Čtvrtý blok Dukovan je od pátku neplánovaně mimo provoz. Chystá se kontrola potrubí

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek začala neplánovaná odstávka čtvrtého výrobního bloku. Technici během ní zkontrolují část potrubí na sekundární straně parogenerátoru. Elektřinu přestal blok dodávat do sítě po odpojení druhé turbíny čtrnáct minut před pátou hodinou ráno. Dodávky proudu budou podle údajů na webu firmy ČEZ v tomto bloku přerušeny deset dní.

Společnost ČEZ uvedla, že ke kontrole ve čtvrtém bloku přistoupila na základě prověrky v aktuálně odstaveném bloku číslo dvě, která byla nově provedena ultrazvukem.

„Ukázala na možnou degradaci, tedy materiálovou změnu, u jednoho potrubí na sekundární straně parogenerátoru při jeho dalším provozu,“ řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Proto chtějí energetici preventivně zkontrolovat stejné části technologie i ve zbývajících blocích Dukovan.

„Kontroly nevycházejí z podnětu SÚJB a jejich provádění nemá dopad na bezpečnost Jaderné elektrárny Dukovany,“ uvedla Miroslava Leflerová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

O mimořádné kontrole spojené s odstávkou čtvrtého bloku informovala společnost ČEZ ve středu. Výkon reaktoru energetici snižovali od čtvrtečních 22:15. První turbínu odpojili v noci na pátek dvacet minut před třetí hodinou a druhou ve 4:46. „Teď budeme postupně vychlazovat blok, teprve pak budeme moci zahájit kontroly,“ uvedl Bezděk. Snižování teploty zařízení potrvá asi dva dny.

Výroba Dukovan celkově klesla na polovinu, protože od 9. března v elektrárně probíhá plánovaná odstávka v bloku číslo dvě, která by měla skončit v první polovině května.

Elektrárna Dukovany má čtyři reaktorové bloky. S celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Naposled byl dukovanský blok neplánovaně odstaven na přelomu minulého a letošního roku, a to na týden. Technici opravovali motor jednoho ze záložních dieselových generátorů v elektrárně.