Silničáři se zaměří na další opravy D1 a silničního okruhu kolem Prahy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos vynaloží na opravy silnic I. třídy a dálnic zhruba 11,4 miliardy korun, což je o desetinu víc než loni. Podle generálního ředitele Jana Kroupy budou silničáři pokračovat v opravách dálnice D1, dále se zaměří na okruh kolem Prahy nebo dálnice D5, D8 a D11.

Přibližně 7,5 miliardy korun půjde na opravy silnic I. třídy a zbytek na dálnice. Vedení ŘSD má zároveň od ministerstva dopravy přislíbeno navýšení o zhruba 900 milionů korun, které by mohlo podle Kroupy čerpat během letošního roku.

Všechny opravy na dálnicích chtějí silničáři provádět při zachování dvou jízdních pruhů v obou směrech. Stavební práce začnou podle vývoje počasí v březnu nebo v dubnu. Běžné opravy potrvají tři až čtyři měsíce.

Co se chystá na dálnicích

Na dálnici D1 u Prahy se začne opravovat úsek mezi 12. a 16. kilometrem u Prahy, kde je vysoká intenzita dopravy. Na D11 by mělo jít o začátek dálnice od kilometru nula do 8. kilometru. Tato oprava potrvá dva roky, ale jejím výsledkem ještě nebudou plánované tři pruhy v obou směrech.

Celkově bude ŘSD na dálnici D1 pokračovat v opravě čtyř úseků a jeden úsek letos nově zahájí. Postaví také v předstihu několik nových nadjezdů.

Správce dálniční sítě uvažuje o rozšíření úsekového měření na D1 ze stávajících připravených čtyř úseků na další, například u Velkého Meziříčí, kde se minulý týden stala hromadná nehoda. Vedle D1 by se úsekové měření mohlo objevit i na místech s uzavírkami na dálnicích D5 a D8, ale zřejmě až v příštím roce.

ŘSD bude celkově letos pracovat na 145,5 kilometru dálnic a silnic I. třídy, na dalších 193 kilometrech chce stavby zahájit.

Přehled oprav dálnic (jaro 2018, vybrané úseky)
Zdroj: ŘSD