Nejlepší referenci na dostavbu jaderných bloků mají Jihokorejci, míní Drábová

63 minut
Otázky Václava Moravce o jaderné energetice
Zdroj: ČT24

Česká republika potřebuje postavit nové bloky jaderných elektráren, shodli se hosté pořadu Otázky Václava Moravce. Kdo by měl být investorem a dodavatelem je však stále ve hvězdách. Dana Drábová si myslí, že to tak zůstane, dokud si někdo nevezme celý projekt za svůj.

„Nemáme jinou možnost zdroje pro základní zatížení, který by byl nízkoemisní,“ prohlásila předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová o jaderné energetice. Podle ní si politici musí uvědomit, že je třeba zajistit spotřebu a současně dodržet závazky na ochranu klimatu.

S jadernou energií jako s jedním ze zdrojů počítá i státní energetická koncepce, upozornil ředitel divize obchodu a strategie a člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani. Společně s obnovitelnými a rychle startujícími plynovými zdroji má být součástí mixu, který nahradí dosluhující jaderné a uhelné zdroje.

Předseda výboru a vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jan Štuller tvrdí, že jádro má výhodu, že je kromě vodních elektráren nejlevnějším zdrojem. Na rozdíl od solárních elektráren. „Platíme dodatečně jako podporu na fotovoltaiku zhruba 27 miliard v dotacích. Pak ještě platíme za elektrický proud. To je něco, co obstarává méně než jedno procento spotřeby. Takže to je suverénně nejdražší zdroj, který máme,“ řekl.

Optimistický odhad: 2038

Dodal, že dostavba by měla začít brzy. „Očekávám, že vláda rozhodne letos, je nejvyšší čas,“ upozornil. Následně popsal sled nevyhnutelných kroků. Nejdřív ministryně průmyslu předloží zprávu vládě, pak vláda musí rozhodnout, kdo bude investorem.

Pokud to nebude sama vláda, musí nastavit podmínky pro investora v podobě garancí výkupních cen a dalších nástrojů. Pak musí rozhodnout o způsobu výběru dodavatele a až pak se bude vyhotovovat zadávací dokumentace, po čemž teprve následuje proces výběru dodavatele a samotná stavba.

Pokud by vše probíhalo podle harmonogramu, tak se může spustit nový blok v letech 2038 až 2040, odhadla Drábová. To však nepředpokládá, protože nás zatím nic netlačí a politici jsou zvyklí uvažovat v obdobích čtyř, maximálně osmi let.

„Tyhle obrovské a obrovsky komplikované investiční projekty musí na začátku mít někoho, kdo je pro ně ochoten žít a zemřít. Nikdo takový tu není. Od vlády přes investora sice všichni mají plnou pusu toho, jak ty bloky potřebujeme, ale na druhou stranu podobné typy debat vedeme už dobře osm let,“ řekla Drábová a dodala: „Poslední, kdo se vážně zabýval tím, jak nové jaderné bloky skutečně začít stavět, byla vláda pana premiéra Nečase.“

Cyrani upozornil, že to není pouze problém jaderné energetiky: „V tuto chvíli se nestaví žádné zdroje.“ Podle něj je to důsledkem zásahů do energetických trhů a placení některých technologií mimo základní trh, který pak nedává investiční signály.

Stát nebo ČEZ?

ČEZ je podle něj přesto připravený na všechny varianty stavby jaderných bloků v Česku. V úvahu přichází, že by investorem mohl být ČEZ nebo jeho část, stát, někdo další nebo tito hráči v nějaké kombinaci. Variantou je podle něj také stoprocentní ovládnutí ČEZu státem a vytlačení malých akcionářů.

Cyrani však trvá na tom, že pokud by byl stavitelem ČEZ nebo jeho dceřiná firma, potřeboval by státní garance na výkup elektřiny. „Už dnes více než 50 % ceny elektřiny ovlivňují česká vláda a Evropská komise,“ vysvětlil.

Načrtl scénář, kdyby ČEZ dostal za úkol nové bloky postavit bez garancí: „Dodavatelé nebudou mít zájem účastnit se výběrového řízení, banky nebudou mít zájem do toho půjčit peníze a finanční trhy na to budou koukat, co to znamená.“ Štuller s tím souhlasil: „Dnes už vláda neříká, že žádné garance, spíš se mluví o tom, jaké podmínky má vláda pro ČEZ vytvořit, aby se do této akce pustil.“

Energetika je kolbiště různých zájmů a jde tam o velké peníze.
Dana Drábová
Předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost

Podle Štullera bude hlavním investorem buď stát, nebo ČEZ. Výhoda na straně státu je, že si může obstarat peníze potřebné na výstavbu levněji. Výhodou ČEZu je zase to, že to umí a byl by efektivnější. Štuller nechtěl prozradit, jakou variantu preferuje, protože až do rozhodnutí vlády musí být neutrální a dodávat kabinetu objektivní data.

Koho a jak vybrat

Po rozhodnutí o investorovi se musí vybrat dodavatel. Podle Štullera je jasné, že Česko na něj chce vypsat soutěž. Cesta, kterou zvolila maďarská vláda nesoutěžním výběrem ruského Rosatomu, podle něj nepřipadá v úvahu.

Otázkou podle něj zůstává, jak by taková soutěž měla vypadat a jestli by nebylo možné využít paragraf v zákonu o zadávání veřejných zakázek, který umožňuje pracovat s mezivládní dohodou a tím zmírnit jeho přísnost. O stavbu jaderných bloků v Česku projevilo zájem šest společností z Ruska, Koreje, Číny, USA, Francie a Japonska.

Zájemci o dostavbu jaderného bloku
Zdroj: ČT24

„V současné době podle mě nejlepší referenci mají Jihokorejci, protože včas a za domluvené peníze předali ke spuštění blok Barakah I v Abú Dhabí a mají před dokončením také za dodržení předem dohodnutých parametrů blok Barakah II,“ řekla Drábová.

„Každá z těch šesti společností má za sebou nějaký úspěšně spuštěný blok,“ dodala s tím, že Areva, která se v Evropě při stavbě elektrárny ve francouzském Flamanville moc nepředvedla, spustila blok v Číně. Tam má referenční blok i Westinghouse. Jedině Atmea je podle ní výjimkou a firmou na papíře.

Výstavba jaderných bloků v Evropě
Zdroj: ČT24

Cyrani upozornil, že pokud při výběru budeme klást důraz na zapojení českých dodavatelů, měli bychom zajistit jejich dostatečné kompetence a zkušenost. „Stejný důraz by měl být kladen na to, aby (dodavatel) zapojil potenciální české dodavatele ve svých zahraničních projektech, a tím jsme si to co nejvíc vyzkoušeli a naučili a předešli tomu, abychom s tou stavbou bojovali.“

Účet za desítky miliard

„Pracujeme s částkou v řádu 150 miliard korun na blok,“ odhadl Cyrani cenu, za kterou by se mohl nový blok postavit. Drábová dodala, že v současnosti se staví mezi 80 až 300 miliardami korun za blok. Štuller naznačil, že nejnižší cena by mohla dosáhnout mezi 80 a 150 miliardami. „Je ošidné se o tom takto bavit, protože to má být předmětem soutěžení,“ upozornil však.

„My tady pořád mluvíme o ceně, ale projekt tohoto typu má také hodnotu, která nemusí být vyjádřitelná v penězích a může to být něco daleko důležitějšího,“ zdůraznila na závěr Drábová. Jako příklad zmínila pražský tunel Blanka, který byl sice provázen prodražením, protahováním termínů a skandály, ale podle ní slouží a bude sloužit dlouhá léta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Mezi seniory roste zájem o digitální kurzy

Jeden ze tří seniorů v Česku je podle statistik digitálně vyloučený. Tedy nemá internet, chytrý telefon či neumí například použít eRecept ani komunikovat s úřady on-line. Týká se to přibližně 700 tisíc lidí. Další statisíce sice digitální pomůcky mají, ale neumí je efektivně využívat. Zájem o digitální kurzy proto roste.
před 20 mminutami

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 9 hhodinami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 9 hhodinami

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 9 hhodinami

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 9 hhodinami

Soud zastavil trestní stíhání pohraničníka Muzikáře

Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. ČT to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí podat stížnost. Muzikáře vinili žalobci z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 11 hhodinami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc. Co se převodu téměř miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany na platy hasičů a policistů týče, vládní rozhodnutí prezident označil za „nesystémové řešení“.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...