Úřad vlády se brání půlmiliardové pokutě v kauze Promopro

Půlmiliardovou pokutou udělenou Úřadu vlády v kauze Promopro se bude zabývat Nejvyšší správní soud (NSS). Úřad totiž podal kasační stížnost proti rozhodnutí Městského soudu v Praze. Ten letos v květnu zamítl žalobu, kterou se Úřad vlády pokutě bránil. Informaci České televizi sdělila mluvčí Úřadu vlády Barbora Peterová.

Promopro
Zdroj: ČTK/Fotobanka ČTK Autor: Josef Horázný

„Kasační stížnost byla podána včera datovou zprávou, a to v zákonné lhůtě. Byla podána tzv. blanketní kasační stížnost, která bude o konkrétní argumentaci doplněna na základě výzvy soudu,“ sdělila ve středu Peterová.

Úřad vlády se žalobou bránil více než půlmiliardové pokutě, kterou mu před čtyřmi lety vyměřil finanční úřad kvůli údajně předraženému zajištění audiovizuální techniky pro české předsednictví EU firmou Promopro. Ta získala zakázku v roce 2008 bez výběrového řízení.

Podle pražského finančního úřadu bylo zajištění ozvučení českého předsednictví EU touto firmou předražené. Proto vyměřil v dubnu 2014 Úřadu vlády pokutu ve výši téměř 551 milionů korun. Úřad ale s pokutou nesouhlasil a podal k Městskému soudu v Praze žalobu. Pražský městský soud ji letos v květnu po více než třech letech zamítl. Jak už dříve České televizi řekla Peterová, Úřad vlády se s argumentací soudu neztotožňuje.

Policie se začala případem zabývat už v roce 2011. O dva roky později státní zástupce obžaloval celkem 12 lidí. Podle žalobce byla zakázka na zajištění audiovizuální techniky předražená o 388 milionů korun (celkově stát společnosti Promopro vyplatil 525 milionů korun).

Rozvětvený proces s jednotlivými aktéry

Soudy v kauze potrestaly jednatele firmy Jaroslava Veselého a dalších osm zástupců subdodavatelských společností. Veselý a podnikatel Vlastimil Maxa z hlavní subdodavatelské firmy NWDC dostali nejpřísnější tresty. Oba si mají odpykat devět let ve vězení. Vedle toho mají státu nahradit škodu ve výši téměř 193 milionů korun.

Sedm aktérů včetně Veselého se však obrátilo na Nejvyšší soud, který bude rozhodovat o jejich dovolání.

Veselý měl podle předchozích verdiktů společně s Maxou předkládat úřadu k vyúčtování i faktury za služby, které nebyly provedeny nebo nijak nesouvisely se zajištěním konferencí při předsednictví. Ostatní odsouzení podnikatelé pak takto nezákonně získané prostředky pomáhali legalizovat tím, že vytvářeli falešné faktury, převáděli peníze vylákané z Úřadu vlády na další subjekty a poté je vybírali v hotovosti.

Soudy naopak osvobodily obviněnou trojici státních úředníků ze sekce pro předsednictví, tedy někdejší šéfku sekce Janu Hendrichovou, diplomata Radomíra Karlíka a právníka Davida Mlíčka. Tři bývalí vysoce postavení úředníci ze sekce pro české předsednictví EU se podle verdiktu trestného činu nedopustili. Po státu se nyní u Obvodního soudu pro Prahu 2 domáhají odškodnění.