Nymburská lakovna musí ukončit provoz, stavební úpravy udělala načerno

Nymburská lakovna a zinkovna AZOS, respektive její nástupnická společnost Automotive Painting Partners, musí podle mladoboleslavského stavebního úřadu bezodkladně ukončit nepovolený způsob užívání stavby. Fakticky to znamená, že firma musí zastavit provoz. Odvolání nemá odkladný účinek, uvedl úřad.

Demonstrace proti zápachu z lakovny v Nymburku
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

Úřad kontroloval areál zinkovny v polovině března. Zjistil, že firma provedla stavební úpravy výrobního objektu, na které dodatečně žádá stavební povolení. APP tak musí provoz podle úřadu ukončit bezodkladně, nejpozději do pěti dnů ode dne doručení výzvy.

Nymburk se již několik let snaží donutit AZOS, aby snížil zápach z provozu, který podle místních obtěžuje jejich každodenní život. Firma s kritikou města nesouhlasí a uvádí, že splňuje veškeré předpisy.

Spor mezi firmou a městem skončil až u soudu. Nymburský okresní soud loni v červnu rozhodl, že zápach z provozu AZOS neobtěžuje okolí víc než ostatní podniky v průmyslové zóně. Město se u soudu domáhalo toho, aby firmě nařídil zápach snížit.

Rozsudek okresního soudu potvrdil letos v březnu také krajský soud. Druhou část žaloby, v níž Nymburk žádal zastavení provozu, postoupil okresní soud příslušným úřadům, tedy stavebnímu úřadu. Spis putoval na kolínský stavební úřad, který se ale prohlásil za podjatý. Konečné rozhodnutí tak učinil až stavební úřad v Mladé Boleslavi.

„Díky společnému úsilí vedení města Nymburk a spolku Permanent jsme se tak po mnoha náročných jednáních na úřadech, institucích a ministerstvech, která jsme absolvovali, dočkali hmatatelného a důležitého výsledku. Velký dík patří neuvěřitelnému a nezměrnému úsilí členů a příznivců spolku Permanent. Děkuji všem za jejich práci a bojujeme dál,“ uvedla na oficiálním facebookovém profilu města místostarostka Adriena Gabrielová (ANO).