V přírodě a na ulicích leželo 1031 tun odpadků, dobrovolníci je uklidili

Z měst a vesnic i přírody uklidili dobrovolníci při víkendové akci Ukliďme Česko asi 3,5 milionu kusů odpadků o celkové hmotnosti 1031 tun. Oznámili to pořadatelé republikového úklidu. Do akce se zapojilo 76 tisíc lidí.

Oproti minulosti vzbudil letošní ročník akce Ukliďme Česko větší zájem, čistit městská prostranství i odlehlé rokle a lesy přišlo asi o deset procent lidí více než loni a „výtěžek byl obdobný“. „Při vyjádření v tunách evidujeme poměrně přesná čísla, konkrétně bylo sesbíráno 1031 tun odpadů,“ uvedl jeden z pořadatelů akce Miroslav Kubásek. Loni to bylo 1080 tun.

Lidé sbírali odpadky, které někdo upustil, na 1928 místech napříč republikou pod heslem Každý kousek se počítá. „Nakonec těch kousků bylo jen za tento víkend odhadem na 3,5 milionu,“ podotkl Miroslav Kubásek.

Kromě různých obalů nebo například jehel narazili dobrovolníci i na protitankovou minu. Ležela u Labe v Rosicích. Přijeli pyrotechnici, kteří zjistili, že jde o cvičnou munici.

Akce Ukliďme svět, ukliďme Česko bude ještě pokračovat dalšími lokálními úklidy, během jara jich je naplánováno zhruba 650. Pokračovat budou i na podzim. V polovině září se do úklidu zapojí dobrovolníci ve 128 zemích.