Nymburská lakovna odmítá zastavit výrobu, proti výzvě se odvolala

Nymburská lakovna a zinkovna AZOS, respektive její nástupnická společnost Automotive Painting Partners (APP) nezastaví výrobu, jak jí minulý týden uložil mladoboleslavský stavební úřad. Firma proti výzvě podala odvolání a čeká na rozhodnutí.

Demonstrace proti zápachu z lakovny v Nymburku
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

„Zjištění úřadu podle nás neodpovídají skutečnosti a jsou také v rozporu s nedávným rozsudkem krajského soudu v Praze. Ten zcela zamítl žalobu města Nymburk týkající se povinnosti pro APP zdržet se užívání příslušné stavby,“ oznámil mediální zástupce APP Karel Samec.

Odůvodnění rozsudku podle něj konstatuje, že platná kolaudace opravňuje žalovanou společnost provozovat ve svém areálu lakovnu.

Městu vadí zápach z provozu

Nymburk se několik let snaží donutit AZOS, aby snížil zápach z provozu, který podle místních obtěžuje jejich každodenní život. Firma s kritikou města nesouhlasí a uvádí, že splňuje veškeré předpisy. Spor mezi firmou a městem skončil až u soudu.

Nymburský okresní soud loni v červnu rozhodl, že zápach z provozu AZOS neobtěžuje okolí víc než ostatní podniky v průmyslové zóně. Město se u soudu domáhalo, aby firmě nařídil zápach snížit. Rozsudek okresního soudu potvrdil letos v březnu krajský soud.

Za Kolín zaskočila Boleslav

Druhou část žaloby, v níž Nymburk žádal zastavení provozu, postoupil okresní soud příslušným úřadům, tedy stavebnímu úřadu. Spis putoval na kolínský stavební úřad, který se ale prohlásil za podjatý. Konečné rozhodnutí tak minulý týden učinil až stavební úřad v Mladé Boleslavi, který nařídil firmě, aby bezodkladně ukončila nepovolený způsob užívání stavby, což fakticky znamená ukončení provozu.

„Jsme přesvědčeni, že námi předložené podklady nebyly posouzeny správně. Zároveň nedošlo ani k zohlednění závěrů z rozsudku odvolacího Krajského soudu v Praze. Proto nyní podnikáme veškeré právní kroky, abychom dosáhli nápravy,“ řekl Samec.

Firma počká, jak se s odvoláním mladoboleslavský stavební úřad vypořádá. „Naše rozhodnutí i nadále pokračovat ve výrobě je též motivováno povinností dodržovat smluvní termíny dodávek a snahou zachovat všechna pracovní místa včetně zajištění výplaty mezd,“ dodal Samec.