Bývalému tajemníkovi SPD hrozí za nenávistné výroky vězení. Policie ho navrhla obžalovat

Policie navrhla obžalovat bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka za nenávistné výroky ve sněmovně. V případě odsouzení mu hrozí až tři roky vězení.

Jaroslav Staník
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Jméno obžalovaného mluvčí pražské policie Jan Daněk neuvedl, policie se ale v minulosti o Staníka zajímala kvůli jeho nenávistným a rasistickým výrokům na adresu Židů, Romů a homosexuálů.

Podle svědků výroky pronesl koncem loňského října ve sněmovně, i podle Daňka byl trestný čin spáchán v této době.

„V souvislosti s vyšetřováním výroku jednoho z bývalých tajemníků v prostorách Poslanecké sněmovny podali kriminalisté prvního policejního obvodu návrh na podání obžaloby konkrétního muže. Návrh na podání obžaloby byl podán pro trestné činy podněcování k nenávisti vůči skupině osob, omezování jejich práv a svobod a trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia,“ sdělil Daněk. Za uvedené trestné činy hrozí v případě odsouzení až tříletý pobyt za mřížemi.

Hnutí SPD se od Staníka distancovalo. „Pan Jaroslav Staník není členem SPD ani tajemníkem hnutí. Hnutí SPD se programově distancuje od jakýchkoliv projevů rasismu nebo antisemitismu. Rozhodnutí o vině pana Staníka je na soudu a v případě, že bude shledán vinným, je na místě odpovídající trest,“ uvedla pro ČT mluvčí hnutí Michaela Dolenská.

Na případ loni upozornil server Aktuálně.cz, který s odkazem na některé svědky incidentu uvedl, že Staník posílal ve sněmovní restauraci příslušníky menšin do plynu a vyzýval k jejich zabíjení. „Vyzýval k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození,“ řekl serveru bývalý poslanec Marek Černoch (zvolený za Úsvit).

Tehdejší ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) webu popsala, že když do sněmovního klubu vešla, silně opilý Staník ji oslovil jako Marxovou-Engelsovou. Řekl pak, že ministryně podporuje homosexuály. „Mluvil o tom, že by měli jít do plynu a že by se měli zlikvidovat,“ uvedla.

Staník byl tajemníkem SPD a asistentem poslance SPD Jaroslava Holíka. Ve funkci asistenta skončil na přelomu loňského listopadu a prosince, protože byl podle Holíka příliš vytížen jako tajemník.

Podle Aktuálně.cz Staník od 80. let působil u někdejšího Sboru národní bezpečnosti, později u policie. Byl dlouholetým členem ČSSD. Ze strany byl v roce 2012 vyloučen, už tehdy úzce spolupracoval s Tomiem Okamurou. Jako tajemník SPD o říjnových volbách bránil novinářům ve vstupu do volebního štábu hnutí a volal na ně policii.

Ve zprávě o extremismu za první čtvrtletí letošního roku odbor bezpečnostní politiky ministerstva vnitra uvedl, že hnutí SPD převzalo agendu extrémní pravice. Hnutí ale podle zprávy nelze označit za extremistické podle definice používané ministerstvem.

SPD kritizovali v minulosti i zástupci národnostních menšin. Výhrady vůči SPD měl například i bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který Okamurovo hnutí letos v únoru v  rozhovoru v Hospodářských novinách označil za fašistickou stranu.