Čtyřicet nováčků v taláru posílí soudy, které nestíhají. Ministerstvo je posílá do Prahy i do Ústí

Česká justice má čtyřicet nových soudců, které v úterý na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Ministerstvo spravedlnosti zohlednilo přetíženost jednotlivých soudů a nováčky poslalo tam, kde jsou nejvíce potřeba – zejména do Prahy, Ústí nad Labem a Brna. Tam totiž podle statistik trvá civilní řízení nejdéle.

Video Události
video

Mezi nově jmenovanými soudci převažují ženy

Červený talár žalobce vyměnil za fialový soudcovský například Roman Kafka, který ještě jako státní zástupce figuroval v kauze tzv. metanolové mafie nebo v případu střelby v Uherském Brodě. „Chci poznat hledání spravedlnosti z jiného úhlu. Být arbitrem toho sporu, řídit si to jednání,“ komentoval svou novou pozici.

Justici nyní posílí u Okresního soudu v Kroměříži, odkud pochází. Nejvíce nových soudců ale míří pod Krajský soud v Ústí nad Labem, kde v loňském roce trvalo civilní řízení nejdéle. „Samozřejmě by nám to pomohlo. Pravdou je, že délka občanskoprávního řízení u našich okresních soudů je pořád nejdelší,“ komentoval situaci předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl.

Civilní řízení trvá u ústeckých soudů v průměru 449 dnů. Následují brněnské okresní soudy, třetí nejpomalejší byla loni tato agenda v Praze.

Mezi soudci převažují ženy. U soudů vyšších instancí jich je ale méně než mužů 

Mezi nově jmenovanými soudci převažují ženy, kterých je 23. Přestože soudcovský talár jich v Česku obléká více než mužů, mají početní převahu pouze u soudů nižších stupňů.

Zatímco u okresních soudů loni působilo 67 procent žen, u krajských 56 procent, na pražském vrchním soudu 42 procent, na olomouckém 45, u Nejvyššího správního soudu působí 29 procent žen a u Nejvyššího soudu už jen 19 procent. 

Počet žen a mužů v justici
Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti
Autor: ČT24

Kvůli oddlužovací novele budou podle premiéra potřeba další soudci 

Podle ministerstva spravedlnosti je zatím soudců dost. K lednu loňského roku jich nejvíce působilo u pražského městského soudu – celkem 222. Nejmenším je naopak soud českobudějovický s 55 soudci.

V budoucnu ale budou kvůli oddlužovací novele podle předsedy vlády Andreje Babiše potřeba další soudci. „Je důležité se na to připravit, protože o tom budou rozhodovat soudci. To znamená, že v tomhle směru je potřeba pravděpodobně navýšit kapacity soudů,“ řekl.

Výběr soudců je od nového roku jednotný, ale také o dva roky delší. Předsedové krajských soudů varují, že kvůli tomu nebude ke jmenování ke konci roku dostatek zájemců.