Štěch: Stát nemůže poškozené v kauze H-Systemu odškodnit, pak by chtěl peníze každý

Horoměřickým klientům H-Systemu už nehrozí akutní vystěhování z jejich domů. Co ale bude dál? Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) stát v tomto nemůže pomoci jinak než jako prostředník ve sporu. Pokud by přistoupil k finančnímu odškodnění, peníze by pak chtěli i další lidé a firmy, kteří o ně přišli v jiných případech úpadků. Milan Štěch to uvedl v pořadu Interview ČT24.

Video Štěch: Stát nemůže poškozené v kauze H-Systemu odškodnit
video

Štěch: Stát nemůže poškozené v kauze H-Systemu odškodnit

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by se podobná situace jako v případě zkrachovalého H-Systemu už v současných podmínkách neměla opakovat. „Do budoucna by se mělo prověřit, jestli dnešní legislativa už je schopna občany před podobnými kolapsy lépe bránit. Pokud se ale člověk žene do věcí, před kterými je varován, tomu nelze zabránit. Jsem přesvědčen, že legislativa je dnes v lepším stavu,“ řekl v pondělním Interview ČT24 Štěch.

„Legislativa neměla umožňovat, aby takto snadno mohl někdo od lidí získat peníze, tehdy nebylo třeba pojištění vkladů. To byla největší chyba, vklady byly špatně ošetřeny,“ konstatoval předseda Senátu.

Tehdy byla podle něj na vině i neznalost lidí. „Dnes by ti klienti se zkušeností, kterou mají, už věřím, peníze znovu nedali,“ dodal. A díl viny v kauze H-Systemu přisoudil předseda Senátu ve vysílání České televize také bankám.

„Komu bych to ještě vyčítal, jsou banky, ty mají odborníky. Málokdo z běžných lidí má ekonomické vzdělání a neměli zkušenost s tržním hospodářstvím, které tehdy teprve startovalo. Ale kdyby si banky pohlídaly svoje peníze, věřím tomu, že by přišly i na to, že jsou ohroženy peníze klientů,“ řekl Štěch.

V současné situaci se podle něj musí najít řešení, aby klientům šedesát domů zůstalo. „Ale zároveň, aby správce konkurzní podstaty před případnými žalobami obstál, že vyrovnání s ostatními bylo fair-play,“ řekl. A odmítl, že by škodu věřitelům mohl zaplatit stát. 

Peníze pro Šloufa? Ať se ptají Zemana, vzkázal Štěch

„Stát, pokud to nechce udělat na úkor všech daňových poplatníků, nemůže zajistit, že lidi odškodní. Pak by tady byly desítky tisíc subjektů, které by žádaly, aby se jim obdobně kompenzovaly ztráty, které měli v různých úpadcích,“ namítl předseda Senátu. „Stát ale může být určitým moderátorem a kontrolovat pomocí právních poradců, zda vyrovnání probíhá fair-play,“ dodal.

Vidí i možnost pomoci od bank. „Je na zvážení jako námět, zda by nebylo možné, aby banky poskytly dlouhodobé úvěry za výhodných podmínek,“ řekl Štěch.

Vlivný člen sociální demokracie také odmítl slova soudce Kamila Kydalky (který majoritního akcionáře H-Systemu Petra Smetku poslal za podvod na 12 let do vězení), že by peníze vyváděné z H-Systemu končily v pokladně ČSSD.

„Ti lidé, kteří to dnes tvrdí, proč tehdy nepodali žalobu, neupozornili policii, státní zastupitelství, proč nekonali? Podle mě je to v takovém případě, kdy to není prokázáno, jen pomluva, účelová předvolební kampaň jako lithium a podobně,“ reagoval na tvrzení, že peníze z H-Systemu odnášel v hotovosti Miroslav Šlouf, exporadce dnešního prezidenta republiky. „Ať se ptají Miloše Zemana,“ dodal Štěch.

Stáhněte si Interview ČT24 z 30. 7. 2018 jako MP3 24.03 MB