Kamiony mají potíže na horách. Zima ale přišla jen na skok, čeká se oteplení

Sněžení, které přišlo v neděli, zatím neustává, na horách do půlnoci napadne až 20 centimetrů. Již ráno přitom nastaly první vážnější dopravní potíže, kamiony nedokázaly překonat průsmyky Beskyd i Jizerských hor. Silnici I/56 u Bílé na Frýdecko-Místecku policie dokonce pro nákladní dopravu uzavřela. Ještě hůře může být v noci a ráno v úterý – meteorologové varují, že se v části Moravy a Slezska vytvoří náledí.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Český hydrometeorologický ústav vydal novou výstrahu na náledí, které se bude ojediněle tvořit v noci a v úterý ráno v Olomouckém, Moravskoslezském a také Zlínském kraji. Varování platí do 9:00. Výstraha na náledí naváže na tu, která varuje před sněhovými jazyky. Meteorologové prodloužili její platnost až do pondělních 20:00. Týká se poloh nad 800 metrů, tedy pohraničních oblastí od Šumavy přes Krušné hory či Krkonoše po Jeseníky. Výstraha neplatí pro Beskydy ani Českomoravskou vrchovinu.

Sněhové jazyky se vytvářejí díky kombinaci čerstvého sněhu a silného větru. Nasněžit má do půlnoci na úterý ještě 20 centimetrů, v noci na pondělí přitom již napadlo v Krkonoších nebo Jizerských horách až deset centimetrů. Zároveň vane vítr, který je na většině míst čerstvý s nárazy o rychlosti kolem 55 kilometrů za hodinu, ale na horách to může být až 70 kilometrů za hodinu.

Kamiony mají potíže v Beskydech. U Harrachova se situace zlepšila

Ačkoli se výstraha na sněhové jazyky netýká Beskyd, právě na česko-slovenských hranicích způsobil v pondělí sníh největší potíže. V kopcích na silnici I/56, která spojuje Ostravu a Frýdek-Místek se slovenskou dálnicí D1, uvízly ráno čtyři kamiony. „Na silnici z Ostravice směrem na Bílou ráno uvízly čtyři kamiony. Už z kopce vycouvaly, komunikaci jsme ale pro nákladní vozy s návěsem uzavřeli,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Sikorová.

Na alternativní trase po silnici I/11 přes Mosty u Jablunkova se ovšem vytvořila kolona, která začíná již na Slovensku. Podle policie ale s počasím nesouvisí.

Kamiony měly ráno potíže i na dalším „tradičním“ horském úseku – stoupání z Tanvaldu do Harrachova. V Libereckém kraji ale klouzaly silnice i pod horami, například v okolí Českého Dubu. „Tam šlo o námrazu, chemický sypač to likviduje,“ ujistil dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil.

Zima ještě nevydrží, 10 ° bude i na horách

Mohlo by se zdát, že je zima naplno tady – sněží, mrzne, na horské silnici postávají kamiony. Je to ale prozatím jen malá ukázka. V příštích dnech přijde velké oteplení. „Nejslunečnějším dnem by měl být čtvrtek,“ upřesnila Zuzana Krejčová. Teploty vystoupají až k deseti stupňům nad nulou. Teplo bude i na horách, zmíněné desítky by mohly být i na šumavských vrcholech. Přinejmenším část z toho, co v posledních dnech nasněžilo, tedy zase roztaje.