Přes Česko se znovu přežene silný vítr, podle meteorologů může strhávat i auta

Česko v neděli a pondělí znovu zasáhne silný vítr, který může na horách dosáhnout i síly orkánu. Novou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vítr může podle meteorologů strhávat stromy, střechy domů, a dokonce i auta. Silný vítr se přehnal přes část Česka už v pátek večer a v noci na sobotu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: HZS Pardubického kraje

Přes republiku se vítr znovu prožene v neděli večer a v noci na pondělí. Výstraha platí od nedělních 18:00 do pondělních 06:00. V nárazech může dosahovat rychlosti 90 kilometrů za hodinu, tedy rychlosti silné vichřice. Na horách může mít vítr rychlost dokonce až 126 kilometrů za hodinu, což odpovídá orkánu.

O něco slabší vítr pak zřejmě bude přetrvávat až do pondělních 18:00 téměř v celé republice kromě Jihočeského a Plzeňského kraje. V nárazech může mít rychlost až 72 kilometrů za hodinu.

Meteorologové proto doporučují, aby se lidé pokud možno nezdržovali při silných nárazech větru venku, zvláště poblíž stromů nebo starších budov, ze kterých může vítr strhnout střešní krytinu. Rovněž by se lidé neměli vydávat do hor.

Hrozí též pády elektrického vedení. Lidé by také měli podle meteorologů doma zajistit okna a dveře i schovat či upevnit volně ležící předměty jako květináče nebo zahradní nábytek. Vítr může strhávat i jedoucí a stojící auta.