Čtyřdenní Slavnosti svobody v Plzni zakončilo odhalení pomníku letcům RAF

V Plzni v neděli skončily Slavnosti svobody, které připomněly osvobození města americkou armádou v květnu 1945. V rámci oslav v neděli odhalili nový pomník letcům RAF, kteří se narodili v již téměř zaniklé plzeňské čtvrti Karlov.

Pamětní deska stojí u sokolovny, jediné budovy, která z Karlova zbyla. Památník odhalili členové rodin Miloslava Petra, Karla Pošty a Stanislava Peroutky, celkem je věnován sedmi plzeňským letcům. Památník dále nese jména Oldřicha Hořejšího, Jiřího Schwarze, Viléma Soukupa a Jindřicha Zářeckého.

Sedm letců Britského královského letectva pocházelo právě z Karlova. Tři z nich padli, čtyři utekli před komunisty zpátky do Velké Británie. Celkem sloužilo v RAF za druhé světové války 2402 Čechů a Slováků, pětina z nich se konce války nedočkala.

Osudy letců z Karlova byly ještě donedávna prakticky neznámé, k jejich poznání pomohla šťastná náhoda. „V roce 2015 jsme měli na několika místech ve Velké Británii výstavu o československých letcích RAF. Na jednom z míst ji viděl Mike Hitches, který je synovcem snoubenky Miloslava Petra. Výstava ho zaujala a rozhodl se nám věnovat pozůstalost,“ vysvětlil Filip Procházka, předseda Klubu vojenské historie 276. peruť.

Nejde ale jen o uctění pilotů. Na Karlově rovněž byly internační a pracovní tábory a také část Škodovky. Osvobození předcházely nálety na firmu a letiště. Poslední velký letecký útok Američanů 25. dubna 1945 zlikvidoval zhruba dvě třetiny Škodových závodů, letiště i elektrárny a zahynulo asi 70 lidí. Nálety v polovině dubna zabily 700 civilistů, zničily nádraží, ale i čtvrti Doubravka a Slovany. I těmto obětem je pomník věnován.

Čtyřdenní Slavnosti svobody připomínají osvobození Plzně a západních Čech americkou armádou v květnu 1945. Až do pádu komunismu se tato událost nesměla připomínat a osvobození Československa se výhradně přisuzovalo Rudé armádě.

Už ve čtvrtek byl slavnostně odhalen obnovený památník Díky, Ameriko! na Americké třídě. V neděli program zakončil vzpomínkový akt u památníku a odhalení pomníku RAF Po celou dobu trvání oslav si lidé mohli prohlédnout tábor současné US Army i americké pěší 2. divize, který představil život amerických vojáků v táboře a civilistů v roce 1945.