Česko si po dvanácti letech postaví zcela novou ambasádu. Bude stát v Canbeře

Česko si po dvanácti letech postaví zcela novou ambasádu. Bude stát v australském hlavním městě. Dalších několik zastupitelských úřadů ve světě v následujících letech opraví. Státní kasu to vyjde na více než miliardu korun.

Deakin, klidná čtvrť s luxusními vilami kousek od centra moderní australské metropole Canberra. Z jedné strany ji obepíná výpadovka Adelaide Avenue, z druhé úpatí kopce Red Hill, což je křovinami porostlá divočina protkaná skalisky – přírodní rezervace, kde žijí třeba klokani.

Právě v Deakinu má své oficiální sídlo australský premiér, stojí zde univerzita či královská mincovna. A nově tu bude i kousek českého území. Stát totiž dokončuje projekt nového canberrského velvyslanectví. Budova za zhruba 80 milionů korun by se měla v západní části rezidenční čtvrti začít stavět již v polovině příštího roku.

Jde přitom o poměrně ojedinělý krok. Česko pro své diplomaty v zahraničí příliš domů nestaví. „Stavba nového zastupitelského úřadu nepatří mezi časté jevy, posledním nově vystavěným úřadem bylo velvyslanectví v gruzínském Tbilisi v roce 2005,“ potvrzuje mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Ostatně současnou budovu zastupitelského úřadu v Canbeře stát v roce 1999 koupil. Vilka, před níž vlaje česká vlajka, vypadá jako rodinný domek a stojí o něco dál od centra – ve čtvrti O' Malley. Svým designem se ničím zvlášť nevymyká vilové zástavbě v sousedství.

To nový dům ambasády naopak svými jednoduchými tvary a moderní strohostí vynikne. Poměrně pestrá škála architektonických stylů v Deakinu totiž mnohdy připomíná přezdobené „podnikatelské baroko.“

„V třípodlažní budově budou víceúčelové reprezentační prostory s napojením na zahradní terasu. Přístup na konzulární oddělení bude bezpečnostně oddělen od přístupu na zastupitelský úřad,“ upřesňuje český velvyslanec v Austrálii Martin Pohl.

Nové velvyslanectví zaplní volnou parcelu v ulici Beale Crescent. To není náhoda. V této lokalitě totiž vzniká jakási malá diplomatická čtvrť. V těsném sousedství už mají své zastupitelské úřady například Maďarsko, Afghánistán, Kypr nebo ostrovní Fidži či Mauricius. Češi pak budou mít přímo vedle sebe rezidence Bosny a Hercegoviny a Šalamounových ostrovů.

„V srpnu jsme obdrželi územní rozhodnutí, nyní je dokončována projektová dokumentace a bude požádáno o stavební povolení. Pak bude vybrán dodavatel stavby. Předpoklad zahájení výstavby je v létě 2018,“ dodává Pohl.

New York, Berlín, Washington

Není to však ani zdaleka jediná investice, kterou Česko v zahraničí plánuje. Například nedávno vláda schválila opravu ambasády v Berlíně za víc než půl miliardy korun. Kompletní rekonstrukce budovy ze 70. let – ctící styl architektonického brutalismu – by měla být hotova do konce roku 2023. Robustní dům stojí v centru Berlína na prestižní adrese Wilhelmstrasse 44.

Podobně jako v Berlíně probíhá již od roku 2015 příprava rekonstrukce dalších významných staveb, které v zahraničí vlastní Česká republika. Je jimi stárnoucí velvyslanectví ve Washingtonu a zejména budova stálé mise při OSN v New Yorku. Za ně Češi zaplatí celkem téměř 560 milionů korun.

V případě stálé mise se přitom opět jedná o prestižní adresu. Sto patnáct let starý – původně činžovní – dům, který stát koupil v roce 1957, stojí v manhattanské rezidenční čtvrti Upper East. Přesněji na Madison Avenue, nedaleko od Central Parku či Metropolitního nebo Guggenheimova muzea.

„Rekonstrukci budovy, která je již v nevyhovujícím technickém stavu, schválila vláda v listopadu 2014 s předpokládanými náklady kolem 400 milionů korun. V současné době probíhá schvalování stavebního povolení ze strany úřadů New Yorku, po jejich obdržení a vysoutěžení realizátora rekonstrukce se počítá se zahájením prací přibližně v polovině roku 2019,“ vysvětluje Jiří Ellinger, zástupce stálé představitelky ČR při OSN.

Po opravách budou v domě byty pro diplomaty i administrativu či nově rezidenční byt generálního konzula České republiky v New Yorku.

Ani tím není výčet kompletní. Tentokrát jde o Evropu. „Ministerstvo zahraničních věcí počítá s otevřením Generálního konzulátu v anglickém Manchesteru na začátku příštího roku, což ostatně také schvalovala v minulých měsících vláda,“ doplňuje mluvčí resortu Irena Valentová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 18 mminutami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku
13:03Aktualizovánopřed 19 mminutami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Systém e-zákonů vyjde podle NKÚ na téměř dvojnásobek. Vnitro to odmítá

Ministerstvo vnitra selhalo při tvorbě elektronického systému pro vydávání právních předpisů, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve zprávě uvedl, že termín dokončení systémů se protáhl na devět let místo plánovaných tří a předpokládané náklady na něj stouply z původních 482 na 903 milionů korun. Resort se závěry nesouhlasí, systémy e-Sbírka a e-Legislativa jsou podle něj plně funkční. Důvodem zpoždění podle něj bylo nerealistické nastavení před téměř deseti lety.
před 4 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o ruských výhrůžkách Haškovi

Hosté pořadu Události, komentáře týdne debatovali o výhrůžkách ruského exprezidenta Dmitrije Medvěděva vůči bývalému hokejovému brankáři Dominiku Haškovi. Tématy byly také rychlá jízda europoslance Filipa Turka (za Přísahu a Motoristy), která inspirovala další, přístup měst k bezdomovectví i otázka, jak skloubit práci zákonodárce s osobním životem. Debaty se zúčastnili filmový režisér a producent Václav Marhoul, právnička a bývalá politička Petra Buzková, redaktorka Deníku N Petra Procházková, publicista z Echo 24 Jiří Peňás a ekonomická komentátorka Lena Cohen. Debatu vedla Jana Fabianová.
před 5 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek se ale začne zatahovat a o víkendu místy zaprší, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 5 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 6 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 7 hhodinami
Načítání...