Národní parky uzavřely po bouři Herwart další trasy. Dlouhodobé omezení hlásí Krkonoše i Podyjí

Řada turistických cest v Krkonoších a Národním parku Podyjí bude nejméně do konce roku uzavřená, protože lesníci musejí zpracovat dřevo ze stromů poškozených vichřicí Herwart. V Krkonoších se to týká například Nové silnice na Rezku, v Podyjí stezky kolem Znojemské přehrady, kde leží stovky popadaných stromů. Vichřice se prohnala Českem na konci října a způsobila škody, které lesníci označují za srovnatelné s orkánem Kyrill v roce 2007.

Krkonošský les po bouři Herwart

Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Národní park Podyjí nepatří po vichřici k tak těžce zasaženým oblastem jako Šumava nebo Krkonoše. I tam ale musejí některé stezky dlouhodobě zavřít.

Podle mluvčího parku Davida Grossmanna silný vítr už tak špatnou situaci kolem cest zhoršil. „U přehrady byla dříve spousta stromů uschlých a nahnutých přes cestu. Vichřice zhoršila stav stromů. Strážci proto prošli cesty a identifikovali nebezpečné stromy, které v příštích čtrnácti dnech začneme odklízet,“ dodal Grossman.

V Krkonošském národním parku platí od začátku listopadu zákaz vstupu na oblíbený turistický chodník Obřím dolem. Uzavřené jsou ale i lesní cesty Vídeňská a Nová silnice na Rezku. Ta bude zavřená minimálně do konce dubna. V případě Obřího dolu a Vídeňské platí zákaz dokonce až do konce května.

Vážné škody způsobila vichřice i v Národním parku České Švýcarsko. Jsou mnohem větší, než parková správa původně odhadovala. Vyklízení proto potrvá déle. „Odklízení popadaných stromů probíhá neustále. Turistické cesty ještě nejsou zcela zabezpečené. Jsou ale prioritou. Následně budeme odklízet z vedlejších cest a z lesa,“ řekl mluvčí národního parku České Švýcarsko Tomáš Solov. Platí proto omezení vstupu do lesů na Děčínsku, a to do konce roku, někde až do konce ledna.

Uzavřené stezky zůstávají i ve městech

Lesy po vichřici uzavírají i města. Kvůli vysokému nebezpečí úrazu vyhlásili v Rumburku, Varnsdorfu a nově i v Děčíně zákaz vstupu do lesů, a to včetně turistických tras. Města o vyhlášení zákazu žádaly národní park České Švýcarsko a Lesy ČR. 

Zákaz vstupu do lesa vyhlásila podle Deníku například také města Chomutov a Jirkov. K uzavřeným oblastem patří i lesy na Jindřichohradecku a Dačicku. Na většině míst platí zákaz až do konce ledna.

Turistické trasy uzavřel v průběhu listopadu i národní park Šumava. Silný vítr polámal více než 50 tisíc kubíků dřeva. Odstraňování škod komplikuje i počasí. Omezení se týká Národní přírodní rezervace Boubín a všech přístupových cest. Boubín je pro turisty nepřístupný až do konce února. Nesmí se ani do oblasti Stožecka a Novopecka, turisté se do nich ale nepodívali už od srpnové vichřice.