Ondráček odstoupil z vedení komise pro kontrolu GIBS. Poslance nazval „demokratickou žumpou“

Zdeněk Ondráček (KSČM) potvrdil poslancům, že se vzdává funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti GIBS. Pravici nazval v emotivním projevu ve sněmovně „demokratickou žumpou“. 

Video Události
video

UDÁLOSTI: Ondráček se vzdal funkce předsedy komise pro kontrolu GIBS

„Dovolte, abych Vás seznámil se stanoviskem klubu, ale i stanoviskem svým,“ začal svou řeč směrem k poslancům Zdeněk Ondráček. Pravé spektrum sněmovny označil za „demokratickou žumpu“. „Vám se demokracie hodí pouze, když o ní potřebujete mluvit, nebo si ji dát do názvu vaší strany, nebo hnutí,“ pokračoval ve svém projevu. 

„Neodstupuji z této funkce na základě toho, že by tady bylo pár křiklounů na ulici ale na základě toho, že jsem vyhodnotil bezpečnostní situaci svoji a své rodiny. Když jsem byl ve služebním poměru policie, čelil jsem mnoha tlakům od vás, které jsem vyšetřoval na protikorupční policii, ale tenkrát jsem byl v evidenci chráněných osob a mohl jsem se tak ochránit, dnes tuto možnost nemám. Proto tímto oznamuji, že rezignuji na post předsedy komise,“ řekl Ondráček k poslancům.

Video 90’ ČT24 - Návrhy na odvolání šéfa komise GIBS Zdeňka Ondráčka
video

90' ČT24 k odstoupení Zdeňka Ondráčka z čela komise pro kontrolu GIBS

K odvolání Zdeňka Ondráčka z vedení komise pro kontrolu GIBS volaly v pondělí tisíce lidí na demonstracích v celé zemi. Předseda ODS Petr Fiala pak oznámil, že v úterý ve sněmovně ODS navrhne Ondráčkovo odvolání.

Ještě kolem úterního poledne komunisté sháněli podpisy poslanců, kterými by tento bod mohli vetovat. Mezitím se ale Ondráček rozhodl, že odstoupí. Komunistický klub KSČM si ještě předtím ve sněmovně požádal o dvacetiminutovou přestávku na poradu svého klubu. 

„Rozhodnutí pana poslance Ondráčka odstoupit z čela komise pro GIBS vítám. Téhle šarády jsme ale mohli být všichni ušetřeni, kdyby ho hnutí ANO od začátku nepodporovalo,“ uvedl na twitteru předseda ČSSD Jan Hamáček. 

„Ukazuje se, že odpor, vytrvalost a protesty ještě zabírají. Odstoupení Zdeňka Ondráčka je dobrým krokem, ještě lepší by bylo, kdyby nebyl do čela komise pro kontrolu GIBS nikdy zvolen,“ reagoval předseda ODS Petr Fiala.

Poslanec ODS Jan Skopeček kritizoval Ondráčka za jeho slova o demokratické žumpě. „Je to šílené, nestydaté, ale buďme šťastní, že žijeme v zemi, kde je svoboda i toto říkat. Hlavně komunisty nezakazujme a nechtějte, aby se přejmenovali. Takhle všichni víme, s kým máme tu čest,“ uvedl. 

Ondráčkovo označení demokratických stran za žumpu odsoudil i předseda TOP09 Jiří Pospíšil. „Tímto svým výrokem potvrdil, že absolutně nechápe, co demokracie znamená. Nedivím se. On je zvyklý své názorové odpůrce buď urážet, anebo rovnou mlátit pendrekem,“ poukázal na minulost komunistického poslance, který se v roce 1989 podílel na potlačování  protirežimních demonstrací.

V 90' ČT24 se od Ondráčkova výroku distancoval i místopředseda KSČM Josef Skála, ačkoli ho označil za pochopitelný vzhledem k okolnostem. „Já bych takový pojem nepoužil, ale chápu, že byl v psychickém stresu,“ uvedl.

„Vítám, že se pan Ondráček rozhodl k tomuto kroku a nemuseli jsme přistoupit k jeho odvolávání, nicméně bychom v takovém případě přistoupili na veřejné hlasování, aby se ukázalo kdo jak mluví a jak hlasuje,“ řekl na brífingu po rezignaci Ondráčka místopředseda Hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

„Tlak veřejnosti má smysl. Není to zásluha Babiše, ale vás, na náměstích po celé zemi. Děkuji,“ uvedl na twitteru první místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Podle předsedy poslaneckého klubu STAN Jana Farského se ukázalo, že se premiér Andrej Babiš (ANO) bojí veřejného mínění, lidé by proto v protestech neměli polevovat.

Video "Vlna odporu se může přenést i na vládu," říká politolog Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Josef Mlejnek
video

„Vlna odporu se může přenést i na vládu,“ říká politolog Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Josef Mlejnek

Zdroj: ČT24

„Vlna odporu se může přenést i na vládu, demonstrace nebyly jen proti komunistům a proti Ondráčkovi, ale i proti Andreji Babišovi a Hnutí Ano,“ uvedl ve studiu ČT Josef Mlejnek, politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Většina stran chtěla Ondráčka odvolat 

Ondráček se k odstoupení rozhodl ještě před tím, než mohla sněmovna hlasovat, zda se bude Ondráčkovým odvoláním zabývat. „Pokud je to pravda, oceňuji to jako schopnost sebereflexe,“ řekl ještě před oficiálním oznámením Ondráčkovy rezignace předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a záhy navrhl odvolání poslance Ondráčka jako člena komise pro kontrolu GIBS a aby tento bod byl zařazen jako první bod jednání. To kdyby Ondráček nakonec sám neodstoupil.

„Samozřejmě pokud pan Ondráček odstoupí, pak bod bude stažen, jako nehlasovatelný,“ dodal Bělobrádek. A také bod po Ondráčkově rezignaci zase stáhl z jednání. Bělobrádek už dříve rezignaci samotného Ondráčka navrhoval jako nejlepší řešení.

Pro jeho odvolání se už v úterý dopoledne vyjádřila většina parlamentních stran, s výjimkou komunistů a poslanců hnutí ANO, hnutí SPD oznámilo, že rozhodnutí nechá na svých poslancích.

Protesty, které se v pondělí odehrály v českých a moravských městech, se podle Kováčika netýkají Ondráčka a KSČM. „Velmi silně tam zněly protesty proti Babišovi,“ konstatoval s tím, že i když bude Ondráček odvolán, demonstrace budou pokračovat, a to ve vztahu k premiérovi i prezidentovi Miloši Zemanovi.

Lidé v pondělí na náměstích podepisovaly petice za odstoupení Ondráčka. „Petiční archy ještě kolují mezi lidmi i na internetu,“ sdělila organizátorka pondělní demonstrace v Praze Lucie Kohoutová s tím, že petici podepsalo na 14 tisíc lidí, z toho zhruba polovina na pražské demonstraci. Organizátoři plánovali archy předat 7. března petičnímu výboru sněmovny. „Lidé už se prostě nechtějí stydět za svou politickou reprezentaci a nechtějí, aby se opakovaly nesporné chyby minulosti,“ doplnila Kohoutová.

Piráti: O dosazení Ondráčka bylo rozhodnuto už dávno

Představitelé ODS, Pirátů, ČSSD a STAN připomněli, že Babiš sám při páteční volbě předsedy komise pro kontrolu GIBS ve sněmovně nebyl a že bez hlasů poslanců ANO by se Ondráček do čela komise nedostal. 

Ještě než se Ondráček sám rozhodl odstoupit, zástupci Hnutí Starostové a Nezávislí (STAN) v úterý dopoledne uvedli, že odvolání Zdeňka Ondráčka z čela GIBS podpoří, podle nich by post měl obsadit dle výsledku parlamentních voleb zástupce Pirátů. Místopředseda STAN Vít Rakušan uvedl, že při jednáních o složení sněmovních orgánů loni na podzim hlavní vyjednávač ANO Jaroslav Faltýnek s Ondráčkem do čela komise počítal. „Faltýnek od začátku operoval se jménem Zdeněk Ondráček, všichni to viděli v tabulkách,“ uvedl. Už v prosinci proti návrhu některé kluby protestovaly, dodal šéf poslanců STAN Jan Farský.

Lidovci chtěli v úterý navrhnout, aby byl Zdeněk Ondráček odvolán nejen z funkce předsedy komise GIBS, ale přišel i o pozici jejího řadového člena. Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka by takové rozhodnutí odblokovalo situaci. Ondráček je v komisi jediným zástupcem komunistů, kteří si podle dohod o zastoupení ve sněmovních orgánech nárokují post jejího předsedy. Lidovci také chtěli, aby hlasování bylo veřejné. 

S tím naopak nesouhlasila ČSSD, která rovněž avizovala, že odvolání Ondráčka rovněž podpoří. „Tajně byl zvolen, tajně má být odvolán, aby nebylo pochyb o tom, že skutečně odvolán je. A také odmítáme to, aby ti, jejichž hlasy byl kolega Ondráček zvolen, si najednou dělali z Poslanecké sněmovny divadlo, jak kdo hlasuje,“ řekla místopředsedkyně klubu ČSSD Kateřina Valachová. 

Video Události ČT: Minulost Zdeňka Ondráčka
video

Události ČT: Minulost Zdeňka Ondráčka

Zdroj: ČT24

Podle Pirátů nese za zvolení Ondráčka odpovědnost Babiš. I Piráti hodlali pro odvolání Ondráčka hlasovat, nahradit ho chtějí svým poslancem Ferjenčíkem. Kdy proběhne v pořadí už šesté hlasování o obsazení předsedy komise pro kontrolu činnosti GIBS, zatím není jasné.

ODS zvažuje opětovnou nominaci své poslankyně Zuzany Majerové Zahradníkové. Faltýnek neočekává, že by KSČM znovu nominovala Ondráčka, který zůstává členem komise. Podle něj je jednou možností výměna Ondráčka za jiného poslance KSČM, nebo volba zástupce jiné sněmovní strany.

„Předpokládám, že se bude hledat konsensus v rámci všech politických klubů, kdo by měl komisi vést,“ uvedl místopředseda Hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Ten v úterý po rezignaci Ondráčka uvedl že si nemyslí, že by odstoupení Ondráčka mohlo ovlivnit vyjednávání o podpoře vlády mezi ANO a KSČM. Odmítl, že by Ondráčkovo odstoupení bylo součástí politického obchodu.

Buď my, nebo ODS, vzkazují komunisté Babišovi

Avšak podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa je rozhodnutí, zda KSČM bude tolerovat vládu ANO, po úterku na vážkách. Filip to oznámil po rezignaci Ondráčka. Pro jeho odvolání se totiž o víkendu vyslovil i premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). 

 „Od začátku jsem říkal, že nominace Ondráčka není ideální, doufali jsme, že bude kandidát, který bude mít nezpochybnitelnou minulost,“ řekl šéf SPD Tomio Okamura.

Ondráček byl do čela komise, která dohlíží na GIBS, zvolen na třetí pokus v pátek. GIBS vyšetřuje zločiny policistů, celníků či dozorců. Volba vzbudila kontroverze, protože Ondráček se za totality jako policista podílel na násilném potlačování protirežimních demonstrací a později neprojevil za svůj podíl na zásazích proti demonstrantům lítost.

V pondělí proti zvolení Ondráčka lidé protestovali ve většině krajských měst. Největší účast byla na pražském Václavském náměstí, kde organizátoři odhadli počet účastníků na dvacet tisíc. Ve větších městech se na protestech sešly tisícovky lidí, v dalších desítky až stovky. Podle organizátorů bylo protestujících v celé republice přes třicet tisíc.