Opata: Vyrovnat se se smrtí tří vojáků není nikdy lehké. Je těžké říct mámě, že přišla o syna

11 minut
Události, komentáře: Vyrovnat se se smrtí vojáků je těžké
Zdroj: ČT24

Jak těžké je vyrovnat se se smrtí tří českých vojáků pro jejich kolegy? A kde náčelníka generálního štábu Aleše Opata zastihla zpráva o ztrátě tří mužů? Hovořil o tom v pátečních Událostech, komentářích.

Čeští vojáci ještě pořád nehlídkují mimo svoji základnu v Bagrámu. Proč a jak dlouho to bude trvat?
Česká jednotka ukončila obnovu bojeschopnosti, je připravena k plnění operačního úkolu. Každopádně velitel operace je ten poslední, který rozhodne o tom, kdy česká jednotka začne plnit úkoly, protože i on se svým štábem a se svým týmem provádí analýzy a vyhodnocení celé situace.

Co se teď na základně děje, jak se vojáci vyrovnávají se ztrátou svých tří kolegů? Nechce někdo předčasně odjet domů a ukončit misi?
Podle mých informací od velitele roty mezi vojáky není nikdo, kdo by chtěl předčasně ukončit misi. Všichni chtějí dokončit svou práci zhruba do poloviny října. U jednotky probíhá řada činností, od analýzy toho samotného úkolu, situace, opatření i protiopatření. Vojáci si musí najít také čas pro sebe, aby truchlili a vzpomínali na své padlé kamarády. Každopádně výraznou roli musí sehrávat velitelé, kteří musí udržovat integritu jednotky a musí tu jednotku podpořit také psychicky.

Jak dlouho by měl podle vás voják, který ztratí parťáka, zůstat mimo plné nasazení?
Je těžké říct dobu. Jednotka působí v nějakém prostředí a je technicky nemožné, aby si sedla na střídačku a čekala na vystřídání. Někdy je to v řádu hodin, někdy dnů.

Vy sám máte zkušenosti z několika zahraničních misí. Přišel jste o blízké, přátele a kamarády. Co člověk v takové chvíli prožívá?
Jsou to momenty, které je těžké popsat. V první rovině je to smutek, stres, i určitým způsobem nějaká nenávist, vzdor. Pak často přemýšlíte o tom, zda jste udělal vše, co jste udělat mohl, abyste těm klukům pomohl, aby k takové situaci nedošlo. Na to neexistuje univerzální recept a každý s tím bojuje sám. Každopádně armáda má připraveny mechanismy, jak v podobě psychologické podpory, tak v podobě podpory kaplanů, aby vojákům pomohla.

Kde vás zastihla zpráva o smrti vojáků tentokrát?
Na dovolené na lodi na moři. Jak jsem tu informaci dostal, začal jsem pracovat na tom, abych se co nejrychleji vrátil do České republiky.

Jaká byla vaše první myšlenka? Vzpomenete si, co vám proběhlo hlavou?
Ta první informace, kterou jsem dostal, byla, že vojáci jsou zranění. To jsem si tedy oddechl, že se s tím dá nějakým způsobem pracovat. Druhá informace už byla přesnější a bylo jasně definováno, že všichni tři padli v Afghanistánu. Pochopitelně je to strašná rána pro rodiny vojáků, pro jejich nejbližší. Na tuto situaci se nikdy dopředu nemůžete připravit, vždycky je těžké říct mámě, že přišla o syna.

Půjdete na pohřby všech tří padlých vojáků?
Ano, půjdu na pohřby všech tří padlých vojáků.

V Česku se vlastně poprvé vzedmula tak velká vlna solidarity. Co myslíte, co se změnilo v české společnosti?
Jsem osobně přesvědčen o tom, že současný dynamický vývoj bezpečnostní situace je všeobecně známou věcí. Jak v otázkách boje proti terorismu, tak v otázkách migračních vln a dalších věcí. Ve sdělovacích prostředcích se o tom mluví víc a populace se tím podstatně více zabývá. Pro vojáky je vždycky důležitá podpora obyvatelstva, protože pokud tuto podporu cítí, tak vědí, že práci, kterou dělají, dělají správně. A byl jsem vždy zastáncem toho, že se zlem je třeba bojovat tam, kde vzniká, a nečekat na to, až bude i u nás.

Ne všichni ale zahraniční mise podporují, někteří lidé vojáky odsuzují za to, že slouží v cizí zemi, říkají, že tam jdou vlastně jenom pro peníze a že si za smrt můžou sami. Jak tyhle kritické hlasy vnímáte a dokážete je pochopit, rozumíte jim?
Pochopitelně nežijeme v ideálním světě. Každopádně v dnešní době je podpora Armády České republiky poměrně vysoká, někde nad úrovní sedmdesáti procent. To, co se dnes ve společnosti děje, myslím, vyjadřuje armádě silnou oporu. Armáda bude mít podporu svého vlastního obyvatelstva, pokud bude profesionálně velice dobře fungovat, plnit úkoly tak, jak má, a bude důvěryhodná. To si myslím, že jsme.

Lidé poslali rodinám padlých vojáků už čtyři miliony korun. Neměl by se o ně ale v první řadě postarat stát?
Umíme se jako stát o naše padlé vojáky postarat, je to celý soubor odškodnění, zabezpečení, a dalších věcí. Na druhou stranu byli příslušníci poměrně malého sboru s tím, že ti velitelé jednotek, jejich kolegové a kamarádi jsou dlouhodobě v kontaktu s rodinami a snažíme se to řešit.

Na co mají rodiny padlých vojáků nárok?
Na to existuje podle zákona celý komplexní systém, který se týká odškodnění a jednotlivých částek. Ty potom jsou přiděleny v závislosti na tom dotyčném vojákovi.

Souhlasíte s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem, že máme ještě co zlepšovat, co dohánět? Budeme si umět vážit svých hrdinů, jako třeba v Americe?
Vždycky je určitě co zlepšovat. V tom bych souhlasil s předsedou Poslanecké sněmovny, na druhou stranu vývoj v podpoře armády jde dynamicky dopředu. Když zemřel první voják v Afghánistánu, myslím, že nebyl ani na titulku mezi prvními zprávami, dneska je ta situace naprosto jiná, můžeme cítit velmi silnou podporu obyvatelstva České republiky.

Máte pocit, že tenhle případ může změnit postoj české společnosti k armádě natrvalo, nebo až opadne první vlna solidarity, budete si muset tu pozici budovat znovu a znovu?
Myslím, že základním kamenem toho všeho je to, aby tu důvěru měla, musí být profesionální a musí být základní článek bezpečnosti a obrany České republiky. A dokud to takto budeme dělat a cítit, myslím, že budeme mít podporu.

Redakčně kráceno. Celý rozhovor na videu

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 25 mminutami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
13:07Aktualizovánopřed 33 mminutami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
10:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čtyři sociální dávky nahradí jedna, schválil Senát

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese reforma sociálních podpor, kterou ve středu odpoledne schválil Senát hlasy 49 ze 71 přítomných členů. Předlohu, která by měla podle vlády přinést jednodušší, efektivnější a adresnější systém a více motivovat k práci, teď dostane k podpisu prezident.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
10:55Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
16:29Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 4 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 4 hhodinami
Načítání...