Strojírenský podnik Adast z jihomoravského Adamova sponzoruje Stranu práv občanů Zemanovce (SPOZ) i samotného prezidenta republiky Miloše Zemana, uvádějí Aneta Snopová a Vojtěch Srnka z pořadu Reportéři ČT. Zjistili navíc, že firmu skrytě ovládá právník Fabio Delco, který má vazby na ruského prezidenta Vladimira Putina.
Reportéři ČT: Adamovskou firmu, která sponzoruje Zemanovce, skrytě ovládá právník blízký Putinovi
Firma Adast Systems vznikla v roce 1993 jako dceřiná společnost Adamovských strojíren, jejichž kořeny sahaly až do roku 1924. Mateřská firma postupně zanikla, ale dceřiná firma získala v posledních letech nové zákazníky na východních trzích, jako je Rusko, Ukrajina a Kazachstán.
Loni dosáhly její roční tržby 220 milionů korun. Firma je zaměřena na zařízení pro čerpání, měření a výdej kapalných a plynných paliv. Další část výrobního programu tvoří příslušenství čerpacích stanic, jako jsou kompresory a vysavače.
Adast Systems a její představitelé jsou také jedním z největších sponzorů prezidenta Miloše Zemana a Strany práv občanů Zemanovců. Prezidentovi a straně darovali v posledních šesti letech přes 12 milionů korun. Například v případě SPOZ představovaly v roce 2015 jejich dary více než polovinu všech příjmů. Prezident Zeman firmu Adast Systems zase opakovaně veřejně podporuje.
Reportéři ČT však zjistili, že skuteční majitelé firmy Adast Systems jsou před veřejností skryti. V roce 2016 ji oficiálně vlastnila neznámá firma z Lichtenštejnska, nyní je jejím vlastníkem opět firma s neznámou majetkovou strukturou ze Švýcarska.
Milan Eibl z organizace Transparency International upozorňuje na některé souvislosti, které z toho plynou. „(Adast Systems) Nemá známé skutečné vlastníky, to znamená, že nevíme, kdo za ní stojí. Pokud sponzoruje nějakou politickou kampaň přímo, například pana prezidenta Zemana, tak si nemůžeme být jisti, že nedochází k nějakému nelegálnímu sponzoringu, například od lidí nejbližších panu Zemanovi.“
Reportéři ČT se proto snažili zeptat představitelů Strany práv občanů Zemanovců, jestli vědí, komu firma patří a odkud pocházejí finanční dary pro ně a pro prezidenta republiky. Senátor Jan Veleba, v minulosti předseda SPOZ (donedávna SPO), se odmítl k záležitosti vyjádřit.
Z prezidentova okolí má k firmě Adast Systems nejblíže Zemanův šéfporadce Martin Nejedlý. Bývalý místopředseda strany v rámci svého podnikání s adamovskou firmou obchoduje, odebírá výdejní stojany na stlačený zemní plyn. Lidé z vedení Adastu Systems naopak působí v Nejedlého firmě. A ředitel Adast Systems Martin Svoboda má trvalé bydliště v Praze v domě, kde vlastní byt manželka Nejedlého.
Nejedlý uvedl, že všechny sponzorské dary byly zveřejněny. Poukázal na to, že je v současnosti řadovým členem strany a není kompetentní za SPOZ odpovídat. Svoboda nechtěl odpovědět vůbec.
Adamovská firma je navíc propojena se švýcarským právníkem Fabiem Delcem. Ten je v obchodním rejstříku uvedený jako jediná osoba, která za firmu vystupuje. Delco ovšem zároveň zastupuje ruské oligarchy s vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina.
Před dvěma lety zahraniční novináři v rámci kauzy Panama Papers objevili rozsáhlou síť firem zakládaných právě Fabiem Delcem a švýcarskou advokátní kanceláří, kde je partnerem. Tato síť sloužila podle novinářů ruským podnikatelům z okolí Vladimira Putina k ukrývání jejich jmění. Podle světových médií lidé z okolí ruského prezidenta vytvořili rozsáhlou ilegální síť, jejímž prostřednictvím se na zahraniční účty vyváděly částky přesahující v součtu dvě miliardy dolarů.
„Nebyli jsme svědky pouze toho, že se na daných bankovních účtech děly velmi záhadné věci. Ale také jsme odhalili lidi, kteří jsou extrémně blízkými přáteli prezidenta Putina, jak používají účty firem založených touto advokátní kanceláří v daňových rájích. Problematické to je v tom, že nevíte, o jaké peníze jde. Obzvlášť jde-li o někoho tak blízkého hlavě jiného státu,“ řekl novinář listu SonntagsZeitung Oliver Zihlmann.
Britský deník The Guardian tehdy odhalil, že Delco pomohl se založením několika firem také Sergeji Rolduginovi. To je violoncellista a velmi blízký přítel prezidenta Putina, je také kmotrem jeho dcery. Do firem, jež mu švýcarská advokátní kancelář založila, natekly stovky milionů dolarů. The Guardian a další zahraniční média poukazovala na to, že hudebník Roldugin si takové peníze nemohl vydělat. A spekulovala, že ve skutečnosti šlo spíše o peníze právě ruského prezidenta.
Reportér ČT zkoušel kontaktovat i samotného Delca. Ten mu po své sekretářce vzkázal, že nechce nic komentovat a žádá novináře, aby již nevolal.
„I to angažmá pana Delca ukazuje na to, že pan Delco, respektive společnosti, ve kterých on působí, se specializují na zakládání offshoreových struktur, popřípadě skrývání vlastnictví a zahraničního vlivu. To nadále prohlubuje podezření, že za celou majetkovou strukturou může stát někdo, kdo nechce být znám,“ uvedl Eibl.
Upozornil, že Delco je aktivní nejen ve společnosti Adast Systems, ale představuje také někoho, kdo poskytuje služby ruským oligarchům. Což podle něho nadále zvyšuje riziko, že adamovská firma může mít více než obchodní zájmy právě v Rusku, popřípadě v blízkých zemích.
Těchto vazeb si všímá také Martin Kameník z občanského sdružení Oživení, které se od roku 1999 věnuje tématům korupce, střetu zájmů a vyšší transparentnosti na všech úrovních veřejné správy a veřejné politiky. „Takovéto propojení naplňuje obavu, kterou tady třeba vyslovují naše bezpečnostní složky, že Ruská federace se snaží prostřednictvím různých firem ovlivňovat politickou situaci v naší zemi, případně destabilizovat demokratický systém,“ uvedl Kameník.
Reportéři ČT Aneta Snopová a Vojtěch Srnka dodávají, že podporu ze strany Adast Systems a jejích představitelů i rodinných příslušníků prezident republiky oplácí. Mimo jiné tím, že zástupce firmy s sebou bere na své zahraniční cesty.