam je asi čtvrtina lidí starších 70 let, která to období hodnotí pozitivně,“ dodal Prokop. Vysvětlil, že voliči KSČM jsou v pohledu na dobu stalinistické diktatury rozděleni asi napůl.

Zajímavé je zjištění, že nejlépe dané období hodnotí vždy ta skupina, která v něm byla na počátku produktivního věku. „Je vidět, že už je to mytologie,“ komentoval výsledky průzkumu Prokop.

Masaryk a Havel dokázali sjednocovat

Hodnocení TGM
Zdroj: ČT24

Z hlav států mají Češi nejraději dvě. „Konsenzuální prezidenti jako Masaryk a Havel jsou hodnoceni výrazně lépe,“ shrnul pohled respondentů Prokop. „Dnešní prezidenti hodně polarizují,“ srovnal a dodal, že hodnocení postav Edvarda Beneše nebo Alexandra Dubčeka je dost ambivalentní.

„V pozitivním hodnocení Masaryka se často objevuje, že byl blízko lidem,“ doplnil Prokop. Upozornil také, že svou roli v hodnocení osobností hraje časový odstup: „Časem ta polarizace klesne a naroste neutrální hodnocení.“ 

Nemáme se rádi

Vnímání stereotypů Čechů
Zdroj: ČT24

„My jsme podle psychologických průzkumů specifičtí tím, že si o sobě vyprávíme příběhy, které jsou negativní,“ upozornil Prokop a dodal: „Když Češi hodnotí své vlastnosti, tak jsou negativnější, než když nás hodnotí sousedé.“

Češi se také v představách o sobě leckdy mýlí. Z průzkumů vyplývá, že se například považujeme za rovnostářské. Zároveň však Češi podporují progresivní daň výrazně méně, než průměrný Evropan.

Rozšířená je také představa věčně si stěžujících lidí. Ovšem procento Čechů, které si skutečně stěžuje, odpovídá objektivní chudobě a nevymyká se evropskému průměru. „Je to příběh, který nás pomáhá politicky profilovat, ale neodpovídá realitě,“ upozornil Prokop.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 3 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 4 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 17 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 17 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 18 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
25. 4. 2025
Načítání...