Pohled za televizní kulisy. Debata v Rudolfinu nebyla finále jen pro uchazeče o Hrad

Páteční ráno. Česko ovládá hlavně jedno téma. Prezidentský duel České televize. Nejsledovanější diskuzní pořad posledních dvaceti let. Dnes si o něm lidé píší na sociálních sítích, komentují zasvěcení, reagují experti. Moderátorce Světlaně Witowské přivážejí do redakce kurýři pugéty květin. Co všechno předcházelo tomu, než v Rudolfinu ve čtvrtek pozdě večer zhasla světla?

Byly to desítky hodin příprav. Do nich se zapojilo zhruba sto lidí. Od režiséra a moderátorky přes redaktory po zvukaře či kameramany. A vše začalo před týdnem.

Poprvé se schází šestičlenný tým, který obvykle připravuje večerní pořad Události, komentáře na ČT24. Dva dramaturgové, dva analytici, moderátorka Světlana Witowská a zástupce šéfredaktora František Lutonský. Mají klíčový úkol – vymyslet asi padesát otázek. Slovo od slova. Je to důležité. Musí být zachována absolutní korektnost a objektivita. I špatně pochopená symbolika slova by mohla být problém.

Drží se přitom kostry pěti základních témat – kampaň, zahraniční a domácí politika či osoby, kterými se kandidáti obklopili. Jde to pomalu. Za tři hodiny vznikne pouze osmnáct dotazů.

Nakonec na podobných poradách tým kolem Witowské stráví dohromady hodin šestnáct. Nepočítaje desítky hodin shromažďování a ověřování informací či vymýšlení, kdo z kandidátů a v jaké fázi dostane slovo jako první. Tak to jde celý týden.

Zásadní chvíle se blíží

Čtvrtek 6:30. K Rudolfinu u Palachova náměstí přijíždějí první kamiony s technikou. Hlavní scéna: Sloupová dvorana skvostné budovy. Tým zde začíná stavět. Technici pokládají přes sedm set metrů kabelů, budují speciální věže pro osvětlovače, pod nimi skládají pódium a kulisy. Ty jsou unikátní. Křesla, do nichž usednou finalisté duelu, ale i koberec vybral scénograf z prezidentského salonku Rudolfina.

5 minut
Scénograf Michael Klang v den debaty odpovídá, nač bylo třeba myslet při přípravě
Zdroj: ČT24

Mezitím se v redakci připravuje moderátorka se svým týmem. Simulují, jak by mohla debata vypadat. Otázku po otázce. Odpověď od odpovědi.

Je 16:00. Světlana Witowská spolu s ostatními vyráží na plac. Na Kavčích horách se zrovna připravuje analytický tým redaktorů. Jejich úkol: Ověřování faktů, analýza výroků obou kandidátů. Bude to úplně poprvé v Česku, a to dokonce on-line. Redakce plánování a analýz bude posílat svá zjištění svým kolegům na místě natáčení v reálném čase.

Je 17:00. V Rudolfinu probíhá generální zkouška. Řeší se i zdánlivé banality. Například nohy moderátorky pod stolem. Zdali nejsou, nebo jsou ­(a jak moc) vidět na obrazovce. Witowská poposedává, aby splnila představy kameramana. V tu chvíli již budovu pročesává prezidentská ochranka i policejní pyrotechnici. Ostatně prověřeni jsou již všichni zaměstnanci České televize i šedesát hostů. Dovnitř se dostane jen ten, kdo má na zápěstí reflexní pásku.

2 minuty
Generální zkouška na prezidentskou debatu
Zdroj: ČT24

19:59. „Já bych vás moc chtěla poprosit o to, abychom v tomto krásném prostředí zachovali dekorum,“ promlouvá Witowská k publiku. Oba kandidáti souhlasně přikyvují. Do zahájení přímého přenosu zbývají vteřiny. Produkce ještě zahání členy ochranky, kteří vykukují za sloupy v pozadí, ze záběrů. Stihne se to jen tak tak.

20:00. Start. Osm kamer, deset kameramanů. Jedenáct osvětlovačů. Zvukaři, mikrofonistky, produkční, grafici. Před budovou stojí přenosový vůz, „přenosák“ – a srdce celého pořadu. Malý prostor, v němž se u monitorů tísní desítka lidí od střihače přes dramaturgy po režiséra. A samozřejmě, v rudolfinské dvoraně proti sobě sedí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Všichni jsou připraveni.

„Jedem.“

Obavy lidí, kteří Prezidentský duel připravovali, se nenaplnily. Publikum je kultivované. Ani zdaleka to nepřipomíná úterní rozbouřenou „arénu“ při první debatě Zemana s Drahošem. Atmosféra místa a také jistá umírněnost, věcnost a důstojnost řečníků zafungovala.

Debata má proto spád. A tým v přenosovém voze nechce věřit, že se nakonec dostane na všech padesát otázek. Očekávali, že se zvládne tak polovina. A dokonce měli povoleno pořad o patnáct minut protáhnout, kdyby bylo třeba. A to není.

21:30. Konec. Hodina a půl je pryč. Kandidáti na prezidenta děkují divákům i publiku. A také moderátorce. Červené světýlko zhasíná. Jedny z prvních kroků Světlany Witowské míří do salonku s občerstvením. Nejde si pro jídlo ani pití. Slyšet je jen hlasitý oddech.

Z duelu se stává jeden z nejsledovanějších pořadů České televize. Zhlédlo ho průměrně 2,7 milionu diváků.

Prezidentské debatě se bude podrobně věnovat také pořad Newsroom v neděli 28. ledna. Sledujte ho na ČT24 od 22:05.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Speed Marathon se vrací, řidiči si musí dát pozor na tisícovce míst

Po celé zemi ve středu hlídky změří rychlost projíždějících aut, a to v rámci jedné z největších dopravních policejních akcí – takzvaného Speed Marathonu. Zaměří se ale i na další přestupky, například telefonování za volantem či stav vozidel. Zhruba tisíc stanovišť ve veřejném hlasování pomáhali vybírat sami lidé.
před 5 mminutami

Nákazu do stáda může přinést lesní zvěř, bojí se slintavky a kulhavky chovatel

Ohrada s masným skotem je od hlavní silnice na Slovensko vzdálená jen pár metrů. Chovatel zvířat to ale jako riziko nevnímá. Spíše má obavy, aby se případná nákaza slintavkou a kulhavkou mezi jeho zvířata nerozšířila od lesní zvěře. Nakazit se může ta srnčí, jelení nebo černá. Myslivci upozorňují, že nákaza se pak může šířit nekontrolovaně, protože nelze zamezit volnému pohybu této zvěře.
před 35 mminutami

Procházka historií. Aplikace přibližuje vzpomínky přeživších holocaustu

Aplikace „I walk“, na jejímž vývoji se podílel Ústav pro studium totalitních režimů, propojuje konkrétní místa s historickými událostmi a autentickými vzpomínkami přeživších holocaustu. Nyní v ní uživatelé najdou téměř dvacet procházek napříč Českem, další budou přibývat. Aplikace je zdarma a do telefonu si ji může nainstalovat kdokoliv. Pracovat s ní mohou například i učitelé při výuce v terénu.
před 1 hhodinou

Dobrovolní hasiči zápolí s náborem, noví členové nepřicházejí

V Česku je přes šest tisíc jednotek dobrovolných hasičů. Slouží v nich na osmdesát tisíc lidí, kteří pomáhají s likvidací požárů, následků bouřek nebo při haváriích. Noví členové ale nepřicházejí. Nejméně dobrovolných hasičů působí v Praze, v Karlovarském a Libereckém kraji, nejvíce ve Středočeském. Jednotky ze zákona zřizují samotné obce. Pohotovost v nich musí zároveň držet nejméně čtyři hasiči.
před 10 hhodinami

Účty Fialy a SPOLU na síti X byly napadeny ze zahraničí

Účet premiéra Petra Fialy (ODS) na síti X byl napaden, v úterý ráno se na něm objevily falešné příspěvky, sdělila mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková. Podvržené příspěvky se objevily i na účtu koalice SPOLU. Zmíněné příspěvky lživě informovaly třeba o útoku na české vojáky ruskou armádou nebo odvetách za americká cla. Fiala uvedl, že účty byly napadeny ze zahraničí. Případem se zabývá policie.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Samosprávy budou o změně rozpočtového určení daní s politiky dál jednat

Samosprávy neočekávají, že by se před podzimními volbami podařilo prosadit změnu rozpočtového určení daní, která by zvýhodňovala obce, jež vytvářejí příznivé podmínky pro podnikání. Budou jednat s politickými stranami, aby bylo možné takovou změnu přijmout po volbách, řekl předseda Svazu měst a obcí (SMO) František Lukl (STAN) po jednání se zástupci vlády. Ti uvedli, že nemají k úpravě výhrady, pokud bude neutrální vůči státnímu rozpočtu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ovečkin je reklamou, kvůli níž umírají lidé, říká Hašek

Hokejový útočník a moskevský rodák Alexandr Ovečkin dal 895. gól v NHL. Zlomil tak 31 let starý střelecký rekord kanadské hokejové legendy Waynea Gretzkého. Sportovec, jenž má blízko k ruskému vládci Vladimiru Putinovi, přijímal gratulace od mnoha sportovních celebrit, bývalý hokejový brankář Dominik Hašek mezi nimi však nebyl. „V době, kdy Rusko vede imperialistickou válku proti Ukrajině, jsem k tomu neviděl důvod,“ sdělil. Podle něj je Ovečkin „reklamou“, kvůli níž „umírají lidé“.
před 15 hhodinami

„Odstříhával mi černou kůži bez umrtvení.“ Plastický chirurg dluží na odškodném

Když jde někdo na plastickou operaci, obvykle proto, že chce na svém těle něco zlepšit. Úplně jinak to ale dopadlo s pacientkami plzeňského plastického chirurga Jana Boudy. Ten podle pravomocných soudních rozhodnutí tyto pacientky svým jednáním poškodil, a měly tak dostat vysoké odškodné. Jenže nedostaly nic. Lékař pod novou hlavičkou operuje dál. Pro Reportéry ČT natáčela Jevhenija Vachničenko.
před 17 hhodinami
Načítání...