Do přetahování Ameriky a Ruska o Nikulina zasáhl Ústavní soud. Nechá ho zatím v české věznici

Údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina zatím nelze vydat ke stíhání. Ústavní soud toto rozhodnutí odložil do doby, než vyřeší hackerovu stížnost. Nikulin je nyní v pražské pankrácké věznici. Jeho vydání požadují Spojené státy i Rusko. Městský soud loni konstatoval, že vydání je možné do obou zemí.

Video Události
video

Ústavní soud zatím zastavil vydání Nikulina do zahraničí

Ústavní stížnost sama o sobě nemá odkladný účinek. Soud ale může rozhodnout o odkladu, pokud to není v rozporu s důležitým veřejným zájmem a jestliže by výkon napadeného rozhodnutí znamenal pro pisatele stížnosti nepoměrně větší újmu, než která při odkladu vznikne někomu jinému. Podmínky jsou podle soudců splněné.

„Ústavní soud (…) přistoupil k odkladu vykonatelnosti ústavní stížností napadeného usnesení Městského soudu v Praze, aniž by jakkoli předjímal výsledek řízení o ústavní stížnosti,“ stojí v usnesení. 

Kdy by mohl soud o stížnosti Nikulina rozhodnout, nelze podle mluvčí ÚS Miroslavy Sedláčkové předjímat. Některé zdroje z ministerstva spravedlnosti tvrdí, že v praxi to může znamenat zablokování vydání na dlouhou dobu, možná až v řádu let. 

Pokud by Nikulin stížnost nepodal, záviselo by jeho vydání už jen na rozhodnutí ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána (ANO). Ten nedávno serveru Aktuálně.cz řekl, že ho kvůli Nikulinovi kontaktoval prezident Miloš Zeman a žádal, aby ho vydal do Ruska, ne do USA. Pelikán později uvedl, že rozhodne o vydání do konkrétní země hlavně podle závažnosti trestných činů. Přihlédne i k tomu, která ze zemí o extradici aktivně žádala a která tak učinila později.

Nikulina zadržela v říjnu 2016 v Praze česká policie na základě amerického zatykače. USA ho viní z hackerských útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Celkem jde podle zatykače o devět skutků z let 2012 až 2013. O Nikulinovo vydání požádaly Spojené státy 16. listopadu 2016.

Ministerstvo spravedlnosti ale následně obdrželo extradiční žádost vydanou rovněž 16. listopadu i od Ruska. Podložená je zatykačem kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun. Zatykač vydal moskevský soud 10. listopadu 2016.

Nikulin se možnosti vydání do USA bránil tvrzením, že v zámoří nebude spravedlivě souzen. V Česku také požádal o azyl, avšak neuspěl. V pátek jeho žalobu na vnitro projedná v pankrácké vazební věznici Městský soud v Praze.