Vybrzdil auto, a způsobil smrt kojence. Soud chce poslat řidiče na devět let za mříže

Devět let by mohl strávit ve vězení Martin Kostner, který loni v prosinci na Mladoboleslavsku vybrzdil jiné auto. Nepravomocně ho tak potrestal soud. Při manévru se stala nehoda, kterou nepřežil osmiměsíční chlapec. Kostner se proti rozsudku odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Video Události
video

Události: Za vybržďování auta s mladou rodinou padl trest 9 let

Soud při rozhodování vycházel především ze záznamu z kamery v kamionu, který kolem místa vybrždění a nehody projížděl. Podle soudce je ze záznamu patrné agresivní chování Martina Kostnera, šlo podle něj o záměrnou snahu vybrzdit jiné auto.

Řidiči, šestatřicetiletému podnikateli v IT a otci dvouletého syna, hrozilo za obecné ohrožení až patnáct let. Státní zástupce mu navrhl trest 11,5 roku. „V tomto případě se jednalo o mimořádně škodlivý trestný čin, jehož důsledky – i naprosto malicherná motivace jednání obžalovaného – vedla k tomu, že svým jednáním zničil fungování mladé rodiny,“ míní žalobce Tomáš Milec.

Nakonec dostal devět let vězení a také devítiletý zákaz řízení. Navíc, nabyde-li rozsudek právní moci, bude muset zaplatit 1,4 milionu korun České kanceláři pojistitelů, protože v době nehody neměl sjednané povinné ručení. V kartě řidiče měl navíc čtyři záznamy, z toho jeden byl zákaz řízení za alkohol. V minulosti byl Kostner také odsouzen za vydírání své bývalé přítelkyně.

Kostner se proti rozsudku odvolal. „Budeme se domáhat změny nejenom trestu, ale i výroku o vině. Pokud bude můj klient uznán vinen, tak kvalifikací usmrcení z nedbalosti, nikoli obecné ohrožení,“ uvedl jeho advokát Petr Novotný. Podle nej nešlo o úmysl, ale „nesprávnou řidičskou reakci“. 

S tím ale soud nesouhlasil. „Lze konstatovat, že se jednalo o ryze úmyslný a mohu říct kriminální čin, spáchaný shodou okolností na dálnici,“ prohlásil soudce.

Tři auta se vyhnula, čtvrté nestihlo

Tragická nehoda se stala 28. prosince minulého roku na 32. kilometru dálnice D10. Kostner ve stříbrném BMW zprava předjel octavii, před kterou prudce zabrzdil. Zatímco řidič škodovky, ve které cestovala také jeho manželka a osmiměsíční syn, dokázal zastavit a další dvě auta se vyhnula, třetí už do octavie narazilo.

„V klínu mezi zadní sedačkou a řidičovou sedačkou bylo dítě. Paní seděla za spolujezdcem a nešlo s ní hnout,“ popsal následky nehody svědek.

Dospělí utrpěli těžká zranění, dítěti způsobil náraz zlomeninu lebeční klenby a vážná poranění mozku, kterým podlehlo. Rodiče jsou dodnes v péči lékařu a psychologů.

Obhajoba odkazovala na roli auta, které do octavie zezadu narazilo, advokát Petr Novotný přesvědčoval soud, že „nedodrželo bezpečnou vzdálenost“ a na události na silnici nereagovalo. To však zpochybnil soudní znalec.

Také podle Romana Budského z Týmu silniční bezpečnosti neměl řidič posledního auta šanci. „Ta scéna se objevila náhle, on s tím v podstatě nemohl počítat,“ uvedl Budský.

Dopravní psycholog Jiří Klose pak před soudem charakterizoval obžalovaného jako muže vysoce inteligentního, který ale v krizové situaci jedná zkratkovitě. Obhájci se nepodařilo přesvědčit soud ani o tom, že se obžalovaný řidič ve skutečnosti nepokoušel auto jedoucí za ním vybrzdit.