Ve středu Čech, Praze, Ústeckém kraji a na Českolipsku hrozí požáry. Pozor na táborové ohně nebo nedopalky

Meteorologové vydali varování před vznikem požárů. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu je vysoké riziko ve středních Čechách, v Praze, v Ústeckém kraji a na Českolipsku. Lidé by proto neměli rozdělávat v přírodě oheň či vypalovat trávu. Řídit se mají také místními vyhláškami a zákazy, které mohou být vydány. Požáry mohou vzniknout i při úderu blesku.

Video Zprávy v 16
video

V Česku kvůli dlouhotrvajícímu suchu vzrostlo nebezpečí požárů

„Přeháňky a bouřky, které se mohou v následujících dnech vyskytnout, budou jen lokální, a proto situaci výrazněji nezlepší,“ poznamenali meteorologové. V Praze i ve středních Čechách je proto od pondělí zakázáno rozdělávat oheň v lesích a místech se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru. Zákaz platí do odvolání výstrahy meteorologů.   

K nejčastějším příčinám požárů se podle hasičů řadí lidská nedbalost a technické závady na strojích a dopravních prostředcích. Mezi typicky letní patří i požáry travních a lesních porostů od táborových ohníčků nebo nedopalků cigaret.

Vypalování trávy pod pokutou až 25 tisíc

Hasiči proto připomínají, že v lese lze rozdělávat oheň jen na vyhrazených místech, kouření je zcela zakázáno. Vhodné místo pro ohniště by mělo být vzdáleno nejméně 50 metrů od okraje lesa a zejména 100 metrů od stohu. Při rozdělávání ohně je nutné ohniště oddělit třeba kameny, pískem nebo vyhloubením zeminy. Oheň nelze nechat ani chvíli bez dozoru a místo lze opustit až po řádném uhašení. Děti by neměly zůstávat u ohniště bez dozoru dospělého. Zakázáno je také vypalování trávy pod pokutou až 25 000 korun.

Hasiči připomněli, že v posledních dnech hořel například mladý borovicový les na Přeloučsku, šlo o sedmý požár lesa v této oblasti od letošního května. Hasiči zasahovali také u požáru neuhašeného ohniště v lese na Bukové hoře, u Pravčické brány v Národním parku České Švýcarsko nebo u Vyhlídky na Špičáku mezi Stříbrnou a Přebuzí.

Letos v červenci se hasiči potýkají s nadprůměrným počtem požárů. Do 22. července vyjížděli celkem k 1793 požárům, což už je více než za celý loňský červenec (1609). Velký nárůst zaznamenali zejména u požárů v přírodním prostředí, kterých bylo v červenci zatím 1218. Loni za celý červenec vyjížděli k 900 požárům v přírodě, z toho lesních požárů bylo 162. 

Letošní počasí láme v posledních měsících rekordy. Duben i květen byly nejteplejší za posledních 58 let, červen byl pátý nejteplejší. Dosavadní vývoj červencových teplot a předpověď na následující dny navíc nasvědčují tomu, že i červenec bude teplotně nadprůměrný.

S výjimkou chladnějších výkyvů na začátku měsíce a na začátku druhé červencové dekády se teploty v celostátním průměru udržují jeden až pět stupňů Celsia nad normálem.

Posledních deset červencových dnů bude nejteplejších

Podle meteorologů bude posledních deset červencových dnů z celého měsíce nejteplejších. Maximální teploty se budou pohybovat kolem 30 stupňů Celsia a nastanou i tropické dny a noci.