Program Babišovy vlády se lidem líbí, se způsobem jeho naplňování jsou však Češi nespokojeni

S programem nynější vlády v demisi Andreje Babiše (ANO) je spokojeno 43 procent lidí, 34 procent nikoliv. V případě hodnocení její činnosti, komunikace, personálního složení nebo osoby premiéra převažuje ale mezi veřejností nespokojenost. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ve všech posuzovaných aspektech je přesto kabinet vnímán lépe než loni v únoru tehdejší koaliční vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), jejímž členem bylo i ANO. 

Andrej Babiš (ANO)
Zdroj: ČTK/AP Autor: Szilard Koszticsak

Spokojenost se současnou politickou situací v únoru vyjádřilo sedmnáct procent dotázaných, o dva body více než v lednu. Naopak podíl nespokojených klesl o šest bodů na 44 procent. Šestatřicet procent se necítí být ani spokojeno, ani nespokojeno.

Nejvíce nespokojených je se složením vlády 

Třiačtyřicet procent lidí je spokojených i se samotnou osobou předsedy vlády, avšak 48 procent nikoliv. Největší převis nespokojených je ale u personálního složení vlády, kdy spokojenost s jejími členy vyjádřila třetina a nespokojenost téměř polovina dotázaných.

Ve všech posuzovaných aspektech je ale kabinet vnímán lépe než loni v únoru tehdejší koaliční vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), jejímž členem bylo i ANO. Důvěra lidí ve vládu se v únoru meziměsíčně zvýšila o šest procentních bodů na 38 procent. S dosavadní činností Babišovy vlády vyjádřilo spokojenost 41 procent lidí, naopak o tři procenta více lidí je nespokojeno. Při hodnocení komunikace vlády se kladně vyjádřilo 42 procent a o tři procenta více dotázaných záporně.

Současná vláda v demisi má lepší hodnocení než vláda Petra Nečase, Mirka Topolánka (oba ODS) nebo Jiřího Rusnoka. V posledních zhruba deseti letech lidé příznivěji posuzovali jen vládu Jana Fischera a Sobotkovu vládu v prvních dvou letech jejího působení, tedy v roce 2014 až 2015.

Průzkum se konal ve dnech 3. – 15. února 2018 na vzorku 1119 dotazovaných.