Kontroverzní Rittig zvažuje definitivně odejít z Česka

Praha – Lobbista Ivo Rittig vážně uvažuje o definitivním odchodu z České republiky. Zmínil to v rozhovoru pro Českou televizi ve svém sídle s tím, že mu vleklý případ a mediální tlak mimo jiné zhoršuje jeho obchodní zájmy a živnost. Kontroverzní podnikatel nepřímo figuruje v rozsáhlé kauze kolem Jany Nagyové-Nečasové. Podle náznaků policie by přitom o možném stíhání některého z lobbistů mohlo být jasno během několika týdnů.

Právě u nich údajně vše začalo. Policie nasadila rozsáhlé odposlechy na známá pražská jména, o kterých se v souvislosti s vlivem na lukrativní zakázky mluvilo už dlouho. Roman Janoušek, Tomáš Hrdlička a právě Rittig, respektive jejich zázemí, se stalo jedním z hlavních cílů červnové policejní razie. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) tehdy zasahoval ve vilách, v kancelářích včetně pražské Galerie Myšák nebo v sídlech Povodí Vltavy a Lesů ČR.  Poslednímu zmiňovanému prý už po několika měsících dochází trpělivost. „My a moji obchodní partneři velmi zvažujeme, že zkrátka z této republiky odejdeme,“ zmiňuje Rittig.

Rittig v minulém roce pobýval dlouhodobě v Monaku, odkud do České republiky jezdil spíše příležitostně. Také po policejní razii se on a Janoušek s Hrdličkou objevují na veřejnosti sporadicky. Sám Rittig vede jednání takřka výhradně v luxusně zařízených prostorách svého domu – v jedné místnosti dokonce se zabezpečením proti odposlechům.

Ivo Rittig ve svém sídle, kde často jednal s politiky
Zdroj: ČT24

Známý pražský podnikatel na kameru ČT přiznal, že právě zde ještě před zásahem hostil některé politiky a také Janu Nagyovou (Nečasovou), nyní hlavní obžalovanou v celé kauze. „Paní Nagyová tady skutečně jednou nebo dvakrát byla. Dali jsme si tady spolu kávu nebo láhev bílého vína,“ zmiňuje Rittig v místnosti jen na dohled od garáže s několika vozy. Sama Nagyová o něm na odposleších mluvila jako o „garážmistru“.

Nehledě na možný průběh a obsah vzájemného setkání, Rittig zatím na rozdíl od Nagyové-Nečasové nebyl z ničeho obviněn. A právě to mnozí vytýkají i hlavnímu žalobci celé kauzy Ivo Ištvanovi. Ten opakovaně uváděl, že právě aktivity tzv. pražských „kmotrů“ stály na počátku rozsáhlého vyšetřování. Místo nich cílí na lidi okolo: naposledy třeba exšéfa pražských žalobců Vlastimila Rampulu nebo někdejšího náměstka na ministerstvu vnitra Michala Moroze, jak uvedl těsně před Vánocemi týdeník Euro.

Zatímco Ištvanovi je vytýkána spíše liknavost, zásahové složky v čele s ÚOOZ čelily naopak kritice za údajně nepřiměřeně tvrdé metody. Šéf útvaru Robert Šlachta proto jako důkaz na svou obranu před časem v Otázkách Václava Moravce nechal zveřejnit část záznamu ze zásahu v bytě Nagyové-Nečasové. Více včetně videa ZDE.

Z nedávno zveřejněného textu žalobce Ištvana pro Ústavní soud však plyne řada nových informací o snaze ovlivňovat nejen zakázky, ale i justici. Z náznaků vyplývá, že se Rittig mohl právě s Morozem domlouvat na opětovném dosazení Rampuly do čela vrchního zastupitelství – to vše prý navíc za dozoru Nagyové.

Rampula v současnosti Rittiga právně zastupuje. Podnikatel ale odmítá, že by se s ním v inkriminované době znal. „Pro mě jako pro Ivo Rittiga je to pokus vrchních státních zástupců o politický převrat v této republice,“ komentoval

Zámožný muž Rittig zbohatl oficiálně na obchodech s módou, které provozoval v centru Prahy a na pražském letišti. Brzy se začal objevovat v zákulisí politických jednání, spojených především s ODS. Média ho v roce 2009 označila jako šedou eminenci Petra Bendla. Fond proti korupci později Rittiga obvinil, že na jeho účty přicházely desítky milionů korun za provize z pražského Dopravního podniku za tisk jízdenek a nákup nafty. Z každé jízdenky měla mít Rittigova firma sedmnáct haléřů a v souhrnu až miliardy korun. Obvinění Rittig odmítal.

Důležitým oborem pro Rittiga je solární byznys - především ve spojení s firmou Amun.Re. Její vlastnická struktura je velmi neprůhledná, figurují v ní ale jména napojená na Rittiga. Z tohoto oboru u něj měly končit stamiliony. Amun.Re prodala energetickému gigantu ČEZ předražené solární elektrárny - celkem za pět miliard korun - a také proto se o Rittigovi hovoří jako o jednom ze „solárních baronů“.

Už roky měl Rittig spolupracovat s šéfkou Nečasova kabinetu Janou Nagyovou. Na jeho pražské adrese protikorupční tým maskovaný kuklami během zátahu prováděl prohlídku. Podle mnohých znamená kontakt s Nagyovou jasné napojení na bývalého premiéra, podle Nečase jen to, že Nagyová plnila jeho příkaz – údajně chtěl bývalý premiér získat zákulisní informace z pražského podnikatelského suterénu.

  • Výsledkem rozsáhlých odposlechů byla loni v červnu zatčení exposlanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra, Petra Tluchoře, tehdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové (nyní Nečasové), někdejšího Fuksova náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka a pracovníků Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, Milana Kovandy a Jana Pohůnka. Šlachta už záhy poté hovořil o tom, že šlo o nejnáročnější zásah jeho útvaru, na kterém pracovalo 400 policistů – a na tiskové konferenci den po razii naznačil, že se dá očekávat i další zatýkání. (Podrobněji o případu ZDE).

K tomu zatím nedošlo, nicméně se v souvislosti s kauzou objevují další jména. Kromě Moroze a Rampuly také třeba bývalý náměstek pražského vrchní zastupitelství Libor Grygárek. Ten mohl společně s Morozem domlouvat dosazení konkrétních lidí na strategické posty v bezpečnostních složkách a justici.

3 minuty
Natáčení s Ivo Rittigem - vyšetřování kauzy pokračuje
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 7 mminutami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 7 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 8 hhodinami

Šermíř Choupenitch je popáté Sokolem roku

Sokolem roku se stal už popáté šermíř Alexander Choupenitch. V historii ankety se to ještě nikomu nepodařilo. Kromě sportovců oceňuje Česká obec sokolská každý rok také jednotlivé cvičitele nebo kolektivy. Sokol působí ve více než tisícovce samospráv a má okolo 160 tisíc členů.
před 9 hhodinami

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii

Počet obyvatel Česka loni vzrostl o zhruba 8900 na 10,91 milionu, což je nejvyšší počet od konce druhé světové války, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Přírůstek zajistila jen zahraniční migrace. Počet narozených totiž opět klesl. Narodilo se 84 311 dětí, což je podle statistiků dosud nejméně. Úřad eviduje počty obyvatel od roku 1785.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nadace Charty 77 ocenila Gorolovou, bojovnici za odškodnění žen za sterilizaci

Cenu Františka Kriegla Nadace Charty 77 za občanskou statečnost letos získala romská aktivistka a sociální pracovnice Elena Gorolová. Porota ji ocenila za osobní i profesní přínos v boji za odškodnění obětí protiprávních a tajných sterilizací. Vyzdvihla především její dlouhodobou snahu a také odvahu, se kterou téma otevřela, i následný boj za odškodnění obětí protiprávního jednání státních zdravotnických zařízení. Gorolová cenu převzala ve čtvrtek.
před 9 hhodinami

Propad porodnosti je dramatický, říká demografka

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii země – bylo jich zhruba 84 300. Vedoucí katedry demografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jiřina Kocourková označuje propad za „dramatický“. Je za ním prý změna reprodukčních plánů i ekonomická nejistota. Česko prý zažívá stejně intenzivní pokles porodnosti a plodnosti jako v 90. letech po listopadové revoluci a změně režimu.
před 12 hhodinami
Načítání...