Lístky A4 a školení pro komise. Vláda kvůli zmatkům schválila změnu volebních zákonů

Volební lístky pro hlasování o složení sněmovny a krajských zastupitelstev by měly být v budoucnu tištěny jen po jedné straně. Oboustranné by s ohledem na počet kandidátů měly zůstat jen lístky pro komunální volby. Změna volebních zákonů navržená ministerstvem vnitra, kterou v úterý schválila vláda v demisi a poslala k posouzení poslancům, má předejít problémům se sčítáním lístků.

Jednostranné hlasovací lístky mají mimo jiné zabránit tomu, aby byli znevýhodněni adepti na poslance či krajské zastupitele ze zadních pozic kandidátek tím, že dosud byli právě až na druhé straně lístku. Lístky by tak do budoucna měly být na formátu A4, ne A5.

V případě sněmovních voleb to zvýší náklady na lístky zhruba na 36 milionů korun proti stávajícím 17 milionům korun, u krajských voleb z 27 milionů na zhruba 47 milionů korun a u evropských voleb z 23 milionů na zhruba 43 milionů korun, uvedlo vnitro.

Povinné školení pro komise

Novela, o jejímž schválení informoval tiskový odbor vlády, počítá i s tím, že představitelé okrskových volebních komisí by museli povinně podstoupit školení. To se ale nelíbí některým krajům a organizacím zastupujícím obce.

Ministerstvo změny navrhlo v souvislosti s problémy při loňských sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud ve Středočeském kraji přepočítal výsledky hlasování kvůli špatně započítaným přednostním hlasům pro kandidáty ODS.

Mandát tak nakonec získal starosta Líbeznic Martin Kupka místo někdejšího ministra zemědělství Petra Bendla; do sněmovny kandidoval z posledního, jednatřicátého místa, které bylo natištěné až na druhé straně volebního lístku, a některé komise přidělené preferenční hlasy přehlédly. 

Novela také předpokládá, že předsedové, místopředsedové a zapisovatelé okrskových volebních komisí budou muset povinně absolvovat školení k zásadám hlasování a k systému zjišťování a zpracování výsledků voleb. Ministerstvo to zdůvodnilo profesionalizací práce komisí.

Neúčast na školeních bude postihována snížením odměny volebního komisaře o třetinu. Předseda a zapisovatel komise nyní dostávají za jedny volby kolem 2000 korun, řadoví členové 1300 korun.

Kraje i obce změnu kritizují

Navrhovanou změnu kritizovaly kraje, Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv. Obce a kraje by se musely navíc na pořádání školení podílet, poukazují navíc na nedostatečnou výši odměňování členů komisí. Vnitro počítá s navýšením odměn až o desetinu.

Krajům a obcím se nelíbí ani to, že by volební komisaři o práci v komisi přišli, pokud by se její práce neúčastnili déle než dvě hodiny. Dosavadní lhůta je tříhodinová. Kritiku vzbudila i zaváděná povinnost označovat členy komise jmenovkami s uvedením, kdo je nominoval. Vnitro tím podle předlohy reagovalo na připomínky pozorovatelů OBSE, podle nichž by volební komisaři neměli být pro voliče anonymní.

Novela také počítá s tím, že v případě souběhu více typů voleb budou lístky barevně rozlišeny tak, aby jejich barva odpovídala příslušné hlasovací obálce a snížilo se riziko neplatných hlasů. Podle vnitra to bude znamenat další náklady ve výši 2,5 milionu až 4,5 milionu korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Meningitida se u vyšetřených z Roztok neprokázala, tři lidé dostali antibiotika

Meningitida nebyla prokázaná u žádného z 97 lidí, které záchranáři v pondělí v noci vyšetřili v ubytovacím zařízení v Roztokách u Prahy. Šlo o preventivní opatření kvůli potvrzené meningitidě u jednoho z ubytovaných zahraničních studentů. Pacient s potvrzenou nákazou je nyní v péči lékařů. „Hygienická služba provedla trasování kontaktů a byly identifikovány tři osoby, kterým byla preventivně nasazena antibiotická léčba,“ řekla hlavní hygienička Barbora Macková.
před 10 mminutami

Záchranáři prověřovali desítky lidí v Roztokách u Prahy. Měli podezření na meningitidu

Záchranáři, policie i hasiči zasahovali v pondělí večer v Roztokách u Prahy kvůli podezření na infekční meningitidu typu B. Zdravotníci vyšetřili 97 lidí. U nikoho z nich se nákaza neprojevila. Na místě působili tři inspektoři provozu, záchranářská posádka a posádka s lékařem, informoval mluvčí středočeské záchranné služby Marek Hylebrant.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Chystá i sešrotování některých vozů. Podle výroční zprávy ČD Cargo, dceřiné firmy státních Českých drah, činil loni průměrný počet zaměstnanců asi 6500.
před 2 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Kde a jak požádat o voličský průkaz?

Každý volič automaticky hlasuje ve volebním okrsku, kde má své trvalé bydliště. Pokud si ale zařídí voličský průkaz, může hlasovat kdekoliv v České republice, případně i v zahraničí na zastupitelském úřadě. Vybírá si pak z kandidátů toho kraje, ve kterém chce volit. Žádat o průkaz je možné osobně i on-line a lidé ho pak nesmí zapomenout přinést k volbám. Web ČT24 připravil přehledné informace o tom, jak si voličský průkaz vyřídit.
před 4 hhodinami

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
před 4 hhodinami

Obrana Izraele už přesáhla přiměřenou únosnost, míní Vystrčil

„Osobně jsem přesvědčen, že obrana Izraele už přesáhla přiměřenou únosnost. Dění v Gaze a vraždění civilistů je potřeba co nejdříve zastavit,“ sdělil v Událostech, komentářích předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle něj nebyla Praha k podpisu pondělní výzvy k ukončení bojů přizvána kvůli své dlouhodobé pozici podporující Jeruzalém. Podle poslance Jiřího Kobzy (nestr.) by měla být česká diplomacie „více rozkročená doširoka“. Exministr zahraničí Tomáš Petříček podotkl, že je na místě se ptát, zda je teroristické hnutí Hamás relevantním aktérem pro jednání o budoucnosti Gazy. Hosté pořadu moderovaného Barborou Kroužkovou se věnovali také možnému ukončení ruské agrese na Ukrajině.
před 12 hhodinami

Českem se prohnaly bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Linie bouřek začala v pondělí vpodvečer postupovat přes jižní na střední Moravu. Pásmo mířící ze Slovenska prošlo i Zlínským krajem. Na mnoha místech vyjížděli hasiči k popadaným stromům. Pro území východní poloviny Čech, na Moravě a ve Slezsku vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) od pondělních 15:00 do 21:00 výstrahu s nízkým stupněm rizika.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Další „dárek pro Putina“. Češi vybrali miliony na houfnice

Na nekončící masivní ruské bombardování civilních objektů na Ukrajině reaguje řada Čechů opakovanou podporou sbírek. Třeba iniciativa Dárek pro Putina vybrala šedesát milionů na nákup houfnic D-30 pro ukrajinskou civilní rozvědku. Pro ni chce iniciativa pořídit i pět set útočných dronů. Češi přispívají i na humanitární projekty. Třeba iniciativa Koridor na Ukrajinu v pondělí vypravila kamion se zdravotnickým materiálem a okny. Na civilisty se soustředí i Charita Česká republika či Člověk v tísni.
před 14 hhodinami
Načítání...