Rozděl a kopej. Mynářovy Osvětimany i Peltovo Liberecko dostaly výrazně lepší fotbalové dotace

Sto milionů korun z takzvaných loterií za rok 2016 putovalo fotbalovým klubům podle nejasných pravidel. Největší šanci získat dotace měly kluby, jejichž členové o rozdělení peněz rozhodovali. Z krajských fotbalových svazů tak dostaly nejvíce peněz ty, kde působili Miroslav Pelta a Roman Berbr. Vysokou částku získal i vesnický fotbalový klub z Osvětiman, kde působí hradní kancléř Vratislav Mynář. S odkazem na zjištění Radiožurnálu o tom informuje server iRozhlas.cz.

V době, kdy Fotbalová asociace České republiky (FAČR) rozdělovala dotace z takzvaných loterií, stál v jejím čele Miroslav Pelta. Sto milionů korun mělo putovat především klubům na výchovu mládeže. Podle čeho se peníze nakonec rozdělovaly, fotbalová asociace tají.

Serveru iRozhlas.cz se ale podařilo zmapovat, jak rozdělování probíhalo. Každý z jedenácti členů výkonného výboru dostal určitou sumu, kterou mohl libovolně poslat klubům a svazům. Žádná oficiální pravidla prý neexistovala, upozornil web. Na peníze tak dosáhly tři krajské svazy, které měly ve vedení asociace svého člena.

Fotbalová asociace jako celek oficiálně mlčí. Vyjádřit se odmítla s tím, že je jako právnická osoba obviněna v kauze rozdělování dotací ministerstva školství. Neoficiálně s námi ale někteří členové vedení asociace mluvili.
Markéta Chaloupská
redaktorka Českého rozhlasu a webu iRozhlas.cz

Nejvíce, kolem šesti milionů korun, získal Plzeňský krajský fotbalový svaz, který vede vlivný zákulisní hráč Roman Berbr. Ten je zároveň místopředsedou výkonného výboru fotbalové asociace.

Podle něj „jeho“ klub použil peníze na „zajištění mistrovství Evropy žen a na rekonstrukci stadionu Přeštice a Domažlice“. Kluby ze zmíněných obcí ale spoluúčast plzeňského krajského svazu na rekonstrukci popřely, jejich tvrzení ale zpochybnila na svém webu po vydání článku fotbalová asociace.

„Ve skutečnosti se Plzeňský krajský fotbalový svaz podílel významnou finanční částkou na rekonstrukci stadionu v Přešticích (tj. i na podpoře mládežnického fotbalu obecně), od vybavení šaten, laviček až po další investice do vybavení hřiště,“ uvedla v tiskové zprávě. „Všechna tato fakta může Plzeňský krajský fotbalový svaz doložit, navíc veškeré toto financování prošlo auditem společnosti KPMG.“

Dva miliony pro Peltovo Liberecko

Přes dva miliony korun putovaly Libereckému krajskému svazu, v jehož čele stojí Miroslav Pelta. Ten v době, kdy se peníze rozdělovaly, stál i v čele fotbalové asociace. Rezignoval poté, co ho policie obvinila z podvodů s dotacemi pro sport. „Jsem trestně stíhaný a po dohodě s právníky nebudu nic komentovat do doby, než bude věc vyřešena,“ komentoval věc Pelta.

Podobně získal milion šest set tisíc také krajský svaz v Praze, který vede Dušan Svoboda. Také on zasedal v čele výkonného výboru fotbalové asociace.

Ostatní krajské svazy dostaly řádově stovky tisíc korun, například ten Jihočeský dosáhl na 150 tisíc korun a Pardubický 90 tisíc korun.

„Také Plzeňský a Liberecký krajský svaz dostaly statisícové částky jako další kraje. Teprve po nich následovaly miliony,“ upřesnila pro ČT redaktorka webu iRozhlas.cz Markéta Chaloupská.

8 minut
Chaloupská: Miliony, které měly jít na podporu sportování mládeže, skončily v klubech Pelty, Mynáře nebo Berbra
Zdroj: ČT24

Bodovaly i Mynářovy Osvětimany

Pozornost serveru iRozhlas vzbudila i dotace pro vesnický klub v Osvětimanech, kde působí kancléř prezidenta Vratislav Mynář. Za rok 2016 získal klub z peněz z takzvaných loterií osm set tisíc korun. „Já nevím. Já se sem chodím poveselit za panem jednatelem a starostou,“ řekl k tomu Českému rozhlasu Mynář.

3 minuty
Události: Klub v Osvětimanech získal víc peněz než většina organizací v kraji
Zdroj: ČT24

Ostatní kluby, které hrají na stejné úrovni jako Osvětimany, získaly mnohem méně peněz. Z balíku jich na dotaci dosáhlo jen několik a řádově šlo o desítky tisíc korun. Osm set tisíc, kolik získaly Osvětimany, by podle klubu z Nedachlebic, který s Osvětimany soutěží, představovaly nejméně dva roční rozpočty.

Od roku 2014 mohli provozovatelé loterií a kurzových sázek věnovat až 25 procent z takzvané „loterijní daně“ na sport prostřednictvím Českého olympijského výboru (ČOV). Za rok 2016 odvedlo celkem 11 loterijních společností 659,4 milionu Kč. Nejvíce peněz z této sumy získávala Fotbalová asociace ČR, a to plných 31 procent.

ČOV podle redaktorky iRozhlasu.cz Chaloupské provedl audit, který kontroloval rozdělení peněz. „Výsledky auditu nám výbor poskytl. Jenže audit nezkoumal konkrétní udělené částky, ale v dokumentu byla jen celková čísla. Kolik peněz šlo na nadace, kolik na svazy,“ dodala Chaloupská.

Od roku 2017 už ČOV nemá vliv na to, kam tyto peníze plynou. Ze státního rozpočtu je sportovním klubům přerozděluje ministerstvo školství.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku
13:03Aktualizovánopřed 16 mminutami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Systém e-zákonů vyjde podle NKÚ na téměř dvojnásobek. Vnitro to odmítá

Ministerstvo vnitra selhalo při tvorbě elektronického systému pro vydávání právních předpisů, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve zprávě uvedl, že termín dokončení systémů se protáhl na devět let místo plánovaných tří a předpokládané náklady na něj stouply z původních 482 na 903 milionů korun. Resort se závěry nesouhlasí, systémy e-Sbírka a e-Legislativa jsou podle něj plně funkční. Důvodem zpoždění podle něj bylo nerealistické nastavení před téměř deseti lety.
před 5 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o ruských výhrůžkách Haškovi

Hosté pořadu Události, komentáře týdne debatovali o výhrůžkách ruského exprezidenta Dmitrije Medvěděva vůči bývalému hokejovému brankáři Dominiku Haškovi. Tématy byly také rychlá jízda europoslance Filipa Turka (za Přísahu a Motoristy), která inspirovala další, přístup měst k bezdomovectví i otázka, jak skloubit práci zákonodárce s osobním životem. Debaty se zúčastnili filmový režisér a producent Václav Marhoul, právnička a bývalá politička Petra Buzková, redaktorka Deníku N Petra Procházková, publicista z Echo 24 Jiří Peňás a ekonomická komentátorka Lena Cohen. Debatu vedla Jana Fabianová.
před 5 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek se ale začne zatahovat a o víkendu místy zaprší, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 6 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 7 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 7 hhodinami
Načítání...