Jestliže říkáme Evropě „migrace je váš problém“, časem na to doplatíme, varuje Prouza

57 minut
Macek: V Evropě se prohlubuje nedůvěra k V4
Zdroj: ČT24

Evropská unie mění postoj k migraci. Země V4 podle svých čelních představitelů sice na evropském minisummitu prosadily, co chtěly, přesto v podstatě ihned nastal rozkol kvůli vracení migrantů z Německa do té země Unie, kde došlo k jejich registraci. Politolog Lukáš Macek v Otázkách Václava Moravce upozornil, že politici doma mnohdy říkají něco jiného, než si troufnou sdělit za zavřenými dveřmi v Bruselu tváří v tvář svým politickým partnerům.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) se po jednání nechal slyšet, že země visegrádské skupiny prosadily to, co potřebovaly. „Honění trika, že my jsme všechno prosadili,“ okomentoval tvrzení politolog Lukáš Macek. „Je to divadélko pro voliče. Když to dělají okrajové strany, patří to k politickému folklóru. Když to dělají premiéři, je to smutné,“ soudí.

Macek uvedl, že hotspoty jsou na stole pět let, dlouhodobě se diskutuje i o financování zemí původu migrantů, aby z nich měli menší touhu prchat, a třeba otázka kvót je sice v některých zemích předvolebním „bubákem“, ale na jejich prosazení nikdo poslední rok realisticky nepomýšlel. Snad s výjimkou nové italské vlády, k níž se v České republice paradoxně hlásí protiimigrační SPD Tomia Okamury.

„Kvóty byly dohodnuty jako ad hoc řešení pro konkrétní krizi. To, že by měl existovat dlouhodobý systém relokace, relativně dlouho držela německá vláda, ale už i německá kancléřka před několika měsíci řekla, že to nefunguje,“ podotkl politolog a připomněl, že třeba Francie nikdy systém permanentních kvót nechtěla.

Roztržka s Merkelovou

Přesto, že ze zemí ve středovýchodě Evropy zaznívala spokojenost, co vše prosadily, vzápětí došlo k nedorozumění: německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že 14 zemí včetně České republiky, Polska a Maďarska se dohodlo na rychlém a dobrovolném navracení migrantů z Německa do té země, kde byli zaregistrováni. Praha, Varšava a Budapešť informaci dementovaly.

Sama Merkelová televizi ZDF řekla, že lituje, pokud ve věci došlo k nedorozumění. „Vůbec nic jsme nedojednali, jde o rozhovory, které by se mohly konat,“ řekla Merkelová, která o příslibu 14 zemí dohodnout se na urychleném navrácení migrantů registrovaných v jiné zemi EU psala v dopise svým politickým partnerům. Podle mluvčího německé vlády česká strana vyjádřila ochotu o dohodě jednat.

„Žádné jednání mezi Českou republikou a Německem v této věci neproběhlo a moje vláda ani neplánuje, že by se k dohodě, která by znamenala systematické přijímání ilegálních migrantů, připojila. Tyto poplašné zprávy považuji za úplný nesmysl. Žádné jednání neplánujeme. Není důvod o tom jednat. Zásadně to odmítáme,“ stojí v prohlášení českého premiéra Babiše, který řekl novinářům, že si myslel, že jsou jen ruské falešné zprávy, ale nyní vidí, že jsou i německé falešné zprávy.

Prohlubuje se míra nedůvěry. Pro spoustu dalších zemí se potvrzuje, že dělat dohody s V4 je složité.
Lukáš Macek
politolog

Politologa Lukáše Macka udivila právě razance, s jakou byla slova Angely Merkelové o dohodě odmítnuta. „Překvapilo by mě, kdyby německá vláda vytrubovala do světa něco, co by si totálně vycucala z prstu. Nějaká komunikace musela proběhnout, německá strana to interpretovala jako vstřícné gesto, zatímco některé vlády to vnímaly jako vstřícné odmítnutí,“ zamyslel se.

„Nebylo by to poprvé v Evropské unii, kdy se diametrálně liší interpretace toho, co bylo slíbeno a domluveno v Bruselu za zavřenými dveřmi, a toho, co se pak silácky vyhlašuje do domácích médií,“ dodal Macek, který zdůraznil, že politici doma mnohdy říkají něco trochu jiného, než si troufnou sdělit v Bruselu tváří v tvář svým politickým partnerům, s nimiž chtějí zachovat solidní vztahy. To politolog považuje za zásadní potíž v diskuzích o budoucnosti společenství.

Hrdina a bojovník. Doma

Takovou interpretaci považuje za pravděpodobnou i ekonom Tomáš Prouza (ČSSD), který má coby bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti s vyjednáváním na evropské úrovni zkušenosti. Sjednané dohody podle něj totiž pouze říkají, že platí stávající pravidla a že se budou rychleji a efektivněji uplatňovat.

„Na to všichni kývnou, že ano, ale když dojde na lámání chleba, když si český, maďarský či polský politik otestuje, co by to dělalo s národním veřejným míněním, tak se z něho najednou stane velký bojovník a hrdina a bude říkat, že jeho sliby neplatí,“ okomentoval situaci Prouza.

Neopomenul podotknout, že kdyby Česká republika dohodu o vracení migrantů podepsala, nic by jí nehrozilo, protože z České republiky do Německa téměř žádní migranti neproudili ani neproudí, a tudíž by ani z Německa do České republiky nemohli být vraceni. „Nevěnujeme se realitě,“ míní Prouza.

Migrace? Váš problém

Připomenul motto Andreje Babiše, jímž ozdobil svůj příjezd na jednání: migrace není český problém, jde o problém těch ostatních. Tím se Česká republika podle Prouzy posouvá do pozice nesolidárního státu, který vůbec nic nezajímá, a na otázce řešení migrační krize se tak dle jeho názoru s velkou pravděpodobností ukazuje budoucí uspořádání dvourychlostní Evropy.

„Přeskupuje se, jak bude vypadat Evropská unie. Budou zde země, které jsou schopné spolupracovat, jsou ochotné do spolupráce investovat, a pak zde zůstane podivný středoevropský zbytek. Doplatíme na to v řadě jiných agend, budeme mít výrazně těžší pozici si prosadit vlastně cokoliv jiného, co potřebujeme,“ varoval Prouza.

Migrace
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 5 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 6 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 7 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 7 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 10 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 11 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 12 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 13 hhodinami
Načítání...